اسلیو معده

اسلیو گاسترکتومی یا اسلیو معده نوعی جراحی میباشد این جراحی با هدف کاهش وزن که در آن قسمت بزرگی از معده برداشته می‌شود انجام میشود. در این عمل  فرد بعد از خوردن کمی غذا احساس سیر شدن میکند و میلی برای خوردن غذای بیشترنخواهد داشت. وقتی معده کوچک می‌شود، فرد احساس گرسنگی کمتری خواهد داشت زیرا معده‌ای که کوچک شده است، سطوح پایین‌تری از هورمون مربوط به گرسنگی  را تولید می‌کند. اسلیو معده توسط متخصصان بیشتر در مواردی توصیه می‌شود که تلاش برای کاهش وزن با رژیم غذایی، ورزش و قرص لاغری موثر واقع نشده باشد.

بیشتر هزینه عمل اسلیو معده صرف چه مواردی می شود؟

تجربیات بعد از عمل اسلیو معده

ایشان فوق تخصص رشته لاپاراسکوپیک و جراحی های چاقی و متابولیک، عضو فعال انجمن جراحان درون بین (لاپاراسکوپیک) کشور، عضو جامعه جراحان ایران و عضو جامعه بین المللی جراحی چاقی(IFSO) و یکی از بهترین جراحان اسلیو معده در تهران می باشد. علاوه بر این، بوتاکس معده برای لاغری یکی دیگر از خدمات ایشان می باشد که برای اولین بار توسط جراح چاقی انجام می شود.

هدف از انجام جراحی اسلیو معده

جراحی چاقی

هدف اصلی اسلیو معده کاهش وزن بیمار است. با کاهش حجم معده، بیماران کمتر غذا می‌خورند و در نتیجه کالری مصرفی آنها کاهش می‌یابد. این روش جراحی معمولاً به عنوان یک راه حل دائمی برای کاهش وزن استفاده می‌شود.

محدودیت در خوردن

عدم تغییر در مسیر گوارش

سیری سریع و ماندگار

عدم تغییر در عملکرد معده

بهبودی سریع

پتانسیل کاهش وزن تا 65%

مزایا و دلایل عمل جراحی اسلیو معده

یکی از اصلی‌ترین مزایای اسلیو معده کاهش وزن میباشد. از دیگر مزایای  عمل اسلیو معده می‌توان کاهش بیماری‌های قلبی و عروقی، تسکین درد مفاصل، بهبود دیابت نوع دوم، تسهیل در بارداری، کاهش افسردگی، کاهش فشارخون و …را نام برد. البته فراموش نکنید که مراجعه به یک جراح ماهر و توانمند است که می‌تواند رسیدن به این اهداف را  برایتان تضمین کند.

-کاهش وزن سریع و بی بازگشت

-کم تهاجم و سریع بودن این روش برای کاهش وزن

-بهبود بیماری هایی مانند  دیابت و فشار خون

سوالات متداول اسلیو معده

به طور کلی افراد در بازه سنی 16 تا 70 سال به شرط برخورداری از سلامت عمومی امکان انجام این عمل را خواهند داشت.

به طور کلی، بله، ممکن است بعضی از افراد پس از اسلیو معده با مشکلات گوارشی مواجه شوند. مهم است که پس از اسلیو معده، همراهی و مشاوره پزشک خود را دریافت کنید تا بتوانید به درستی با مشکلات گوارشی مواجهه کنید.

در این  روش با ایجاد حجم کمتر در معده، تحریک اشتها را کاهش داده و باعث ایجاد سریع‌تر احساس سیری و اشباع می‌شود. در نتیجه، مقدار غذای مصرفی کاهش می‌یابد و بهبود در کنترل وزن ایجاد می‌شود.

بعد  از عمل اسلیو معده به شرطی که وارد مرحله تثبیت وزن شده باشید  امکان بارداری میباشد

اسلیو معده در حالت کلی حدود 25 تا 35 درصد کل وزن شمارا کاهش میدهد.

وزن شما ممکن است بر احساس شما نسبت به خود و حتی دیدگاه دیگران نسبت به شما تأثیر بگذارد، اما ظاهر بدن تنها دلیلی نیست که شما باید سفر کاهش وزن را آغاز کنید. در واقع، برای کسانی که اضافه وزن دارند یا چاق هستند، کاهش وزن، مزایای بی شماری را برایشان به ارمغان می آورد؛ فراتر از ظاهری عالی.

اما این سفر کاهش وزن باید به چه صورت باشد؟ اگر به هر دلیلی فرد تا به الان نتوانسته که به وزن ایده آل خود برسد؛ آیا پزشکی می تواند راه حلی بسیار موثر را پیش روی وی قرار دهد؟ پاسخ مثبت است.

یکی از اولین راه‌ حل‌ ها برای کسانی که تا به الان نتوانسته اند لاغر کنند؛ عمل اسلیو معده است. نباید از این نکته غافل شد که انجام عمل اسلیو همان عمل کوچک کردن معده برای لاغری است و طبعاًَ با ایجاد برش و دست کاری، این کار صورت می گیرد.

بنابراین باید تمامی جنبه‌های لازم پیرامون اسلیو معده، از قبل مورد بررسی قرار گیرد.

 اینجاست که ضرورت وجود یک راهنمای جامع که بتواند همه چیز در مورد عمل اسلیو معده برای لاغری را به ساده ترین شکل ممکن بیان کند، وجود دارد. پس در ادامه با ما همراه باشید تا از صفر تا صد با همه جوانب عمل معده اسلیو آشنا گردید. یقین بدانید که پس از مطالعه این راهنما به هیچ منبع دیگری برای شناخت عمل اسلیو معده نیاز ندارید آنچه در ادامه می خوانیم.

عمل اسلیو معده چیه؟

اگر از دسته افرادی هستید که منتظر شنبه هر هفته هستید تا رژیم و ورزش را شروع کنید ولی نمی توانید در برابر مواد غذایی خوشمزه مقاومت کنید و در آخر تسلیم می شوید؛ نیاز نیست به دنبال یک شنبه دیگر باشید.  تصور کنید بعد از غذا احساس سیری کنید؛ بدون اینکه به اندازه زیاد در گذشته بخورید.

در این فرآیند وزن زیادی از دست بدهید و به اندام دلخواه تان برسید. بله این اتفاق می تواند معجزه ای فوق العاده برای هر فرد چاقی باشد که عمل کوچک کردن معده یا اسلیو را انجام می دهد. اما بپردازیم به اینکه “عمل اسلیو معده چیست؟”

امروزه عمل اسلیو یکی از انواع پیشرو جراحی چاقی یا کاهش وزن است. در این عمل، جراحان بخشی از معده شما را برمی دارند و قسمت های باقی مانده را به هم می چسبانند تا معده جدیدی به اندازه موز بسازند. معده کوچکتر (بعد از عمل بریدن معده) فقط می تواند دو اونس غذا (56 گرم) را در خود نگه دارد، در مقایسه با معده نرمال ​​که می تواند تا (22679 گرم) غذا را در خود نگه دارد. در واقع سوال بسیار مهمی که در ابتدا مطرح می شود؛ این است که حجم معده بعد از عمل اسلیو چه تغییری می کند؟

در پاسخ باید گفت که قطعا تنها با یک معده کوچک که حدوداً ۰.۱ اندازه اصلی خود است، خیلی سریعتر از قبل احساس سیری خواهید کرد و در نتیجه شما نمی توانید به اندازه قبل غذا بخورید و این امر به کاهش وزن کمک می کند.

به علاوه، این جراحی بخشی از معده شما را که وظیفه ترشح هورمون های افزایش اشتها  دارد را حذف می کند.

دیگر سوال پرتکراری که ممکن است مطرح شود این است که در عمل اسلیو چند درصد از معده برداشته می شود؟ در پاسخ باید اشاره کرد که جراحی اسلیو معده 80 تا 90 درصد از معده را خارج می کند. در حال حاضر این روش رایج ترین روش درمان چاقی در سراسر جهان و مخصوصاً دول پیشرفته است. پس در یک کلام جراحی اسلیو معده یا اسلیو گاسترکتومی، روش جراحی برای کاهش وزن است که شامل برداشتن قسمت بزرگی از معده است. پس از جراحی، فرد پس از خوردن مقدار کمی غذا، احساس سیری می کند.

این جراحی همچنین باعث می‌شود افراد کمتر احساس گرسنگی کنند، زیرا معده کوچک‌تر سطوح پایین‌تری از هورمونی به نام گرلین را تولید می‌کند که باعث گرسنگی می‌شود.

اگر می خواهید بطور دقیق تر و عمیق بدانید که عمل جراحی اسلیو معده چیست و چگونه باعث لاغری و کاهش وزن مناسب می شود پیشنهاد می کنم ویدئو(2 دقیقه) زیر را ببینید.

آیا عمل اسلیو معده خوب است؟

چاقی یک وضعیت غیرقابل تحمل است.

موقعیتی مشکل ساز که گاهی باعث می شود در مقابل دیگران اشک بریزید یا احساس شرمندگی کنید. ممکن است رژیم های زیادی را اتخاذ کرده باشید اما هنوز نتوانسته اید آن را به موفقیت برسانید و سایز خود را کاهش دهید.

نگران نباشید! پیشرفت های قابل توجه پزشکی یک راه حل یک شبه برای شما دارند: “عمل اسلیو لاغری”.

عمل معده اسلیو اثرگذاری زیادی دارد و بنابراین یک عمل خوب محسوب می شود.

اما چه چیزی باعث می شود که بگوییم عمل لاغری اسلیو ارزشش را دارد؟

فارغ از اینکه امروزه عمل اسلیو معده به عنوان رایج ترین روش جراحی برای درمان چاقی به صورت لاپاراسکوپی در سراسر جهان شناخته می شود؛ این عمل برش معده به دو روش به کاهش وزن کمک می کند، درواقع اگر می خواهید بدانید عمل اسلیو معده به چه صورت است:

 اولاً: معده شما به طور قابل توجهی کوچکتر است، بنابراین احساس سیری می کنید و زودتر دست از غذا خوردن می کشید. این بدان معناست که شما کالری کمتری دریافت می کنید.

دوماً: بخشی از معده شما به نام فوندوس (Fundus)  که هورمون گرلین را تولید می کند؛ برداشته شده و بنابراین احساس سیری سریع تر حاصل می شود. در واقع هورمون گرلین، اشتهای شما را کاملاً در دست دارد و سیگنال های گرسنگی را به قسمت مغز ارسال می کند.

اگر چه 80 تا 90 درصد ظرفیت معده در زمان جراحی معده برای چاقی حذف می شود اما چند قسمت مهم از معده حذف نشده و اختلالی در هضم و جذب غذای شما ایجاد نمی شود. قسمت های مهم معده که باقی می ماند:

 • قسمت اعظم ساختار آناتومیک طبیعی معده
 • اتصالات آن از جمله آنتروم (Antrum)
 • پیلور (بخشی از معده که آن را به دوازدهه وصل می کند) همراه با تحریک عصب واگ

عمل اسلیو معده خوب است؛ زیرا با توجه به استاندارد تعریف شده در انجمن جراحی متابولیک و چاقی آمریکا، شما می توانید انتظار داشته باشید که حداقل ۵۰ درصد از وزن اضافی خود را طی ۱۸ تا ۲۴ ماه پس از جراحی اسلیو معده کاهش دهید. (این همان رویایی نیست که شب و روز به فکرش هستید؟)  البته در موارد استثنا برخی افراد ۶۰ تا ۷۰ درصد وزن را نیز از دست می دهند. مهم است که به یاد داشته باشید که این موفقیت تنها در صورتی اتفاق می افتد که شما متعهد به رعایت رژیم غذایی و برنامه ورزشی توصیه شده توسط جراح خود باشید. با اتخاذ این تغییرات در سبک زندگی، به احتمال زیاد وزن خود را در طولانی مدت به صورت ثابت و متعادل حفظ خواهید کرد.

جدول خلاصه عمل اسلیو معده

نوع عملجراحی چاقی
روش عمللاپاراسکوپیک
میزان برش معدهحدود 80 تا 90 درصد معده برش می خورد.
بی ام آی مورد نیاز عدد 30 به بالا تا 40
مقدار کاهش وزن بعد از عملکاهش متوسط ۵۰-۳۰ درصد از وزن (۶۰-۷۰ درصد از وزن اضافه بدن)
مدت زمان عمل45 دقیقه تا 1 ساعت
مقایسه با سایر عمل های لاغریدر عمل لاغری اسلیو روده باریک دستکاری نمی شود و در مسیر گوارشی فرد هیچ تغییری ایجاد نمی شود.
مزایای عملدرمان دیابت، آپنه خواب، فشار خون بالا، آسم، کلسترول بالا، مشکلات قلبی…
معایب عملندارد
عوارض عمللخته شدن خون یا آمبولی پا، لیک یا نشت محل دوخت معده
بازگشت پذیری عملعمل اسلیو به دلیل جدا شدن معده بازگشت پذیر نیست.
مناسب برای چه افرادی است؟افراد حجیم خوار، افرادی با BMI پایین تر از عدد 50
چه کسانی نباید انجام دهند؟
افراد ریزه خوار، ریفلاکس شدید، مشکلات در انتهای مری، شاخص توده بدنی بالای 40
هزینه عمل
بستگی به بیمارستان و میزان بی ام آی بدن بیمار دارد.

 

فیلم جراحی عمل اسلیو معده

افرادی توسط پزشک خود کاندید عمل اسلیو معده برای لاغری شده اند، قبل از انجام عمل برای اطمینان دوست دارند فیلم عمل لاغری اسلیو معده بصورت کاملاً واقعی ببینند. در این بخش ما ویدئو کامل (10 دقیقه ای) از ابتدا تا انتهای عمل اسلیو و نحوه برش خوردن معده را برای شما گذاشته ایم تا قبل از مطالعه کامل مقاله با نحوه عمل آشنا شوید.

عمل اسلیو معده چگونه انجام می شود؟

روش‌ رایج انجام عمل اسلیو معده لاپاراسکوپی معده نام دارد. این روش شامل ایجاد پنج یا شش برش کوچک در شکم و انجام این روش با استفاده از دوربین فیلمبرداری (لاپاروسکوپ) و ابزارهای بلندی است که از طریق این برش‌ های کوچک وارد می شود.

در طی لاپاراسکوپی، حدوداً 80 تا 90 درصد معده برداشته می شود و یک معده شبیه «لوله» یا «اسلیو» باریک معده ایجاد می شود.

در طی عمل اسلیو معده به روش لاپاراسکوپی هیچ روده ای برداشته یا بای پس نمی شود. تکمیل مراحل لاپاراسکوپی یک تا دو ساعت زمان می برد. در عمل اسلیو به روش لاپاراسکوپی جراحی در بیمارستان و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.

حال با صحبت از بیهوشی در پاسخ به این پرسش که آیا متقاضی در حین جراحی بیهوش می شود نیز باید گفت که بسیار مهم است که سعی کنید به تمام سوالاتی که در زمینه مطرح می شود به طور کامل پاسخ دهید تا متخصص بیهوشی بتواند از بهترین تکنیک های بیهوشی برای جراحی شما استفاده کند.

همچنین باید وی را در جریان هرگونه مشکل بیهوشی قبلی، هر گونه مشکل آلرژی، هرگونه سابقه آمبولی ریه (لخته شدن خون در ریه) یا ترومبوز ورید عمقی (لخته شدن خون در پا) قراردهید. اگر لازم باشد متخصص بیهوشی آزمایش‌های اضافی را ترتیب خواهد داد.

در صورت نیاز، ممکن است قبل از روز جراحی بخواهند که شما را ببینند. پس شما معمولاً قبل از عمل در روز جراحی با متخصص بیهوشی خود ملاقات خواهید کرد که به هر سؤال دیگری که ممکن است داشته باشید پاسخ دهد و رضایت آگاهانه شما را برای بیهوشی دریافت کند.

 در روش لاپاراسکوپی معده، بیهوشی عمل اسلیو معده بصورت بیهوشی عمومی است. این سبک از بیهوشی ترکیبی از داروهایی است که برای قرار دادن شما در وضعیت بیهوشی کنترل شده و برگشت پذیر استفاده می شود. متخصص بیهوشی در این مدت به طور مداوم شما را تحت نظر دارد و در هنگام خواب به شما مسکن و ضد استفراغ (که به جلوگیری از حالت تهوع و استفراغ کمک می کند) داده می شود.

در اتاق ریکاوری، داروهای بیشتری در صورت نیاز داده خواهد شد.

گفتنی است که درد معمولاً پس از این روش بسیار کم است، اما در بریدگی های کوچک ایجاد شده در شکم احساس می شود. همچنین متخصص بیهوشی شما به مدت ۲ تا ۳ روز پس از عمل با همکاری جراح شما درگیر مراقبت های بعدی خواهد بود.

او از تسکین درد، حالت تهوع، استفراغ و مایعات داخل وریدی و همچنین مدیریت بیشتر مشکلات پزشکی مانند دیابت در زمانی که شما در بیمارستان هستید مراقبت می کند.

در نهایت در خصوص عمل اسلیومعده به روش لاپاراسکوپی جراح شما حدود پنج برش کوچک در شکم شما ایجاد می کند. او این جراحی را با استفاده از یک تلسکوپ نازک، بلند و با یک دوربین کوچک در انتهای آن انجام می دهد. ابزارهایی که از طریق برش ها وارد می شوند برای برداشتن حدود 80 تا 90 درصد از معده شما استفاده می شوند.

جراح شما این عمل را با استفاده از تصاویر روی صفحه تلویزیون در اتاق عمل انجام می دهد.

در عمل اسلیو جراح بعد از جداسازی چربی های چسبید به معده، به وسیله منگنه ها شروع به برش معده می کند؛ که هم زمان منگنه هم کار برش را انجام می دهد، هم دوخت دوز معده را بعد از برش معده، معده جدا شده را جراح چاقی از شکم بیمار خارج می کند و معده ای جدید شبیه به موز یا آستین پیراهن باقی می ماند، از این رو آن را “گاسترکتومی اسلیو” می نامند. از آنجایی که معده بسیار کوچک تری خواهید داشت، در وعده های غذایی سریع سیر می شوید و کمتر می خورید. طاق معده بیشتر ناحیه معده شما را در بر می گیرد که هورمونی به نام گرلین ترشح می کند. از آنجایی که گرلین ممکن است تا حدی مسئول ایجاد احساس گرسنگی در شما باشد، بیرون آوردن این قسمت از معده نیز ممکن است با کاهش گرسنگی به کاهش وزن شما کمک کند.

طول جراحی لاپاراسکوپی حدود ۲ ساعت طول می کشد. اکثر افراد حدود ۲ روز پس از جراحی در بیمارستان می مانند.

در آخر باید گفت؛ پس از جراحی معده برای چاقی می توانید زندگی عادی داشته باشید اما باید رژیم غذایی، ورزش و عادات سبک زندگی خود را تغییر دهید. انجام عمل لاغری اسلیو، زندگی را تغییر می دهد. شما باید متفاوت غذا بخورید، رویکرد متفاوتی برای ورزش داشته باشید، به طور منظم با پزشک خود پیگیری کنید و موارد دیگر زندگی پس از جراحی کاهش وزن متفاوت خواهد بود، اما لازم نیست پیچیده باشد.

چه کسانی می توانند عمل اسلیو معده انجام دهند؟

پس از بررسی بی ام ای از نقطه نظرات متفاوت هم اکنون دو سوال بسیار حساس در این خصوص مطرح می‌شود که اولاً چه کسانی می توانند عمل اسلیو معده انجام دهند و ثانیاً چه کسانی نمی توانند از عمل فوق برای درمان چاقی و کاهش وزن خود استفاده کنند. در پاسخ به اولین پرسش باید اشاره کرد که بی ام آی تنها آیتمی نیست که برای اندازه گیری چاقی و خطر ابتلا به بیماری استفاده می شود.

بلکه پزشکان و جراحان روش های دیگری برای تعیین وضعیت سلامت فردی شما و ایجاد یک برنامه درمانی به طور خاص برای شما استفاده می کنند. در کل اگر بی ام آی بدن شما بالای ۳۰ باشد و معیارهای زیر را داشته باشید، ممکن است جراحی چاقی برای شما مناسب باشد. این ملاک ها عبارتند از:

 • شما به شدت اضافه وزن دارید.
 • بیش از پنج سال است که اضافه وزن دارید.
 • تلاش جدی شما برای کاهش وزن تنها به موفقیت کوتاه مدت منجر شده است.
 • شما هیچ بیماری دیگری که ممکن است باعث چاقی شما شده باشد ندارید.
 • شما آماده ایجاد تغییرات اساسی در عادات غذایی و سبک زندگی خود هستید.
 • تمایل دارید یک برنامه تغذیه مشخص را قبل از عمل دنبال کنید تا برای اسلیو معده آماده شوید.
 • شما مایل هستید که توسط متخصصی که شما را درمان می کند تحت نظر باشید.
 • مصرف الکل در زندگی شما جایی ندارد.

تصمیم گیری برای انجام جراحی هرگز آسان نیست، حتی زمانی که این جراحی کم تهاجمی باشد.

اما انجام عمل اسلیو می تواند به شما کمک کند تا حدود 50 تا 80 درصد از وزن اضافی خود را کاهش دهید، که این موضوع می تواند به طور قابل توجهی سلامت کلی شما را بهبود بخشد. اگر قصد عمل لاغری معده را دارید، دکتر سعید شمس توصیه می‌کند تا فاکتور هایی که در بالاتر آورده ایم را از خود بپرسید و ببینید آیا این درمان برای شما مناسب است یا خیر.

چه کسانی نمی توانند عمل اسلیو معده انجام دهند؟

در نقطه مقابل قسمت قبل در خصوص اینکه چه کسانی نباید عمل اسلیو معده را انجام دهند باید گفت که:

 • بیماری قلبی یا ریوی شدیدی دارید که شما را کاندیدای ضعیفی برای جراحی می کند.
 • بیماری زمینه ای دیگری دارید که شما را کاندیدای ضعیفی برای جراحی می کند.
 • مشکلی وجود دارد که می تواند باعث خونریزی در بخش هایی همچون مری یا معده شود. این امر ممکن است شامل واریس مری یا معده (وریدهای گشاد شده)، یا تلانژکتازی (گشاد شدگی مویرگ ها) مادرزادی یا اکتسابی روده (اتساع یک رگ خونی کوچک) باشد.
 • از فشار خون رنج می برید.
 • مری، معده یا روده شما حالت طبیعی ندارند (مادرزادی یا اکتسابی). به عنوان مثال، ممکن است دهانه هر یک از این اندام ها باریک شده باشد.
 • سیروز کبدی دارید
 • پانکراتیت مزمن دارید.
 • در دوران حاملگی قراردارید.
 • به مصرف الکل یا مواد مخدر معتاد هستید.
 • در هر جایی از بدنتان عفونت دارید یا عفونتی که می تواند ناحیه جراحی را آلوده کند در بدن شما فعال است.

توجه داشته باشید که هم این موارد قبل از جراحی کاهش وزن شما بررسی می شود؛ بنابراین اصلا نیازی به نگرانی نیست. در انتها به بیمارانی که با چاقی دست و پنجه نرم می کنند و کاندید خوبی برای اسلیو معده نمی باشند؛ باید گفت : اسلیو معده درمانی برای چاقی نیست، بلکه ابزاری برای کمک به کاهش وزن برای داشتن زندگی سالم‌تر، طولانی‌تر و رضایت‌بخش‌تر است. اما قطعا شما می توانید رژیم های متفاوت دیگری را تجربه کنید و با تغییرات سبک زندگی تان؛ احساس خوب را به خودتان برگردانید.

وزن مناسب برای عمل اسلیو معده

 وزن افرادی که به چاقی مرضی مبتلا هستند با شرایط کلی و ایده آل انجام عمل کاملاً در ارتباط است و رابطه ‌ای مستقیم میان این دو آیتم وجود دارد. دستورالعمل های پزشکی عمومی برای جراحی کاهش وزن بر اساس شاخص توده بدنی (BMI) است.

BMI فرمولی است که از تقسیم وزن بر قد به توان 2 برای تخمین توده چربی بدن استفاده می کند.

عمل لاغری اسلیو یک گزینه برای لاغری تضمینی برای افرادی است که عدد بی ام آی 30 یا بالاتر دارند. این بدان معناست که شما باید دچار اضافه وزن و چاقی مرضی باشید. در واقع حداقل وزن برای عمل اسلیو معده این است که شما 20 کیلو اضافه وزن نسبت به قد و وزن خود داشته باشید، در غیر این صورت شما کاندید مناسبی برای این عمل چاقی نیستید و باید به دنبال رژیم غذایی و روزش بروید.

اما اگر حداقل اضافه وزنی به اندازه 20 کیلوگرم یا بیشتر دارید، شما گزینه مناسبی برای انجام عمل اسلیو معده هستید. همچنین جدای از اِلِمان بیان شده باید به این نکته توجه کرد که داشتن شرایط ایده ‌آل منوط به تایید پزشک نیز است.

بنابراین علاوه بر BMI و وزن بیان شده باید به نظر پزشک جراح، نوع خورد و خوراک و آزمایشات قبل از عمل هم رجوع کرد.

بدان معنا که شرایط عمل اسلیو معده شامل: داشتن وزن مناسب برای عمل، نوع خوردو و خوراک، آزمایشات و در نهایت نظر پزشک است. اما اگر می خواهید بدانید برای عمل اسلیو معده باید چند کیلو باشیم یا برای چه وزنی مناسب است؛ همان داشتن 20 کیلو اضافه وزن نسبت به وزن ایده آل تان یا بیشتر است.

همواره باید به این نکته توجه داشت که انجام عمل اسلیو به عنوان آخرین راه حل ممکن در نظر گرفته می ‌شود.

اگر شما اضافه وزن ندارید بهتر است با پزشک تغذیه مشورت کنید تا مسیر درستی را برای کاهش و لاغری خود انتخاب کنید. بنابراین هنگامی که تمامی راه های رفته به نتیجه نرسد، با توجه به آیتم ها و اِلِمان های بیان شده و البته با تاییدیه پزشک می توان جواز انجام عمل اسلیو را به دست آورد. بنابراین اسلیو معده می تواند جایگزین خوب و مطمئنی برای افرادی که دچار چاقی مرضی و اضافه وزن شدید هستند می باشد.

بی ام آی برای عمل اسلیو معده

در قسمت قبلی اشاره شد که بی ام آی به عنوان یکی از  اصلی ترین نکاتی است که پزشکان در خصوص بررسی شرایط کلی بیمار پیش از انجام عمل اسلیو معده در دستور کار خود قرار می دهند.

اما حالا این پرسش مطرح می شود که اصولاً بی ام آی چگونه محاسبه می شود و بی ام آی مناسب برای عمل اسلیو معده چه عددی است؟

برای محاسبه بی ام آی بدن بر روی متن لینک داده شده کلیک کنید و شاخص توده بدنی خود را بصورت آنلاین محاسبه کنید.

در پاسخ باید گفت که بی ام آی برای مردان و زنان بالغ به یک روش محاسبه می شود و بر اساس یک فرمول ریاضی است که قد را با وزن مقایسه می کند. اما عدد شاخص توده بدنی (BMI) برای عمل لاغری اسلیو حداقل باید بالای عدد 30 باشد.

اگر به زبان ساده تر بیان بکنیم، شما باید حداقل 20 کلیو گرم اضافه وزن داشته باشید نسبت به قد و وزن ایده آل بدن خود تا بتوانید کاندید جراحی اسلیو یا هر نوع جراحی چاقی دیگری بشوید.

حال ممکن است برایتان سوال شود که چرا باید در این محدوده وزنی باید باشیم؟ بدین علت که این جراحی به علت تغییر در دستگاه گوارش شما و متابولیک شما باعث کاهش وزنه های ماندگار و طولانی و بیش از حد می شود. اگر مقادیر یا عدد بی ام آی شما کمتر از حدهای گفته شده باشد ممکن است شما دچار کاهش وزن شدید و سؤ تغذیه شوید و بدنتان با این جراحی آسیب ببیند.

لذا توجه داشته باسید که BMI برای عمل اسلیو حداقل 30 و به بالا باشد. چون عدد 30 نشان دهنده میزان اضافه وزن شما می باشد که شما حداقل 20 کیلو اضافه وزن دارید و برای انجام این عمل لاغری مناسب هستید.

عمل اسلیو معده چقدر طول می کشد؟

برای افرادی که توسط پزشک خود کاندید جراحی معده اسلیو شده اند، مهم است که بداند عمل اسلیو معده چقدر زمان می برد. در واقع برنامه ریزی برای روز عمل که به بیمارستان مراجعه می کنند مهم است. عمل اسلیو نسبت به عمل بای پس ها مثل بای پس معده و مینی بای پس معده، با سرعت بالاتر و زودتر انجام می شود چون مراحل آن کوتاه تر است. لذا مدت زمانی که برای عمل اسلیو در نظر گرفته می شود بین 45 دقیقه تا 1 ساعت است. این تایم فقط شامل زمان جراحی است.

به جز تایم عمل، زمان های دیگری وجود دارد و باید مد نظر قرار داد؛ که شامل آمادگی بیمار برای برای ورود به اتاق عمل، بیهوشی بیمار، مدت زمان آمادگی برای اینکه پزشک عمل را شروع کند، بعد زمان عمل جراحی و در انتها مدت زمانی که بیمار در ریکاوری است تا به بخش انتقال داده شود.

تمام این زمان ها (آمادگی قبل از عمل، بیهوشی بیمار، آمادگی جراح، زمان عمل، ریکاوری) به عمل اضافه می شوند. پس اگر می خواهید بدانید عمل اسلیو معده چند ساعت طول می کشد باید همه این زمان ها را در نظر داشته باشید و بدانید که عمل بین 3 ساعت تا 3 ساعت نیم، تا زمانی که بیمار وارد بخش شود زمان می برد. در کل خود عمل فقط 45 دقیقه تا 1 ساعت زمان می برد.

اگر تمایل دارید بدانید که عمل اسلیو چند ساعت طول می کشد و از تمامی فرایند عمل از مرحله پذیرش تا ورود به بخش چقدر زمان می برد پیشنهاد می کنم بر روی متن لینک داده شده کلیک کنید تا بطور کامل تایم و زمان عمل را بدانید.

اقدامات قبل از عمل اسلیو معده

1. آزمایشات قبل از عمل

آزمایشات قبل از عمل اسلیو معده به عنوان حیاتی ترین بخش آمادگی برای انجام عمل فوق محسوب می شود و هر چند که به زعم بسیاری ممکن است جزء پروسه‌های روتین و معمولی باشد اما در تعیین سرنوشت عمل نقش بسیار حیاتی ایفا می‌کند.  از جمله آزمایشات قبل از انجام عمل اسلیو می توان به مواردی همچون شمارش کامل خون (CBC)، آنالیز ادرار، و پانل شیمیایی که حدود ۲۰ عنصر شیمیایی خون را نشان می ‌دهد. همه بیماران بدون استثنا رادیوگرافی قفسه سینه و نوار قلب انجام می دهند. بسیاری از جراحان برای بررسی سنگ کیسه صفرا درخواست سونوگرافی کیسه انجام می دهند.

آزمایش‌ های دیگری مانند آزمایش فانکشن یا عملکرد ریوی، اکوکاردیوگرام، تنظیم خواب، ارزیابی GI، ارزیابی نحوه کار قلب و عروق یا ارزیابی روان ‌درمانی و پزشکی ممکن است درخواست شوند.

حال هدف از این همه آزمایش چیست؟ ارزیابی دقیق سلامت شما قبل از جراحی چاقی مورد نیاز است. بهترین راه برای جلوگیری از عوارض این است که از ابتدا آن ها را نداشته باشید. اگر دیابتی هستید، باید اقدامات خاصی برای کنترل قند خون انجام دهید. از آنجایی که جراحی، استرس قلبی را افزایش می دهد قلب شما به طور کامل ارزیابی می شود. این آزمایشات مشخص می کند که آیا شما دچار اختلال در عملکرد کبد، مشکلات تنفسی، مایعات اضافی در بافت ها، ناهنجاری املاح یا مواد معدنی در مایعات بدن یا سطح غیر طبیعی چربی خون هستید.

همچنین برای تسریع روند آماده شدن برای جراحی قبل از قرار ملاقات چه کاری می توان انجام داد؟ در مورد برنامه های غذایی و ورزشی که امتحان کرده اید بحث کنید. لیستی از تمام رژیم هایی که امتحان کرده اید (سابقه رژیم غذایی) تهیه کنید و آن را نزد پزشک خود بیاورید. اگر در بیمارستان بوده‌اید، هر گونه اطلاعات پزشکی مربوطه را در قرار ملاقات خود با جراح همراه داشته باشید، از جمله گزارش آزمایش‌های ویژه (اکوکاردیوگرام، مطالعه خواب و غیره) یا خلاصه ترخیص از بیمارستان. لیستی از داروهای خود را همراه با دوز و برنامه مصرف بیاورید و حتما سیگار و الکل را کنار بگذارید.

2. اقدامات روز قبل از عمل اسلیو

به احتمال زیاد زمان عمل جراحی اسلیو معده برای صبح زود برنامه‌ریزی می‌شود. با این حال، این موضوع تا حدی به برنامه جراح و بیمارستان بستگی دارد.

اما کارهای که شما باید از دو هفته قبل از عمل اسلیو باید انجام دهید رعایت رژیم غذایی است که پزشک جراح به شما می گوید. رعایت رژیم غذایی پیش از عمل اسلیو بسیار مهم است، زیرا کمک می‌کند تا با کاهش حجم کبد و امکان دسترسی راحت‌تر به معده خطرات احتمالی حین عمل کاهش یابد. پس حتما برای اینکه عملی راحت و بدون عوارضی می خواهید داشته باشید رژیم غذایی قبل از عمل اسلیو را رعایت کنید.

روز قبل از عمل هم کار خاصی نیاز نیست انجام دهید، فقط از شب قبل از عمل شما باید ناشتا باشید تا موقعی که نوبت عمل شما می شود به هیچ عنوان چیزی نخورید چون عمل شما در اون روز کنسل خواهد شد. لذا از خوردن و آشامیدن در روز عمل پرهیز کنید چون به دلیل احتمال استفراغ و بازگشت محتویات معده درون ریه و مسدود شدن راه هوایی هست عمل شما لغو خواهد شد. حتی جویدن آدامس، نوشیدن آب، جویدن تنباکو یا مصرف دارویی که توسط جراح تأیید نشده است نیز ممکن است باعث لغو عمل جراحی شود.

3. آندوسکوپی قبل از اسلیو معده

لزوم انجام آندوسکوپی قبل از عمل یکی از سوالاتی است که بیماران می پرسند که آیا لازم است قبل از عمل انجام بدهیم یا خیر. آندوسکوپی به منظور بررسی سلامت قسمت های بالای دستگاه گوارش مثل مری، معده، ابتدای روده باریک انجام می شود. اما آیا آندوسکوپی برای اسلیو معده لزومی دارد یا نه! آیا همه جراحان چاقی این مورد را برای بیماران خود قبل از عمل تجویز می کنند؟

باید گفت برای عمل بای پس انجام آندوسکوپی ضروری است و باید حتماً حتماً انجام شود. چون بعد از عمل به یک بخش معده دیگر دسترسی نخواهیم داشت، لذا باید از نظر سلامت معده بیمار بررسی شود. اما درمورد عمل اسلیو جراحان چاقی 2 نظر دارند: برخی معتقدند افرادی که مشکلات گوارشی مثل ترش کردن معده، سوزش معده یا سوابق خانوادی مثل سرطان معده را ندارند، نیازی به انجام آندوسکوپی قبل از عمل نیست و تجویز آن به سلیقه پزشک شما بستگی دارد. اما در تیم دکتر شمس انجام آندوسکوپی تجویز می شود به دلیل اینکه تا مواردی مثل عفونت معده و مسائل بدخیمی بررسی شود و همچنین اگر بیمار علائم برگشت اسید معده نداشت اما در آندوسکوپی این علائم نشان داده شد، دکتر  نوع عمل دیگری برای او انجام بدهد.

مراحل عمل اسلیو معده

همان گونه که اشاره شد جراحی اسلیو معده معمولاً با استفاده از ایجاد سوراخ های کوچک انجام می شود و در دسته جراحی های کم تهاجمی قرار می گیرد. این روش نسبت به جراحی باز مزایایی دارد از جمله آن ها می توان به اقامت کوتاه‌تر در بیمارستان، زمان بهبودی سریع‌تر، کاهش درد و خونریزی پس از عمل و ایجاد جای زخم کمتر اشاره کرد. در حین انجام عمل اسلیو معده جراح چاقی شما دو تا پنج برش در معده شما ایجاد می کند. سپس یک لاپاراسکوپ را از طریق این برش ها و هر ابزار کوچکی که برای انجام جراحی نیاز دارد وارد می کند.

همان گونه که در بالا اشاره شد لاپاراسکوپ یک لوله کوچک است که دارای منبع نور و دوربین است و به یک مانیتور ویدئویی در اتاق عمل متصل است. تصاویری از داخل معده شما را به مانیتور تلویزیون می فرستد تا جراح شما بتواند ببیند در طول عمل چه می کند. سپس جراح قسمت بزرگی از معده شما را با دقت برمی دارد. سپس آن‌ها با استفاده از منگنه‌های جراحی، قسمت‌های باقی‌مانده معده را به هم می‌پیوندند تا لوله‌ای به شکل آستین بلند ایجاد کنند که معده جدید شما را تشکیل می‌دهد. سپس جراح چاقی شما لاپاراسکوپ و ابزار جراحی را برمی دارد و برش ها را بخیه می زند.

عمل اسلیو معده را می توان در 6 مرحله تقسیم بندی کرد. مراحل عمل اسلیو معده بعد از بیهوشی و ایجاد چند برش بسیار کوچک در حد چند سانتی متر روی بخش­ های مختلف شکم، به ترتیب مراحل زیر انجام می پذیرد:

مرحله اول: وارد شدن به فضای شکمی با استفاده از وسایل لاپاراسکوپیک است و در نهایت ارزیابی معده و فتق­ های احتمالی معده می­ باشد.

مرحله دوم: رهاسازی معده از بالا می­ باشد تا معده شل شود و به داخل شکم راحت­ تر ورود کنیم تا انجام عمل راحت تر شود.

مرحله سوم: جداسازی چربی­ های کنار معده می­ باشد.

مرحله چهارم: در این مرحله لوله معده از دهان وارد معده می کنند و براساس لوله­ ای که گذاشته شده است معده برش می خورد در این بخش از منگنه­ های پوستی استفاده می­ شود. برش بدین شکل است که همزمان هم برش روی معده داده می­ شود و هم معده دوخته می­ شود.

مرحله پنجم: در این بخش جراح چربی­ های رهاسازی شده که ابتدا از معده جدا کرده است را داخل شکم به معده جدید(معده لوله­ ای شکل) بخیه زده می­ شود.

مرحله ششم: چک کردن نشتی معده و درن گذاری می باشد. در واقع در این مرحله معده جدید بررسی می­ شود تا نشتی نداشته باشد. و در آخر بخیه زدن محل برش روی شکمی است.

مراقبت بعد از عمل اسلیو معده

نمی توان بدون انجام مراقبت‌های دقیق پس از انجام عمل جراحی اسلیو معده انتظار موفقیت چندانی را از عمل فوق داشت. بنابراین بسیار ضروری است که متقاضیان با دقت هر چه تمام تر به  دستورات پزشک گوش جان بسپارند و از رژیم غذایی گرفته تا مصرف قرص ها و انجام ورزش ها تماماً زیر نظر جراح خود به فعالیت بپردازند.

1. رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده

در خصوص رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده برای لاغری در آغاز دوره نقاهت و هفته اول پس از عمل، همان رژیم مبتنی بر مصرف مایعات شفافی را که در روزهای پایانی منتهی به جراحی دنبال کرده اید ادامه خواهید داد. این امر به جلوگیری از عوارض بعد از عمل از جمله انسداد روده، نشت معده، اسهال، یبوست و کم آبی کمک می کند.

بدن شما برای بهبودی و انطباق با وضعیت جدید نیاز به زمان دارد و این رژیم به این هدف کمک خواهد کرد. نکاتی که باید در نظر داشته باشید این است که مطمئن شوید که مقدار زیادی مایعات شفاف بنوشید. اگر در هیدراته ماندن مشکل دارید، با پزشک خود در مورد نوشیدنی های کم کالری صحبت کنید. با شکر چیزی ننوشید زیرا می تواند به سندرم دامپینگ کمک کند، عارضه ای که ناشی از ورود سریع قند زیاد به روده کوچک است. این امر منجر به تهوع شدید، خستگی، اسهال و حتی استفراغ می شود. شکر نیز پر از کالری است پس اکنون و در این مرحله از دوره نقاهت باید از آن اجتناب کرد و حتی در دراز مدت نیز به حداقل رساند.

کافئین ممکن است به ریفلاکس اسید و کم آبی بدن کمک کند، پس باید از مصرف آن اجتناب شود. نوشیدنی ‌های گازدار، از جمله نوشیدنی ‌های حاوی شکر، همگی می‌توانند باعث ایجاد گاز و نفخ شوند. از مصرف همه این ها باید بعد از عمل و احتمالاً در طولانی مدت اجتناب شود.

در رژیم هفته دوم پس از جراحی، شما از یک رژیم غذایی کامل با مایعات فارغ خواهید شد و گزینه های بهتری را پیش رو خواهید داشت.

رژیم غذایی عمل اسلیو در هفته دوم مواردی همچون نوشیدنی های صبحانه فوری، سوپ رقیق و سوپ خامه ای، رشته های سوپ نرم در مقادیر بسیار کم، شیر بدون شیرینی، پودینگ بدون قند و بدون چربی، ماست منجمد بدون قند، بستنی و شربت، ماست ساده بدون چربی، آب میوه بدون پالپ و رقیق شده با آب، غلات رقیق شده و داغ مانند خامه گندم یا بلغور جو دوسر.

خبر خوب این است که در این دوره ممکن است احساس کنید اشتهای تان افزایش یافته است. این کاملاً طبیعی است، اما دلیلی برای خوردن غذا وجود ندارد زیرا سیستم شما هنوز قادر به مدیریت مواد جامد نیست و می تواند منجر به استفراغ و سایر عوارض شود.

پر کردن مایعات و پرهیز از قند و چربی به شما کمک می کند تا برای مرحله بعدی رژیم غذایی خود آماده شوید و همچنان باید از نوشیدنی های گازدار و کافئین خودداری کرد.

در هفته سوم رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده می توانید غذا های نرم و پوره شده را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. مطمئن شوید که به آرامی غذا بخورید و غذا را به طور کامل بجوید. در صورت امکان حداقل ۲۵ بار این کار را انجام دهید.

هر غذای کم چرب و بدون قندی که می توانید پوره کنید، از جمله منابع پروتئینی بدون چربی و سبزیجات غیر فیبری، قابل قبول است. مهم است که افزایش مصرف پروتئین دردستور کار قرار بگیرد. اگر طعم منابع پروتئین بدون چربی خالص را دوست ندارید، به نوشیدن نوشیدنی های پروتئینی بدون قند ادامه دهید یا روزانه تخم مرغ بخورید. غذاهایی که در این دوره اجازه مصرف آن ها صادر شده است عبارتند از ماهی سفید پخته و پوره شده، تخم مرغ نرم یا آب پز نرم، سوپ، پنیر دلمه، میوه های کنسرو شده در آب میوه، موز له شده یا انبه بسیار رسیده، آووکادوی پوره یا له شده، ماست ساده.

در این مدت از مصرف غذاهای ریز و جامد و همچنین کافئین خودداری کنید. شما همچنین باید از غذاهای ملایم با چاشنی ملایم یا بدون چاشنی استفاده کنید. ادویه ها ممکن است به سوزش سر دل کمک کنند.

در هفته چهارم رژیم غذایی عمل اسلیو معده می‌توانید غذاهای جامد را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. اکنون زمان آن است که مهارت‌های جدید خود را در زمینه تغذیه سالم با قدرت کامل به کار ببرید. شکر و چربی، از جمله لبنیات پرچرب، همچنان باید پرهیز شود، و همچنین باید از غذاهای سخت هضم مانند استیک، سبزیجات فیبری و آجیل اجتناب شود. سایر غذاهایی که باید از آنها اجتناب کنید عبارتند از ماکارونی، سیب زمینی سفید و سایر گزینه های پر کربوهیدرات نوشیدنی‌ های کافئین ‌دار معمولاً در این زمان می ‌توانند در حد اعتدال دوباره مصرف شوند. غذاهایی که می توانید به لیست مواد مصرفی خود اضافه کنید عبارتند از: مرغ و ماهی و سبزیجات سیب زمینی های خوب پخته و نرم شده، پنیر با درصد کم چربی، میوه، غلات کم قند.

2. قرص های بعد از عمل اسلیو معده

در خصوص قرص های بعد از عمل اسلیو معده باید گفت هنگامی که بیمارستان را ترک می کنید، نسخه هایی برای چندین دارو دریافت خواهید کرد.

برخی از این دارو ها تا چند ماه پس از جراحی مصرف می شوند و برخی دیگر را مادام العمر مصرف خواهید کرد. یکی از داروهای کاهش اسید، به نام “مهارکننده پمپ پروتون” (PPI) مانند امپرازول (Prilosec) است که به جلوگیری از ایجاد زخم ها کمک می کند. اگر کیسه صفرا دارید، دارویی به نام Ursodiol برای شما تجویز می شود تا از تشکیل سنگ کیسه صفرا جلوگیری کند.

همه قرص های شما باید خرد شده و کپسول ها باز شوند. شما نمی توانید قرص های کامل را مانند قبل از جراحی جذب کنید، و قرص ها ممکن است در عبور از سیستم گوارش جدید شما مشکل داشته باشند.

پس از جراحی، باید مصرف داروهای معمول خود را برای شرایط دیگر از سر بگیرید. به طور مکرر با پزشک مراقبت های اولیه خود چک کنید تا مطمئن شوید که دوز صحیح را مصرف می کنید. ممکن است دوز کمتری از داروهای خود را برای شرایط پزشکی مرتبط با چاقی مصرف کنید. داروهای با رهش طولانی مدت به درستی جذب نمی شوند و باید جایگزین داروهایی شوند که زمان رهش ندارند.

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند آسپرین، ایبوپروفن، ادویل، موترین، آلیو، ناپروسین، ویوکس و سلبرکس را مصرف نکنید. این داروها خطر ابتلا به زخم را افزایش می دهند. پس از جراحی چاقی، تشخیص و درمان زخم دشوارتر است. هنگام شروع یک داروی جدید، با پزشک جراح یا معالج خود مشورت کنید.

دسته دیگری از قرص های بعد از عمل اسلیو معده مربوط می شود به ویتامین ها و مکمل ها. برای جلوگیری از کمبود مواد مغذی باید ویتامین ها و مکمل های زیر را به صورت روزانه مصرف کنید.

 • مولتی ویتامین

یک مکمل مولتی ویتامین و مواد معدنی جویدنی با قدرت انرژی افزایی بالا، حاوی حداقل ۱۸ میلی گرم آهن و ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک است، مصرف کنید. سلنیوم، مس و روی، به صورت روزانه روزانه. برند هایی که حاوی این فرمول ها هستند Trader Joe و Centrum نام دارند و شامل مولتی ویتامین های جویدنی مخصوص میان سالان و بزرگسالان می باشند. حداقل تا سه ماه پس از جراحی روزانه دو قرص و سپس یک قرص در روز تا آخر عمر مصرف کنید.

 • کلسیم

روزانه ۱۲۰۰ تا ۲۰۰۰ میلی گرم برای جلوگیری از کمبود کلسیم و بیماری های استخوانی مصرف کنید. برای افزایش جذب، مکمل کلسیم را در دو تا سه دوز در طول روز مصرف کنید. به عنوان مثال، قرص های ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلی گرمی را سه بار در روز مصرف کنید. سیترات کلسیم شکل ترجیحی کلسیم است.

 • ویتامین دی

روزانه ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ واحد بین المللی (IUs) ویتامین D مصرف کنید. این مقدار کل باید به صورت ۴۰۰ تا ۵۰۰ واحد بین المللی (IUs) دو بار در روز همراه با مکمل کلسیم مصرف شود. اگر ترجیح می دهید، می توانید مکمل کلسیم-ویتامین D ترکیبی را تا زمانی که حاوی دوزهای مناسب برای جلوگیری از مصرف چندین قرص باشد، مصرف کنید.

 • ویتامین B12

روزانه ۵۰۰ میکروگرم ویتامین B مصرف کنید. این را می توان به صورت قرص یا مایع زیر زبان مصرف کرد. به یاد داشته باشید، قرص های کامل باید له شوند.

 • ممکن است به مکمل های اسید فولیک یا آهن اضافی نیاز داشته باشید، به خصوص اگر شما یک زن هستید و هنوز قاعدگی دارید. متخصص تغذیه و پزشک معالج در این مورد به شما مشاوره لازم را خواهد داد.

3. ورزش بعد از عمل اسلیو معده

همچنین اهمیت ورزش و  فعالیت بدنی به موازات  مراقبت از رژیم غذایی و مصرف قرص های نسخه شده توسط پزشک جراح پس از عمل اسلیو ضروری است در خصوص ورزش بعد از عمل اسلیو معده باید گفت که دو تا سه هفته پس از جراحی چاقی باید یک رژیم ورزشی را از سر بگیرید. هدف افزایش دامنه حرکتی است تا بتوانید به عنوان مثال کفش های خود را در بیاورید و وسایل را از روی زمین بلند کنید. تمرینات قدرتی نیز مهم هستند، زیرا با کاهش وزن، عضله را از دست خواهید داد. پس از گذشت شش ماه، باید سه تا پنج روز در هفته ۳۰ دقیقه ورزش مداوم انجام دهید. در این دوره از نقاهت می توان به تمریناتی همچون تمرینات پیاده روی، دوچرخه سواری یا شنا برای تناسب اندام هوازی، تمرین مقاومتی با دمبل، نوار وزنه یا دستگاه های بدنسازی برای ایجاد توده عضلانی اشاره کرد.

یک سال پس از اسلیو معده، شما باید بتوانید ۴۵ دقیقه ورزش را حداقل چهار بار در هفته انجام دهید. تقویت عضلات معده نیز مهم است زیرا به بهبود وضعیت بدن شما کمک می کند، که با کاهش وزن بیشتر تغییر می کند. حدودا ۶ ماه بعد از عمل اسلیو معده می توان یوگا، رقص، ایروبیک یا کیک بوکسینگ به مدت ۴۵ دقیقه و در چهار نوبت در هفته انجام داد.

همچنین تمرین مقاومتی با استفاده از دمبل هنگام نشستن روی توپ تعادلی که به تقویت عضلات شکم کمک می کند.

در مرحله بعد  که بیش از یک سال از جراحی می گذرد، احتمالاً بیش از ۴۵ کیلوگرم وزن کم کرده اید.

چنین تغییر شدیدی می‌ تواند بسیاری از بیماران را به این فکر وا دارد که دیگر نیازی به ورزش ندارند، اما به بیماران می ‌گوییم که ورزش یک گزینه نیست، بلکه یک امر ضروری است.

در این مرحله توصیه برای عموم مردم یکسان است. در خصوص ورزش بعد از عمل اسلیو معده پس از ۱ سال از زمان عمل می توان به مواردی همچون تمرین اینتروال روی تردمیل با سرعت و شیب متغیر به مدت ۴۵ دقیقه. پیاده‌روی، دویدن یا دوچرخه‌سواری ورزش خود را در فضای باز انجام دهید و به بدن جدید خود افتخار کنید و اینکه از نظر بدنی چه حس خوبی دارید.

4. طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو

در ۳ هفته اول بعد عمل خوابیدن به روی شکم و به پهلوی چپ ممنوع است ولی حالت طاق باز و به پهلوی راست مجاز است. بعد ۳ هفته مشکلی در هر جهت و طرز خوابیدن بعد از عمل لاغری اسلیو نیست.

5. شکم بند بعد از عمل اسلیو

چون برای عمل اسلیو از روش لاپاراسکوپی استفاده می شود و از سوراخ های ریز بر روی شکم ایجاد می شود؛ بصورت روتین از گن و شکم بند استفاده نمی شود. معمولاً شکم بند یک ماه یا یک ماه نیم بعد از عمل اسلیو توصیه می شود. بخاطر اینکه باید صبر کنید تا زخم های روی شکم شما ترمیم پیدا کنند. وقتی به محض اینکه سایز شما به سمت کاهش حرکت کرد یا اینکه به سمت سایز نرمال می رود، از انواع شکم بندها و گن ها مخصوصاً هنگام ورزش می توانید استفاده بکنید.

تجربیات کسانی که عمل اسلیو معده انجام داده اند

نظرات درمورد اسلیو معده متفاوت است؛ افرادی که کاندید عمل اسلیو لاغری می شوند، قبل از انجام عمل دوست دارند از تجربیات افرادی که این عمل را انجام داده اند بدانند که چه شرایطی را بعد از عمل تجربه کرده اند. معمولاً کسانی که عمل اسلیو انجام داده اند حس خوبی را تجربه کرده اند و توانسته اند بعد از عمل به شرایط عادی زندگی خود برگردند اما با شرایط خیلی بهتر از قبل از عمل اسلیو. لذا ما سعی کرده ایم در این ویدئو برای شما از تجربیات افراد مختلف که هر کدام با انگیزه مختلف کاندید این عمل شده اند برای شما قرار دهیم تا با اطمینان بیشتر و بدون هیچ گونه استرس و اضطرابی عمل خود را انجام دهید. تجربیات افراد می تواند درمورد میزان کاهش وزن، ورزش و فعالیت های بدنی، مصرف ویتامین ها و مکمل ها، عوارض بعد از عمل می تواند باشد. افراد سعی کرده اند در این ویدئو از حس خوب بعد از عمل و فعالیت های خود بگویند. لذا اگر می خواهید بدانید کیا عمل اسلیو معده انجام دادن پیشنهاد می کنم این ویدئو را تا انتها ببینید.

جدول کاهش وزن بعد از عمل اسلیو معده

تاکنون محققان دریافتند که روند از دست دادن وزن پس از عمل اسلیو در یک بازه به خصوص و مشخص تعریف می شود. به حسب معمول این کاهش وزن حدوداً ۲۵ الی ۳۰ درصد است اما در برخی از افراد ممکن است این روند کاهشی  تا ۶۰ الی ۷۰ درصد نیز افزایش پیدا کند و در نهایت  احتمال کاهش ۸۰ درصدی وزن نیز وجود دارد اما این مورد عمومیت چندانی نداشته و عمدتاً افراد وزن میان ۳۰ تا ۶۰ درصد را بعد از عمل از دست می دهند.  بنابراین باید گفت که هیچ گونه اظهار نظر قطعی وجود ندارد و  تمامی اطلاعات به صورت تقریبی تخمین زده می شود و این امر نیز به دلیل وجود متغیرهای فراوانی نظیر سن و وزن، جنسیت و اراده فرد برای کاهش وزن است. در ادامه جدول کاهش وزن احتمالی بعد از عمل اسلیو عبارتند از:

وزن پیش از عمل(کیلوگرم)BMI پیش از عملBMI پس از عملوزن بعد از عمل(کیلوگرم)درصد احتمالی کاهش وزن
۷۰۷.۲۵۵.۲۰۵۶۲۵ تا ۳۰
۸۰۳.۲۹۵.۲۳۶۴۲۵ تا ۳۰
۹۰۱.۳۱۴.۲۶۷۲۲۵ تا ۳۰
۱۰۰۶.۳۴۶.۲۷۸۰۲۵ تا ۳۰
۱۱۰۳.۷۴.۳۰۸۸۲۵ تا ۳۰
۱۲۰۳.۸۶.۲۹۹۶۲۵ تا ۳۰
۱۳۰۱.۴۰۳.۲۱۰۴۲۵ تا ۳۰
۱۴۰۲.۴۳۸.۳۴۱۱۲۲۵ تا ۳۰
۱۵۰۲.۴۶۳.۷۱۲۰۲۵ تا ۳۰

در جدول بالا میزان کاهش وزن بعد از عمل و بی ام آی بد از عمل را دیدید که به چه میزانی کاهش پیدا می کند اما کاهش وزن طبق یک روند خاصی انجام می پذیرد که در ادامه مقاله به آن خواهیم پرداخت.

روند کاهش وزن بعد از عمل اسلیو معده

یکی از مهم ‌ترین متغیر هایی که پیرامون کاهش وزن بعد از عمل اسلیو معده مطرح می شود؛ اراده و خواسته متقاضی برای رسیدن به وزن ایده آل است. بنابراین قبل از هر چیز علاوه بر پروسه درمانی خودکار که بعد از عمل اسلیو آرام آرام فرد را در دست یابی به وزن ایده آل قرار می‌ دهد باید بیمار نیز  نسبت به انجام دستورات پزشکی برای رسیدن به وزن متعادل تلاش کند اما همواره باید به این نکته اشاره کرد که هفته های اول و ماه اول بعد از انجام عمل اسلیو معده به عنوان حساس ترین زمان بندی در دوران نقاهت مطرح می شود. بنابراین در پاسخ به این سوال که بعد از عمل اسلیو در هفته های اول چند کیلو کم میکنیم باید گفت که جراحان متخصص چاقی، متخصصین تغذیه و پرستاران از اصطلاح “کاهش وزن اضافی” به عنوان معیاری برای پیشرفت شما پس از جراحی استفاده می کنند.

 اما به طور کلی، بیماران متقاضی اسلیو معده در مراحل اولیه پس از جراحی تا ۱.۵ کیلوگرم در هفته وزن کم می کنند. به موازات هفته اول ماه اول نیز از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است و همچنین متقاضیان عمل اسلیو وزنی در حدود ۹ کیلوگرم از دست می دهد. پیش‌ بینی می‌ شود که متقاضیان به مرور با عبور از مراحل اولیه دوران نقاهت، خود را برای بازگشت به حالت طبیعی و زندگی عادی پیش از انجام عمل منتها این بار با وزنی ایده آل تر آماده می سازند. بنابراین در ادامه مراحل اولیه در ماه دوم نیز روند کاهش وزن همچنان ادامه پیدا می کند و پیش بینی می شود که متقاضیان عمل اسلیو در ماه دوم کاهش وزنی در حدود ۶ کیلوگرم را تجربه کنند.

عمل اسلیو معده به انگلیسی

یکی از خلط های مبحثی که ممکن است در خصوص عمل اسلیو به وجود می آید این است که کلمه لاتین Sleeve با کلمه Slave اشتباه گرفته شود. چرا که هر یک از دو کلمه فوق تلفظ یکسانی دارد. اما کلمه Sleeve به معنی آستین است و به دلیل این که ظاهر معده بعد از انجام عمل اسلیو کاملاً کشیده و بلند و تقریبا آستین مانند است عبارت Sleeve به عمل جراحی فوق اطلاق می شود. حال آن که کلمه Slave به معنی برده بوده و به هیچ ربطی به انجام عمل جراحی اسلیو معده ندارد و صرفاً ممکن است به علت تشابه تلفظی خلط مبحثی به وجود آید.

– در انگلیسی به اسلیو معده sleeve gastrectomy (اسلیو گاسترکتومی) یا معده آستینی گفته می شود.

– گاسترکتومی عمودی (vertical sleeve gastrectomy) یا (VSG)

– آستین معده یا گاسترکتومی آستینی نام های دیگر عمل اسلیو معده می­ باشند.

مزایای عمل اسلیو معده

خبر خوب در خصوص مزایای جراحی اسلیو این است که فراتر از کاهش وزن است. مهم ترین مزایای عمل اسلیو معده عبارتند از:

1. بهبودی طولانی مدت برای دیابت نوع ۲. البته تنها در یک مطالعه گزارش شده است که جراحی چاقی باعث بهبود طولانی مدت دیابت نوع ۲ می شود. نتایج این مطالعه نشان می ‌دهد که این روش برای بیماران چاق مبتلا به دیابت نوع ۲ بسیار مؤثر است و تقریباً به همه بیماران این امکان را می‌دهد تا حداقل سه سال پس از جراحی از انسولین و سایر داروهای مرتبط عاری بمانند.

2. بهبود سلامت قلب و عروق. جراحی کاهش وزن خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب، سکته مغزی و بیماری های محیطی قلب را کاهش می دهد. به علاوه، یک مطالعه حتی گزارش داد که کاهش وزن حاصل از جراحی می تواند به جلوگیری از خطر مرگ مرتبط با سکته مغزی، فشار خون بالا و انفارکتوس میوکارد کمک کند. سطح فشار خون و کلسترول می تواند پس از جراحی به حالت طبیعی یا تقریباً نرمال بازگردد و این خطرات را کاهش داده و بهزیستی کلی را بهبود بخشد.

3. تسکین افسردگی. بسیاری از افراد چاق به دلیل تصویر ضعیف بدن و انگ اجتماعی احساس افسردگی می کنند. حتی افراد جوان‌تری که دارای اضافه وزن قابل توجهی هستند، شرکت در فعالیت‌هایی که ممکن است از آن‌ها لذت ببرند دشوار است، که منجر به انزوای اجتماعی و افسردگی می‌شود. کاهش این وزن اضافی می تواند سلامت عاطفی را در این بیماران بهبود بخشد. مشخص شد افرادی که تحت عمل جراحی چاقی قرار گرفتند، ۳۲.۷ درصد کاهش افسردگی در زمان جراحی و ۱۶.۵ درصد کاهش ۶ تا ۱۲ماه پس از جراحی داشتند.

4. آپنه انسدادی خواب را از بین ببرید. دستیابی و حفظ محدوده وزن طبیعی در بسیاری از موارد به افراد مبتلا به عارضه آپنه خواب این امکان را می دهد تا قبل از خواب استفاده از دستگاه CPAP را به فراموشی بسپارند. حدود ۸۰ تا ۸۵ درصد از بیماران یک سال پس از جراحی، آپنه خواب خود را بهبود می بخشند.

5. تسکین درد مفاصل. حمل وزن بیش از حد فشار زیادی بر مفاصل تحمل کننده وزن شما وارد می کند و اغلب باعث درد مزمن و آسیب مفاصل می شود. کاهش وزن قابل توجه و پایدار که پس از جراحی چاقی رخ می دهد، استرس مفاصل را کاهش می دهد و اغلب به افراد اجازه می دهد از داروهای ضد درد استفاده نکنند و از تحرک بسیار بیشتری لذت ببرند.

6. جراحی کاهش وزن همچنین می تواند باروری را بهبود بخشد. یک مطالعه گزارش داد که خطر سقط جنین ممکن است پس از جراحی چاقی کاهش یابد و می تواند چرخه قاعدگی را در زنانی که تخمک گذاری نمی کنند بهبود بخشد.

7. سایر شرایط خطرناک پزشکی را کاهش می دهد. جراحی کاهش وزن همچنین می تواند عارضه سندرم متابولیک، عوارض مربوط به دوران بارداری، بیماری های مرتبط با کیسه صفرا و موارد دیگر را تسکین دهد.

8. داشتن کمر باریک بدون رژیم های سخت. جراحی معده اسلیو یک جراحی محدود کننده است. با انجام جراحی اسلیو معده، مصرف غذای شما به میزان قابل توجهی کاهش می یابد و نمی توانید مانند گذشته غذا بخورید. در واقع بعد از خوردن مقدار کمی غذا احساس سیری می کنید و حداقل تا 6 ساعت گرسنه نمی ماندید. این عمل پزشکی نه تنها اندازه معده شما را کاهش می دهد، بلکه هورمون های اشتهای شما به نام گرلین و طاقت فرسا را ​​نیز متعادل می کند که منجر به کاهش قابل توجه میل به غذا و کنترل قند خون شما می شود. در نتیجه، شما پس از یک سال اول 60 تا 70 درصد وزن خود را بدون انجام رژیم‌های سخت از دست می‌دهید.

9. هیچ دستگاه اضافی در بدنتان باقی نخواهد بود. بر خلاف جراحی باند معده یا بالون معده، هیچ جسم خارجی در بدن وارد نمی شود. در باندینگ معده، نواری در اطراف قسمت بالای معده بیمار قرار می‌گیرد تا آن را از قسمت تحتانی جدا کرده و میزان غذای مصرفی را محدود کند. اما در اسلیو اسنگونه نیست. بنابراین سطوح عفونت کمتری در طول عمل شما را تهدید خواهد کرد و پس از اتاق عمل نیز درد کمتری را تجربه خواهید کرد.

10. عدم اختلال عملکردی پس از عمل اسلیو گاسترکتومی. پس ازعمل، معده موزی شکل شما همچنان به طور طبیعی عمل می کند. بیماران در خوردن انواع مختلف غذاها یا هضم آنها مشکلی ندارند، زیرا در سیستم گوارشی بیماران تغییری ایجاد نمی کند. این عمل، در اصل، تنها مقدار مصرف غذا را محدود می کند. علاوه بر این، با توجه به اینکه نیازی به بای پس روده نیست، روده ها در طول جراحی دست نخورده می مانند. اسلیو گاسترکتومی نه تنها به بیماران کمک می کند تا زخم معده کمتری را تجربه کنند، بلکه به آنها کمک می کند تا از عوارض جانبی فیزیکی مانندکم خونی و انسداد روده نیز دوری کنند. علاوه بر این، افرادی که گاسترکتومی اسلیو انجام داده اند، کمتر از کمبود ویتامین ها و ریز مغذی ها رنج می برند .

11. بهبودی سریع. روند بهبودی پس از جراحی سریع است. کل فرآیند عمل اسلیو گاسترکتومی حدود 1-2 ساعت طول می کشد. شما باید حداقل یک یا دو شب در بیمارستان بمانید. اما نگران نباشید زیرا روند بهبودی بسیار سریع است. هرچند بیماران می توانند کار های روزمره را انجام دهند اما ممکن است گاهی اوقات درد داشته باشند، ولی با مصرف برخی مسکن ها، درد به سرعت از بین می رود. این وضعیت در نهایت در عرض چند روز از بین می رود. پس از حدود یک ماه، بیمار به طور کلی می تواند غذای جامد را در وعده های کوچک بخورد.

12. تغییر بزرگ در کیفیت زندگی و وضعیت روانی. جراحی اسلیو گاسترکتومی به بیماران کمک می کند تا روند کاهش وزن را طی کنند و بهبود قابل توجهی در کیفیت زندگی خود تجربه کنند. بر اساس آمارهای گزارش شده، به دنبال جراحی اسلیو گاسترکتومی، بیماران با کاهش شدید اضطراب و افسردگی مواجه شده اند و تعداد بیکاری و مجردی به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

عوارض عمل اسلیو

با توجه به اینکه در عمل لاغری اسلیو، معده برش می خورد، ممکن است در دوران نقاهت و تا 3 ماه پس از عمل برخی عوارض گریبان برخی از متقاضیان این نوع از عمل را بگیرد، هر چند عوارض عمل اسلیو نسبت به دیگر عمل های لاغری کمتر است و به همین دلیل لزوم آشنایی با ضررهای عمل اسلیو معده برای آگاهی بیشتر نسبت به این عمل لازم است که در ادامه ابتدا به مهم ترین عوارض عمل اسلیو معده یعنی “نشت محل دوخت دوز معده و لخته شدن خون” خواهیم پرداخت.

1. لیک یا نشت محل دوخت و دوز معده

لیک یا نشت معده به معنی سوراخ یا درز کوچکی در محل دوخت و دوز یا پیونده معده که توسط منگنه ها انجام شده است بعد از عمل باز شده باشد. لذا جای که با منگنه ها بخیه شده است، اگر باز شود ترشحات معده و روده وارد بدن می شود و خیلی خطرناک است و اگر به دیر به مریض برسیم یا دیر تشخیص داده شود، مستاسفانه عارضه کشنده ای است و ممکن است برای بیمار خطرناک باشد. نشت ترشحات معده در محل دوخت معده تا 3 ماه بعد از عمل احتمال آن وجود دارد.

اما احتمال بروز این عارضه بسیار کم و نادر است و اغلب به علت عدم آموزش صحیح بیمار در مراقبت های بعد از عمل و یا جراح شما که تخصص های لازم را نداشته باشد، اتفاق بی افتد. پس حتما درمورد جراح خود تحقیق کنید و یک جراح فوق تخصص چاقی را انتخاب کنید. اما جراح شما بعد از اتمام عمل برای جلوگیری از بروز چنین عارضه ای، معده شما را چک می کند. اما اگر به هر دلیلی دچار چنین عارضه ای شدید باید فوراً با پزشک خود مراجعه کنید تا اقدامات لازم جهت درمان آن، هر چه سریع تر صورت بگیرد.

راهای جلوگیری از آن این است که 1. جراح عمل خود را به درستی انجام دهد و از وسایل خوب و استاندارد استفاده کند 2. بیمار مراقبت های بعد از عمل را به درستی و مو به مو رعایت کند تا احتمال این عارضه به کمتر از 1% برسد.

2. لخته شدن خون یا آمبولی پا

آمبولی یا لخته شدن خون در پا یکی دیگر از عوارض عمل اسلیو می باشد که جراح شما برای کاهش این عارضه اقداماتی انجام خواهد داد. از جمله استفاده از رقیق‌کننده‌های خون و جوراب‌های واریس پس از جراحی است. پزشک همچنین از شما می‌خواهد که در کوتاه‌ترین زمان ممکن پس از جراحی از تختخواب بلند شوید و حرکت کنید. برای مطالعه عمیق تر لخته کردن خون در پا یا آمبولی ما در یک مقاله جداگانه به این موضوع پرداخته ایم پیشنهاد می کنم بر روی متن لینک داده شده کلیک کنید و مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

بطور کلی عوارض عمل اسلیو معده را می توان به دو دسته تقسیم کرد:

1. عوارض مرتبط با خود عمل: شامل ریفلاکس معده بعد از عمل، تغییر مزه و طعم دهان به علت تنبلی مر نوشیدن آب، کاهش تحمل سرما، کاهش تحمل الکل، نشت معده، کمر درد می باشد.

2. عوارض ناشی از عدم آموزش صحیح بیمار: آموزش صحیح بیمار جهت اجرای مراقبت های درست بعد از عمل بسیار مهم است. لازم است بدانید که تیم دکتر سعید شمس در تمای مراحل بعد از عمل به همراه تیم تغذیه خود همراه شما هستند.

عوارض دیگری مثل حالت تهوع بعد از عمل، خونریزی، عفونت محل زخم، تشدید برگشت اسید معده، ریزش مو بعد از عمل از سایر عوارض عمل اسلیو معده می­ باشد. جهت جلوگیری و اطمینان از آسیب های احتمالی مانند موارد ذکر شده، بعد از جراحی از درن یا همان لوله های داخل شکم استفاده می شود تا وجود چنین عارضه های به حداقل برسد. برای مطالعه دقیق تر درمورد دِرن در عمل اسلیو معده پیشنهاد می کنم بر روی متن لینک داده شده کلیک کنید.

گشاد شدن اسلیو: امکان گشاد شدن معده بعد از عمل اسلیو بسیار نادر است. این عارضه در افرادی عمل لاغری اسلیو انجام داده اند و ریزه خوار هستند و رژیم غذایی بعد از عمل را رعایت نمی کنند ممکن است اتفاق بی افتد و یکی از علت های شایع برگشت وزن آنها می باشد. پس جهت جلوگیری از این عارضه حتما طبق درستورات پزشک مراقبت های بعد از عمل را انجام دهید.

انسداد معده: به دلیل باریک شدن و بخیه مجرای خروجی معده که به آن تنگی نیز می گویند، هضم غذا برای بیماران در روزهای ابتدایی دشوار باشد اما شما در ماه اول رژیم غذایی مایعات دارید و پزشک تغذیه به شما رژیم خاصی خواهد داد که دچار این عارضه نخواهید شد.

کمبود ویتامین و مکمل ها: ناتوانی در دریافت کالری کافی و ویتامین ها، منجر به دریافت کمتر مواد معدنی و ویتامین ها و در نتیجه سوء تغذیه می شود. به دلیل عوارض مرتبط با جراحی اسلیو از جمله تهوع و اسهال، بدن در جذب کالری کافی دچار مشکل می شود. اما این مشکل با مصرف ویتامین ها تا یکسال بعد از عمل رفع خواهد شد و شما در این مورد مشکلی نخواهید داشت.

خطرات اسلیو معده

عمل لاغری اسلیو معده مزایا و فواید زیادی دارد برای افرادی که دارای چاقی مفرط هستند. اما در کنار نکات مثبت آن، ممکن است به ندرت خطراتی هم باشد که احتمال بروز آنها کمتر از یک درصد است و همه چیز بستگی به جراح شما وابسته است. اما این سبک از عمل بریدن معده یا به اصطلاح علمی آن اسلیو معده نیز مانند هر عمل جراحی چاقی دیگری، خطرات بالقوه ای برای سلامتی ممکن است هم در کوتاه مدت و هم بلند مدت داشته باشد که احتمال بروز آنها بسیار کم است. خطرات مرتبط با اسلیو معده عبارتند از:

 • خطرات کوتاه مدت مرتبط با اسلیو معده می تواند شامل موارد زیر باشد:
 1. خون ریزی بیش از حد
 2. عفونت
 3. واکنش های جانبی به بیهوشی
 4. لخته شدن خون
 5. مشکلات ریوی یا تنفسی
 6. نشت از لبه بریده شده معده
 • خطرات طولانی مدت و عوارض جراحی اسلیو معده می تواند شامل موارد زیر باشد:
 1. انسداد دستگاه گوارش
 2. فتق
 3. ریفلاکس معده
 4. قند خون پایین (افت قند خون)
 5. سوء تغذیه
 6. استفراغ

این نکته را به خاطر داشته باشید که جراحی چاقی چه اسلیو باشد یا سایر جراحی های لاغری بدون شک عوارض آنها کمتر از چاقی و اضافه وزن است و این چاقی مفرط است که کشنده و عامل بسیاری از بیماری های زمینه ای است. لذا برای اطلاع از مزایا و معایب این عمل کافیست تجربیات افرادی که عمل لاغری انجام داده اند را بخوانید.

ممنوعات بعد از عمل اسلیو

بیشترین ممنوعاتی که بعد از جراحی چاقی داریم مربوط به فعالیت ای بدنی شما،  تغذیه و رژیم غذایی  بعد از عمل اسلیو معده  است . بعد از جراحی چاقی مخصوصاً در 6 ماه اول یا یکسال اول بعد از عمل، خوردن تنقلات و رژیم های پرکالری  مثل شیرینی و شکلات ممنوع است و باید مصرف آن به حداقل برسد یا به کل مصرف نکنید. چون باعث  می شود روند خوب کاهش وزن شما کند شود و دچار استپ وزنی بشوید. ممنوعات مربوط به فعالیت های بدنی بعد از عمل هم بدین شکل است که شما در یکی دو ماه اول بعد از عمل اسلیو ، فعالیت های سنگین ورزشی برای شما ممنوعیت دارد، چون به محل عمل شما آسیب می رساند. درواقع شما ورزشهای سنگین را باید از ماه سوم بعد از عمل شروع بکنید.

آیا عمل اسلیو معده خطر مرگ دارد؟

شاید در نگاه اول  پرسش در خصوص خطر مرگ با عمل اسلیو معده ترسناک به نظر برسد اما در یک شمای کلی و بر اساس تحقیقات انجام شده و همچنین آمارهای موجود می توان به جرات اعلام کرد که خطر مرگ و میر بر اثر جراحی اسلیو بسیار کم بوده و رقمی بسیار پایین را به خود اختصاص می‌دهند یعنی چیزی کمتر از 1 درصد است. با توجه به اینکه این عمل ظرافت‌های خاص خود را دارد در صورت رعایت نکات ساده می‌توان به راحتی خطر مرگ و میر را تا حد امکان کاهش داد اولین مورد قطعاً به حاذق بودن پزشک جراح مربوط می شود و  و هرچه جراح بر امورات مربوط به مراحل انجام عمل اسلیو معده  بیشتر مسلط باشد به همان نسبت نیز می تواند خطر مرگ و میر بیماران خود را کاهش دهد از سوی دیگر رعایت نکات دیکته شده توسط پزشک تغذیه در مسائل مراقبت های تغذیه ای بعد از عمل است چرا که خوردن برخی از غذاهای ممنوعه و سنگین مخصوصاً در اوایل دوره نقاهت پس از عمل اسلیو معده قدغن بوده، و در صورتی که غذاهای ممنوعه مصرف شود ممکن است موجبات نشتی و دیگر عوارض بسیار خطرناک را در اندام های داخلی بدن و مخصوص معده پدید آورد.

بطور کلی همه نوع عوارض ممکن است بعد از عمل جراحی چاقی اتفاق بی افتد. معمولاً افرادی که عمل اسلیو می شوند نسبت به سایر افراد جامعه ریسک فاکتورهای بیشتری دارند مثل دیابت، فشارخون و… که این عوامل ریسک عمل جراحی را بالا می برد. اما این به این معنا نیست که ما از انجام عمل اسلیو معده یا جراحی لاغری بترسیم و از انجام آن منصرف شویم. جای هیچ نگرانی نیست چون احتمال آن بسیار بسیار نادر و کمتر از 1% است. لذا باید بدانیم افرادی که چاق مرضی دارند بیشتر در معرض مرگ زودرس هستند تا افرادی که عمل نکرده اند چون اگر عمل نکنند به طور عادی 20 سال از عمرشان کاسته می شود. برای اثبات آن کافیست به آمار مرگ و میر افرادی که بر اثر سکته قلبی، مغزی و یا دیابت نوع 2، فشار خون…نگاهی بکنید.

پشیمانی بعد از عمل اسلیو معده

حال شما عمل لاغری اسلیو انجام داده اید اما به دلیل رعایت نکردن دستورات و مراقبت های رژیم غذایی بعد از عمل و یا انتخاب نادرست جراح خود دچار برگشت وزن و پرخوری و در نهایت اضافه وزن می شوید، در این حالت از عمل انجام شده پشیمان می شوید و دچار وسواس فکری و پشیمانی بعد از عمل اسلیو معده می شوید و از خود می پرسید آیا عمل اسلیو معده برگشت پذیر است یعنی می توان معده را به حالت اولیه خود برگرداند و عمل چاقی دیگر انجام داد؟ اگر تمایل دارید در این مورد این موضوع اطلاعات عمیق تری بدست آورید و برای انجام عمل به اطمینان بیشتری برسید پیشنهاد می کنم بر روی متن لینک داده کلیک کنید و مقاله ما را تا انتها بخوانید.

در ذات عمل های جراحی انجام دستکاری های متفاوت همواره نهفته است. اما گاهاً در برخی از جراحی ها با وجود آن که نمی توان آن ها را جزء جراحی‌ های سنگین پزشکی به شمار آورد، همچنان ممکن است میزان دستکاری های انجام شده توسط پزشک و تیم متخصص در اتاق عمل کاملاً دائمی و غیر قابل برگشت باشد. همین امر در خصوص عمل اسلیو معده به صورت کامل صدق می ‌کند. چرا که همانگونه که اشاره شد در عمل فوق حدود 85 تا 90 درصد معده برداشته می ‌شود و به همین دلیل نباید بیماران انتظار بازگشت معده به حالت اول را پس از انجام عمل داشته باشند. بنابراین با توجه به ذات عمل اسلیو، برگشت پذیری اصولاً وجود ندارد و فرد نمی تواند معده خود را به حالت پیش از انجام عمل بازگرداند.

بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو معده

با وجود اینکه جراحی اسلیو معده یک ابزار عالی و موثر برای کاهش وزن است، به بیماران اطلاع می‌ دهیم که این عمل جراحی جادویی نیست و اگر دستورات پزشک خود را رعایت نکنند، ممکن است پس از این جراحی وزن بیمار دوباره افزایش یابد. اسلیو معده مستقل از تلاش و تعهد بیمار کار نمی کند، بنابراین اگر بیمار آنچه را که باید انجام ندهد، پروسه به نتیجه نمی رسد. مهم است که بگوییم این وضعیت برای هر فرد متفاوت خواهد بود زیرا هر فرایند کاهش وزن منحصر به فرد است.

بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو معده اتفاق نمی افتد مگر اینکه بیمار مراقبت های لازم بعد از عمل لاغری اسلیو مانند رژیم غذایی، ورزش، مصرف ویتامین ها و مکمل ها، ترک عادات بد غذایی قبل از عمل را رعایت نکند و زیر نظر پزشک متخصص تغذیه رژیم غذایی را انجام ندهد. انتخاب جراح خوب لاغری هم از فاکتورهای اصلی است، زیرا این جراح فوق تخصص خوب است که بهترین نوع جراحی را با توجه به آزمایشات شما، ریزه خوار بودن و یا حجیم خوار بودن و عوامل دیگر مثل نوع خوردو و خوراک شما، برای لاغری شما انتخاب می کند. لذا انتخاب دکتر اسلیو خوب و حراج لاغری خوب قبل از اقدام به لاغری یکی از فاکتورهای مهم عمل اسلیو معده می باشد.

از باورهای اشتباه درمورد عمل اسلیو، کاهش فوری و زیاد وزن بعد از انجام جراحی است. در عمل اسلیو معده عمل اسلیو معده چربی اضافه از بدن خارج نمی‌شود که فرد بصورت ناگهانی کاهش وزن پیدا کند. در واقع، اسلیو معده با برش حجم معده و کاهش میزان اشتها باعث لاغری فرد می شود. که در یک بازه زمانی خاص اتفاق می‌افتد. لذا اگر می خواهید دچار بازگشت وزن بعد از عمل نشوید باید به نکاتی که گفت شد دقت شود تا عمل موفقیت آمیز و بدون بازگشت وزن داشته باشید.

استپ وزن در عمل اسلیو

یکی از شایع ترین مسائلی که ممکن است در همان ابتدای دوران نقاهت گریبان برخی از افرادی که عمل اسلیو معده را انجام دادند بگیرد ورود به دوره استپ وزن است. استپ وزن به این معنی است که فرآیند کاهش وزن با مشکل روبه‌رو می‌شود و  همانگونه که اشاره شد در اوایل دوران نقاهت یعنی در سه هفته ابتدایی پس از عمل اسلیو ممکن است ظهور و بروز پیدا کرده و چنانچه اقدامات لازم برای عبور از این مانع ناخواسته انجام نگیرد ممکن است این وضعیت موقتی به یک معضل دائمی تبدیل شود. اگر تمایل دارید در مورد علت استپ وزن بعد از عمل اسلیو بیشتر بدانید ما در یک مقاله جداگانه به این مهم پرداخته ایم پیشنهاد می کنم بر روی متن لینک داده شده کلیک کنید.

این امر می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد اولین مورد قطعاً به دست کاری صورت گرفته در بدن مربوط می‌شود و مخصوصاً سیستم ایمنی و در کل اندام های مختلف بدن سعی می کنند خود را با وضعیت جدید تطابق دهند. بنابراین ممکن است سیستم ایمنی در همان ابتدای کار مقاومت هایی را از خود نشان دهد و به صورت طبیعی سعی در حفظ ذخایر چربی بدن داشته باشد به همین نسبت زمانی که  این تغییر رخ می ‌دهد بدن به سختی وزن از دست می دهد و ممکن است وضعیت استپ وزن را برای فرد رقم بزند. حال سوال اینجاست که چطور باید از این مانع ناخواسته عبور کرد. طبیعتاً به موازات  تحولات درون بدن باید ورودی های تغذیه نیز تنظیم شوند. بنابراین داشتن یک برنامه غذایی مناسب زیر نظر پزشک که بتواند تمامی نیاز های فرد را در طول روز و ایام هفته برطرف کند ضروری است. از طرف دیگر بازگشت به چرخه عادی زندگی با استفاده از انجام ورزش توسط پزشک و طبق برنامه از قبل تنظیم شده می‌تواند به عنوان موثر ترین گام جهت خروج از وضعیت استپ وزن باشد.

آیا عمل اسلیو معده درد دارد؟

اگر شما تجربه عمل جراحی را داشته باشید، خواهید دانست که نمی شود درجه ای از درد را برای عمل چاقی مشخص کرد. خیلی از افراد کاندید عمل اسلیو می پرسند که آیا عمل اسلیو درد زیادی دارد یا درد بعد از عمل اسلیو معده چگونه است؟ آیا شبیه عمل های دیگر مثل سزارین است؟ باید گفت نمی شود معیار دقیقی برای سنجش درد عمل بگذاریم و شما را از میزان درد عمل آگاه کنیم. ولی معمول آن بدین گونه است به غیر از دردهای عادی که بعد از هر عمل جراحی که قابل تحمل هم است، شما خواهید داشت و ما با تجویز مسکن و راه رفتن و اقدامات پیشگیرانه این درد را به حداقل می رسانیم درد دیگری نخواهید داشت و بیمار در روزهای اول و دوم بعد از عمل بدون مشکل فعالیت های عادی روزانه خود را می توانید انجام دهید.

اما نکته مهم این است افرادی که عمل اسلیو انجام می دهند، سمت چپ بدن بیمار به علت اینکه بیشتر دستکاری می شود و بخیه از داخل انجام می شود معمولاً درد بیشتر دارند و این درد خیلی کم هست و ظرف یک هفته اول برطرف خواهد شد. به طور کلی، درد پس از جراحی نگرانی بزرگی نیست چرا که می توان آن را به خوبی با داروهای مسکن مدیریت کرد. اکثر بیماران پس از چند روز تمام داروهای ضد درد را قطع می‌کنند و ظرف یک هفته به سر کار خود بازمی ‌گردند.

عمل اسلیو معده چقدر هزینه دارد؟

یکی از پیچیده ترین بخش های ماجرای انجام عمل اسلیو معده مربوط می شود به تعیین نرخ و  و بودجه نهایی برای انجام عمل فوق. در این خصوص باید گفت که هم اکنون بازه قیمت که ممکن است بیماران با آن روبرو شوند از  40 تا 43 میلیون تومان متغیر است و عوامل متعددی نیز وجود دارند که می‌توانند در بالا یا پایین رفتن قیمت نهایی انجام عمل  موثر باشند.

در نهایت نیز باید به این نکته اشاره کرد که گاهی برخی از جراحان محترم عمومی پیشنهاد انجام عمل جراحی  اسلیو معده را با تجهیزات معمول می دهند و قطعاً زمانی که این وضعیت با یک جراح متخصص و البته با تجهیزات مدرن مقایسه شود هزینه پایین تر را به بیمار تحمیل می کند بنابراین هیچ ارزانی در این زمینه بی علت نیست. یک پرسش عجیب در این زمینه وجود دارد و آن این است که عمل اسلیو معده برای چه کسانی رایگان است؟ در پاسخ باید گفت که برای هیچ کس.

سوال مهم دیگری به وجود می‌ آید، مربوطه به هزینه عمل اسلیو با بیمه تکمیلی است و می پرسند بیمه تکمیلی چقدر از هزینه عمل اسلیو را میدهد،که ما تمامی این موارد را در مقاله جداگانه مورد بررسی قرار داده ایم، لذا برای دریافت جزئیات قیمت عمل اسلیو با بیمه تکمیلی، تامین اجتماعی، نیروهای ملسخ و … بر روی متن لینک داده شده کلیک کنید. همچنین برای افرادی که تمایل دراند در بیمارستان نیکان عمل شوند و می خواهند از هزینه عمل اسلیو معده در بیمارستان نیکان مطلع شوند بر روی متن لینک داده شده کلیک کنید.

البته باید به این نکته نیز توجه کرد که پوشش های بیمه ای در ایران به سرعت در حال تغییر است و با توجه به شرایط تحریمی بالا رفتن قیمت ارز و دیگر مسائل از این قبیل ممکن است حتی برخی از پوشش های نام برده در آینده نیز توسط بیمه ها  ارائه نشوند.

بارداری بعد از عمل اسلیو معده

شوق به مادر شدن مخصوصاً در زنانی که در شرف انجام عمل اسلیو معده هستند یا دوران نقاهت را پشت سر می گذارند این سوال بسیار حساس را برمی انگیزد که وضعیت بارداری پس از عمل اسلیو معده چگونه است؛ آیا بعد از عمل اسلیو می توان باردار شد؟ بارداری بعد از عمل اسلیو معده امکانپذیر است و بهترین زمان بارداری بعد از عمل اسليو معده 12 تا 18 ماه بعد از جراحی اسلیو یا هر عمل چاقی است. بدین دلیل که شما آن کاهش وزن مناسبی پیدا کنید و به ثبات وزنی بعد از عمل برسید و بدن شما از نظر احتمال کمبود ویتامین و مواد مغزی که برای حاملگی بعد از عمل اسلیو هست، به حد استاندارد برسد تا شما بتوانید یه بارداری ایمن و سالم داشته باشید. اگر تمایل دارید درمورد ارتباط چاقی و بارداری بیشتر بدانید بر روی متن لینک داده شده کلیک کنید، ما در این مقاله بطور مفصل راجع به این موضوع پرداخته ایم.

چند نکته مهم و حیاتی مربوط به بارداری بعد از انجام عمل اسلیو معده که باید مد نظر قرار داد عبارتند از:

 • ممکن است باعث تقویت باروری شود.

جراحی چاقی این پتانسیل را دارد که یک تغییر مثبت ناگهانی در باروری و البته تمام جنبه های زندگی شما ایجاد کند. گزارشی در شماره نوامبر ۲۰۰۵ در مجله پرستاری زنان و زایمان آمریکا، نشان داد که زنان مبتلا به مشکلات باروری مرتبط با چاقی که تحت عمل جراحی قرار می ‌گیرند می ‌توانند برای اولین بار تخمک‌ گذاری منظم را شروع کنند. اگر سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) دارید، باروری شما نیز باید پس از جراحی تقویت شود. مطالعه ای که در شماره دسامبر ۲۰۰۵ مجله بالینی غدد درون ریز و متابولیسم منتشر شد، نشان داد که کاهش وزن پس از جراحی برای زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک، ناهنجاری های متابولیک و تولید مثلی آنها را برطرف می کند. خاطر نشان می شود اگر از روش‌ های کنترل بارداری استفاده نکرده‌ اید، این باروری جدید می ‌تواند شانس باردار شدن شما را به طور تصادفی افزایش دهد

 • قبل از بارداری باید حداقل به مدت ۱۸ ماه صبور باشید.

باردار شدن بعد از جراحی چاقی و پس از تثبیت وزن شما بی خطر است. پس از جراحی، بدن شما دچار تغییرات بالقوه استرس زا و تغییرات تغذیه ای قابل توجهی می شود که می تواند مشکلاتی را برای کودک در حال رشد ایجاد کند. فیلیپ شوئر، مدیر جراحی لاپاراسکوپی و چاقی پیشرفته در موسسه باریاتریک و متابولیک کلینیک در کلیولند آمریکا، می گوید: ” بارداری پس از جراحی کاهش وزن مشکلی نیست. تنها نگرانی [باردار شدن] در دوره کاهش وزن سریع است.” برای محافظت از زنان و نوزادانشان در برابر سوء تغذیه احتمالی، پزشکان توصیه می کنند که زنان تا ۱۸ ماه پس از جراحی باردار نشوند. گزارشی در شماره نوامبر ۲۰۰۵ در مجله پرستاری زنان و زایمان، زنان و نوزادان توضیح داد که باردار شدن حداقل ۱۸ ماه پس از جراحی، “پتانسیل سوء تغذیه مادر و جنین و نوزادان کوچک برای سن حاملگی را کاهش می دهد.” شوئر می گوید تا آن زمان، یک زن باید به وزن ثابتی رسیده باشد و بتواند تغذیه کافی برای نوزادش فراهم کند.

 • زنان باید میزان مصرف مواد مغذی خود را به دقت کنترل کنند.

حتی پس از دوره اولیه پس از جراحی، بسیاری از زنان کمبود های تغذیه ای دارند که می تواند در دوران بارداری مشکل ساز باشد. مطالعه ای در شماره آوریل ۲۰۰۶ مجله آمریکایی علوم پزشکی نشان داد که شایع ترین عوارض تغذیه ای مرتبط با جراحی چاقی کمبود B12، آهن، کلسیم و ویتامین D است. در برخی موارد، بیماران پس از جراحی ممکن است کمبود پروتئین را تجربه کنند. بسیاری از زنان روزانه ۵۰۰ کالری می خورند و اغلب مجبورند ویتامین های اضافی را برای جبران روش هایی که بدنشان دیگر مواد مغذی را متابولیزه نمی کند، مصرف کنند. ممکن است دریافت مواد مغذی مورد نیاز در دوران بارداری به دلیل حالت تهوع بسیار دشوار باشد – یک عارضه رایج پس از جراحی که حالت تهوع صبحگاهی می تواند آن را تشدید کند. اگر حالت تهوع اشتهای شما را از بین برده است یا نمی توانید غذا را نگه دارید، در مورد داروهای ضد تهوع که می توانید با خیال راحت در دوران بارداری مصرف کنید، با پزشک خود صحبت کنید. همچنین باید از پزشک خود بخواهید که سطح ویتامین شما را به طور مرتب بررسی کند. او ممکن است به شما پیشنهاد کند که مکمل های ویتامین بیشتری مصرف کنید.

 • خطر عوارض کاهش می یابد، اما از بین نمی رود.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۵ در مجله Obstetrics and Gynecology نشان داد که زنانی که تحت عمل جراحی کاهش وزن قرار گرفته ‌اند، به فشار خون بالا و دیابت بارداری ناشی از بارداری با نرخ‌ هایی مشابه زنانی که با وزن سالم که هرگز چاق نشده‌اند یا جراحی کاهش وزن انجام نداده‌اند، مبتلا شده اند. همچنین شارون فیلان، متخصص زنان و زایمان در آلبوکرکی، می‌گوید از آنجایی که بسیاری از زنانی که تحت عمل جراحی کاهش وزن قرار می‌ گیرند، هنوز تا حدی در هنگام باردار شدن در سایز بزرگی هستند، می ‌توانند از پزشکان خود انتظار داشته باشند که مراقب بارداری آنها باشند. در ادامه فیلان اضافه می کند که : ” پس از عمل شما هنوز در معرض خطر ابتلا به دیابت بارداری هستید اما با وجود افزایش سایز شکم، احتمال بروز این خطر بسیار کمتر از قبل از جراحی اسلیو معده است.”

 • آمادگی روان شناختی باید مجدد حاصل شود.

فیلان می‌گوید یکی از بزرگترین اثرات عاطفی بارداری برای زنان پس از جراحی، از تصویر بدنی ناشی می‌شود. نه تنها یک زن باید به این ایده عادت کند که شکمش دوباره رشد خواهد کرد، بلکه ممکن است زخم هایی از جراحی داشته باشد که با رشد او به خوبی کشیده نمی شوند. از نظر روان‌شناختی، بسیاری از زنانی که برای کاهش وزن تحت عمل جراحی قرار گرفته ‌اند، به سختی می ‌پذیرند که باید وزن خود را افزایش دهند. آنها باید با این واقعیت راحت باشند که “بله، اکنون زمان افزایش وزن است.” یکی دیگر از بخش های احساسی بارداری این است که استرس زا است و افراد تمایل دارند زمانی که استرس دارند غذا بخورند. بنابراین زنان در این مرحله در معرض خطر افراط و تفریط هستند و رژیم گرفتن در دوران بارداری، که می تواند عواقب تغذیه ای جدی برای کودک داشته باشد، یا به دلیل مصرف غذای بیشتر، مقداری از وزنی را که از دست داده اند، به دست آورند.

 • احتمال سزارین افزایش می یابد.

بر اساس مطالعه‌ای که در سال 2004 در مجله آمریکایی زنان و زایمان منتشر شد، زنان بارداری که جراحی چاقی انجام داده‌ اند بیشتر احتمال دارد که سزارین شوند. دقیقاً مشخص نیست که چرا این مورد و چه عواملی دخیل هستند. اما صحبت با پزشک جراح می تواند بسیار موثر واقع شود. همچنین، ممکن است بتوانید با پیروی از توصیه های پزشک خود در مورد افزایش وزن، ورزش در دوران بارداری و شرکت در کلاس های آمادگی زایمان، شانس خود را برای سزارین کاهش دهید.

1. عمل اسلیو معده قبل از بارداری

انجام عمل اسلیو قبل از باردای برای افرد دارای چاقی مفرص و اضافه وزن بسیار با اهمیت تر از بعد از بارداری است. چون این افراد قبل از بارداری می توانند کاهش وزن خوبی داشته باشند و بارداری بسیار بسیار راحت و بدون عارضه را داشته باشند و سلامت نوزاد و خود مادر به خطر نی افتد. لذا عمل اسلیو معده قبل از بارداری امکانپذیر اشت و شما می توانید بعد از عمل باردار شوید و دوران بارداری آسان تر و سالم تری داشته باشید.

علت بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو معده

یکی از عوارض نادر بعد از عمل اسلیو معده بوی بد دهان است. این عارضه ممکن است سبب نگرانی شما شود اما این اطمینان را به شما می دهم که برای سلامتی شما مشکلی ایجاد نمی کند و بوی بد دهان یک مشکل موقت و گذارا است و با رعایت یک سری از نکات برطرف خواهد شد.

عواملی که باعث ایجاد بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو معده می شوند شامل: کتوزیس، رفلاکس معده، کم آبی بدن و در نهایت نجويدن درست غذا است.

کتوزیس بدین معنی است که هنگامی که بدن از چربی بجای کربوهیدارت جهت تامین انرژی خود استفاده می کند، کتوزیس اتفاق می افتد و چربی سوزی اتفاق می افتد و هدف جراحی چاقی همین است چون کمک بسیاری به کاهش وزن و لاغری شما می کند.

اما برای برطرف کردن بوی بد دهان چکار باید کرد:

 • روزانه حداقل 8 لیوان (به اندازه کافی) و طبق دستور پزشک، آب بنوشید.
 • برنامه غذایی که پزشک تغذیه به شما می دهد را به درستی رعایت کنید و طبق نظر پزشک تغذیه عمل کنید.
 • پرهيز از لبنیات و مصرف بی رویه پودر پروتئين
 • دخانیات ممنوع است؛ سیگار، قلیان بعد از حداقل تا زمانی پزشک اجازه نداده است مصرف نکنید.
 • شستشوى دهان با سه بار مسواك زدن در روز يا استفاده از دهانشويه حداقل دو بار در روز
 • پرهيز از خوردن غذاهاى مثل سير يا پاستا يا پياز يا قهوه، باعث تشديد بوى بد دهان مى شود.

 بوی بد دهان به عنوان یک عارضه رایج بعد از عمل اسلیو معده محسوب نمی شود چون در همه افرادی که چه عمل اسلیو چه بای پس می کنند اتفاق نمی افتد، ولی در بعضی افراد ممکن است به دلایل گفته شده اتفاق بی افتد. لذا رعایت رژیم غذایی طبق دستورات پزشک جراح و تغذیه و رعایت مراقبت های بعد از عمل جهت درگیر نشدن با این عارضه، ضروری است.

باد گلو بعد از اسلیو

یکی از مشکلاتی که ممکن است بعد از عمل با آن مواجه شوید باد گلو بعد از اسلیو هست، که یک عارضه کوتاه مدت می باشد. درمورد علائمی مثل آروغ زدن (باد گلو) یا نفخ زیاد شکم بعد از عمل اسلیو، اولین قضیه رعایت رژیم غذایی و تغذیه است که باید طبق دستورات غذایی که پزشک تغذیه به شما می دهد عمل کنید و نوع خوردن و جویدن غذا را دنبال کنید. لذا برای پیشگیری از این عارضه هنگام خوردن غذا، غذا را به آرامی و کامل بجوید تا غذا کامل هضم شده و معده بتواند به راحتی آن را رد کند. در واقع شما باید بین 20 بار تا 30 بار غذاها در مرحله جامد و نیمه جامد، حتماً بجوید. بدین دلیل که معده شما بعد از عمل لاغری اسلیو یک معده حساس و مینیاتوری هست و باید بطور کامل تا بهبودی با این معده جدید مراعات کنید و یک سبک دیگری از خوردن غذا را دنبال کنید. به این دلیل که به معده جدید کمک بکنید تا مواد غذایی را هضم و رد کند. لذا عواملی مثل جویدن آدامس، سیگار کشیدن بیش از حد، حرف زدن موقع غذا، باعث می شود هوا وارد معده کوچک شود و میزان آروغ زدن و نفخ شکم را زیاد کند و باعث ایجاد باد گلو شود.

دلیل دیگری که می تواند مهم باشد میزان هضم هست که اگر شما از غذایی که میزان کالری و چربی بالایی دارد و خوب آن را نجویده اید یا جزو برنامه غذایتان نباشد یا اینکه مابقی غذا را خوب نجوید و باعث ایجاد یبوست بشود، میزان نفخ و باد گلو بیشتر می شود. لذا با رعایت دستورات دکتر تغذیه بعد از عمل اسلیو از موارد این چنینی جلوگیری کنید.

محل بخیه عمل لاغری اسلیو

جای بخیه بعد از انجام عمل اسلیو بر روی شکم می ماند یاه خیر و چند برش بر روی شکم بیمار می خورد و نحوه مراقبت های بعد از برای از بین بردن جای آن سوالات و شاید نگرانی ذهنی شما باشد. در عمل اسلیو بر روی شکم 5 عدد برش زده می شود. در واقع جراح 5 برش نیم سانتی تا نهایتاً 1 سانتیمتری را در مناطق مخصوصی که ایشان تشخیص می دهد را ایجاد می کند تا بتواند وسایل  لاپاراسکوپی را وارد بدن کند و عمل اسلیو را شروع کند.

بعد از اتمام جراحی اسلیو لاغری محل برش های ایجاد شده بخیه زده می شود و سپس پانسمان می شود و تا دو روز بعد از عمل پانسمان باقی می ماند تا محل بخیه بعد از عمل اسلیو ترمیم شود. بعد از آن هم جای بخیه یا زخم ها مراقبت خاصی نیاز ندارند و باید از دستکاری کردن زخم ها جلوگیری کرد و اگر پوست روی آن خشک شده و یا اینکه خارش دارد باید با پمادهای ویتامین AD ناحیه مورد نظر را چرب می کنیم تا از خشک شدن پوست و خارش آن جلوگیری کنیم.

بعد از عمل معمولاً ما تا هفته سوم از هیچ پماد ترمیم کننده ای برای زخم های ایجاد شده استفاده نمی کنیم  و در افرادی هم که بد زخم هستند یا سابقه اسکارها یا زخم های گوشتی بعد از عمل را دارند، از هفته سوم بعد از جراحی استفاده از پمادهای ترمیم کننده را توصیه می کنیم.

منگنه عمل اسلیو معده

منگنه ها در عمل جراحی اسلیو معده برای برش معده استفاده می شود. در واقع منگنه ها نوعی از وسایل جراحی لاپارسکوپی هستند که برای بریدن و دوختن معده (بصورت همزمان) مورد استفاده قرار می گیرند. همانطور که عکس منگنه ها را در تصویر زیر می بینید، این وسیله از نظر ساختاری و جنس این دستگاه ها از مواد مختلفی مانند پلاستیک، تیتانیوم، فولاد و غیره ساخته شده است. منگنه ها با برندهای مختلف آمریکایی، آلمانی، چینی تهیه می شوند. که استفاده از برندهای خوب تاثیر بسازی در سلامت محل دوخت و دوز معده شما دارد.

جراح بعد از جداسازی چربی ها از معده، برای برش معده با منگنه ها کار را شروع می کند در واقع از طریق همین منگنه ها هم زمان هم کار برش معده را انجام می دهد و هم دوختن معده را (این دو کار با هم انجام می شود) و در نهایت معده برش داده شده را بیرون می کشد و معده باقی مانده بشکل یک موز در بدن بیمار باقی می ماند.

مصرف قليون برای عمل اسليو معده

مصرف قلیان چه قبل و چه بعد از عمل اسلیو معده به طور کلی مصرف آن بسیار مضر است. اما برای اینکه شما یک عمل بدون عارضه و سالمی داشته باشید باید 2 تا 4 هفته قبل از عمل مصرف قلیان را بطور کامل حذف کنید. بعد از عمل اسلیو  هم تا 6 ماه اول بعد از عمل کشیدن قلیان ممنوع مطلق است.

علت ممنوعیت آن هم این است که مصرف دخانیات مثل قلیان یا سیگار، ریسک عوارض جراحی را بشدت افزایش می دهد. لذا برای کاهش عوارض عمل، مثل آمبولی، خونریزی و… باید مصرف آن را طبق زمانبندی گفته شده حذف کنید.  به یاد داشته باشید تعهد به تغییر سبک زندگی بعد از عمل چاقی یک الزام است تا بتوانید در سفر کاهش وزن خود موفق شوید. داشتن رژیم سالم و سبک زندگی سالم بعد از عمل در کاهش وزن استاندارد شما بسیار مهم است.

عمل اسلیو معده بهتره یا لیپوماتیک

جراحی اسلیو معده و لیپوساکشن هر دو جراحی هایی هستند که در آنها تمرکز اصلی خلاص شدن از وزن اضافی بدن است. با این حال، هر یک از آنها یک نوع جراحی بسیار متفاوت است. لیپوساکشن که با نام های لیپوپلاستی و کانتورینگ بدن نیز شناخته می شود، نوعی جراحی زیبایی است. این سبک از جراحی برای بیمارانی در نظر گرفته شده است و به کاهش رسوب چربی بدن علاقه دارند و ممکن است در شکم یا تنه، ران، باسن، بازوها، باسن و گردن و زیر چانه انجام شود. در مقابل، جراحی اسلیو معده یک درمان پزشکی برای چاقی است. لیپوساکشن همچنین می تواند یک روش تکمیلی پس از جراحی چاقی برای از بین بردن پوست اضافی یا مشکلات زیبایی باشد. ما در یک مقاله جداگانه درمورد اینکه عمل اسلیو معده بهتر است یا لیپوماتیک بطور مفصل توضیح داده ایم، لذا پیشنهاد می کنم برای درک عمیق تر این موضوع بر روی متن لینک داده شده کلیک کنید و مقاله ما را تا انتها بخوانید.

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر سعید شمس
تماس با ما