اسلیو معده بهتر است یا بای پس

مینی بای پس معده

فهرست مطالب

جراحی چاقی روشی است که به افراد چاق کمک می کند تا با یک تکنیک جراحی، وزن خود را کاهش دهند. جراحی لاغری معمولاً برای بیمارانی که نیاز به کاهش وزن زیادی دارند و بی ام آی بدن آنها بالا است، یک گزینه بی خطر است، به خصوص اگر با رژیم غذایی، ورزش و مصرف قرص های لاغری نتیجه ای نگرفته باشد. جراحی هرگز نباید اولین گزینه شما باشد، اما به عنوان یک ابزار کاهش وزن، جراحی چاقی نتایج بسیار خوبی در کمک به کاهش وزن و رسیدن به وزن هدف به افراد مبتلا به چاق مرضی دارد. گفته می شود، مردم همیشه می پرسند که بهترین جراحی چاقی کدام است؟

دو روش رایج عمل چاقی، جراحی بای پس معده و جراحی اسلیو معده است و شباهت ها و تفاوت هایی بین آنها وجود دارد، اما برای کاهش وزن کدام یک بهتر است، اسلیو معده بهتر است یا بای پس ؟ لذا پیشنهاد می کنم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا تا گره این موضوع برای همیشه برایتان باز کنیم.

برای لاغری عمل بای پس معده بهتر است یا اسلیو؟

اگر برای رسیدن به وزن مناسب و حفظ آن تلاش کرده اید، یا اگر شرایط سلامتی مرتبط با چاقی دارید، ممکن است به فکر جراحی چاقی باشید. جراحی چاقی زمانی بسیار موثر است که به عنوان بخشی از یک برنامه جامع کاهش وزن در نظر گرفته شود. این نه تنها می تواند به کاهش وزن قابل توجهی کمک کند، بلکه می تواند به بهبود یا رفع کامل شرایط مرتبط با چاقی مانند فشار خون بالا، کلسترول بالا و دیابت نیز کمک کند. دو مورد از موفق ترین انواع جراحی چاقی، بای پس معده و اسلیو معده هستند که هر دو معده بیمار را از اندازه معمولی آن به یک کیسه کوچک کاهش می­ دهند و با محدود کردن مقدار غذایی که بیمار می ­تواند قبل از احساس سیری بخورد و کاهش هورمون گرسنگی “هومون گرلین” باعث کاهش وزن می شود.

هنگام تصمیم گیری بین جراحی بای پس معده و جراحی اسلیو معده، باید چندین نکته را در نظر گرفت. این دو عمل چاقی هم دائمی هستند، هم گرسنگی را کاهش می دهند و هم منجر به بیشترین درصد کاهش وزن می شوند. اما برای مقایسه صحیح و انتخاب درست بین اسلیو معده با بای پس معده، باید فاکتورهای زیر را بررسی کنید:

 • بی ام آی (BMI)
 • کاهش وزن مورد انتظار
 • سرعت کاهش وزن
 • زمان جراحی
 • مزایای بای پس معده نسبت به اسلیو و بلعکس
 • خطرات و عوارض آنها
 • مهارت و تخصص جراح

دکتر سعید شمس در یک ویدئو (کمتر از 3 دقیقه) بطور مفصل درباره این اینکه اسلیو معده بهتر است یا بای پس توضیح داده اند برای درک بهتر پیشنهاد می کنم ویدئو زیر را ببینید.

جدول مقایسه اسلیو معده با بای پس معده

هر دوی این روش‌های جراحی چاقی سالها است که وجود داشته‌اند و هر دو روش‌های شناخته شده‌ای هستند که می‌توانند کاهش وزن قابل توجهی را در بیماران مبتلا به چاقی مرضی با عوامل نسبتاً کم خطر ایجاد کنند. هر جراحی خطرات و همچنین مزایا و معایب را به همراه دارد. درک و در نظر گرفتن این موارد قبل از تعهد به هر روشی مهم است. در ادامه ما به مقایسه این دو روش جراحی در جول زیر خواهیم پرداخت تا ببینیم که عمل اسلیو بهتره یا بای پس.

عنوان اسلیو معده بای پس معده
تغییرات دستگاه گوارش سیستم گوارش شما را تغییر نمی دهد سیستم گوارش شما را تغییر می دهد
برش معده جراح حدود 85تا 90 درصد از معده به طور دائم برمی دارد جراح با دور زدن بیشتر معده به اول روده کوچک و ایجاد یک کیسه جدید
تکنیک جراحی به روش لاپاراسکوپی انجام می شود روشی پیچیده تر و به روش لاپاراسکوپی انجام می شود
بی ام آی (BMI)

بی ام آی 40 به بالا یا BMI 35-39.9 و شرایط سلامت مرتبط با وزن مانند دیابت نوع 2 یا فشار خون بالا و غیره.

بی ام آی 40 به بالا یا BMI 35-39.9 و شرایط سلامت مرتبط با وزن مانند دیابت نوع 2 یا فشار خون بالا و غیره.
میزان کاهش وزن بین 60 تا 80 درصد  وزن اضافی بدن خود را در دو سال اول از دست می دهند. بین 60 تا 80 درصد در سال اول و 90 درصد در طول زمان
مدت زمان جراحی
1 ساعت تا 45 دقیقه
حدود 2 ساعت 45 دقیقه
میانگین موفقیت در کاهش وزن 60 تا 70 درصد از وزن اضافی بدن در عرض 12 تا 18 ماه از دست می‌رود 50 تا 80 درصد از وزن اضافی بدن طی 12 تا 18 ماه از دست می‌رود

 

بهترین گزینه جراحی چاقی بین این دو روش چیست؟

سوال مهم در اینجا این است که بهترین جراحی برای هر بیمار خاص چیست. هر فرد متفاوت است و هر فرد نیازهای خاصی دارد که می تواند با یک یا آن جراحی برطرف شود. مهم است که آنها چقدر می توانند انتظار کاهش وزن بعد از جراحی را داشته باشند، چقدر متعهد به ایجاد یک تغییر سبک زندگی جدید هستند، چقدر خود و خانواده شان برای برداشتن گام جراحی آماده هستند. یعنی اگر بیمار پس از هر یک از جراحی‌ها، ساده و ساده، تغییر سبک زندگی سالم را اعمال نکند، موفق نخواهند شد.

اگر کاندیدای جراحی اسلیو معده یا جراحی بای پس معده نباشید، چه؟

اگر شما کاندید هیچکدام از این دو نوع جراحی نباشید به دلایل مختلف جراح به شما موارد دیگر پیشنهاد می کند، مثل بوتاکس معده، بالون معده… یا حتی ممکن است عمل مینی بای پس معده را تجویز کند. گاهی اوقات بیماران به دلایل پزشکی، محدودیت های فیزیکی یا نیازهای BMI کاندید عمل جراحی چاقی نیستند و ممکن است با رژیم غذایی و ورزش کاهش وزن داشته باشند.

مقایسه مزایا، معایب و خطرات اسلیو و بای پس معده

اسلیو معده بای پس معده
مزایا


پتانسیل کاهش وزن تا 65 درصد وزن اضافی بدن پتانسیل کاهش وزن تا 80 درصد وزن اضافی بدن
گرلین، هورمون تولید کننده گرسنگی، بیشتر برداشته می شود کالری کمتری از طریق دور زدن روده ها جذب می شود
احتمال کمبود مواد مغذی کمتر لاغر شدن سریعتر اتفاق می افتد
بهبودی سریع تر
دشوار است اما قابل برگشت است
هزینه کمتر
هزینه بیشتر بخاطر پیچیدگی عمل
 

معایب


کاهش وزن کمتر به نسبت با بای پس خطر عوارض بیشتر است زیرا جراحی پیچیده تر و بهبودی طولانی تر است.
کاهش وزن آهسته تر است
می تواند منجر به کمبود مواد مغذی و پروتئین شود
دائمی، قابل برگشت به حالت اولیه نیست سندرم دامپینگ شایع تر است
 

 

خطرات
 
 
 
 

نشت معده در خط اصلی برش
انسداد روده
آبسه شکمی خونریزی دستگاه گوارش
انقباض یا پیچ خوردگی معده که بشکل لوله است
زخم روده / نشت
رفلاکس، سوزش سر دل سنگ کیسه صفرا
دیسفاژی، یعنی مشکل در بلع بر تحمل الکل تأثیر می گذارد

چه کسی کاندید اسلیو معده در مقابل بای پس است؟

برای افرادی که به  چاقی مرضی دچار هستند،اسلیو معده یا بای پس معده می تواند به کاهش وزن آنها کمک کند تا زمانی که به این روند متعهد باشند. ممکن است مزایای جزئی یک جراحی نسبت به دیگری برای انواع مختلف بیماران وجود داشته باشد. اما این در نهایت پزشک است که با توجه نوع آزمایش های قبل از عمل و نوع خوردو و خوراک شما و مشورت با بیمار تصمیم می گیرد که چه نوع جراحی برای شما انجام دهد.

کاندیدهای بای پس معده

جراحی بای پس معده یک جراحی تهاجمی‌تر است، اما به بیماران کمک می‌کند بین 10 تا 20 درصد وزن بیشتری نسبت به روش اسلیو معده از دست بدهند،زیرا روشی است که از طریق دور زدن روده و عدم جذب باعث کاهش وزن می شود.

 • بیمارانی که موارد شدید دیابت را تجربه می‌کنند ممکن است با این جراحی کاهش وزن نسبت به آستین معده کمی بیشتر سود ببرند، اگرچه هر دو جراحی علائم دیابت را کاهش داده و گاهی اوقات از بین می‌برند.
 • بیمارانی که از بیماری ریفلاکس شدید رنج می برند اغلب کاندیدهای بهتری برای بای پس معده هستند.

کاندیدهای اسلیو معده

جراحی اسلیو معده نسبت به جراحی بای پس معده کمتر تهاجمی است و تنها 3 درصد خطر عوارض در مقابل خطر 5 درصدی مربوط به روش بای پس معده دارد. زمان جراحی و همچنین زمان بهبودی کوتاه‌تر است، بنابراین ممکن است برای بیمارانی که تحمل بیهوشی عمومی ندارند یا افرادی که از نظر جراحی در معرض خطر هستند، بهتر باشد.

 • بیمارانی که چندین عمل جراحی شکمی و احتمالاً بافت اسکار مرتبط با این روش ها داشته اند، کاندیدهای بهتری برای جراحی اسلیو معده خواهند بود. بافت‌های اسکار می‌توانند توانایی جراح را در مسیریابی مجدد سیستم گوارشی در طول بای‌پس مهار کنند.
 • بیمارانی که به شدت چاق هستند، یعنی 450 تا 500 پوند، کاندیدای بهتری برای جراحی اسلیو معده خواهند بود، زیرا چربی اضافی آنها می تواند فضایی را که جراح باید در آن کار کند، در صورت تلاش برای تغییر مسیر دستگاه گوارش از طریق بای پس، محدود کند.
 • افرادی که برای بیماری های روانپزشکی به دارو وابسته هستند، بهتر است از طریق جراحی اسلیو معده در مقابل بای پس معده استفاده کنند. جراحی بای‌پس می‌تواند نحوه جذب و توزیع داروها در بدن را تغییر دهد و ممکن است بر بیمارانی که از افسردگی یا اضطراب رنج می‌برد، اثر نامطلوبی داشته باشد.

دکتر سعید شمس متخصص عمل‌های لاغری

برای انجام هرکدام از عمل‌های لاغری باید بتوانید ابتدا پزشکی را پیدا کنید که بهترین متخصص این حوزه باشد. یکی از بهترین متخصصین لاغری در تهران دکتر سعید شمس است. دکتر شمس با تجربه بیش از 4000 عمل جراحی لاغری، یکی از بهترین گزینه‌های شما برای انجام هر کدام از عمل‌های اسلیو، بای پس و مینی بای پس خواهد بود.

تخصص ایشان در عمل‌های اسلیو، بای پس و مینی بای پس باعث شده مراجعین زیادی در این حوزه داشته باشد که تمام آن‌ها از نتیجه عمل خود رضایت کامل دارند. اما اگر همچنان مطمئن نیستید سوال اسلیو معده بهتره یا بای پس چه جوابی دارد، در اینجا باید به شما بگوییم تشخیص پزشک مهم‌ترین گزینه است. پزشک با توجه به شرایط بدنی، سن، آزمایش‌های مختلف و بررسی تمامی جوانب یکی از دو عمل را برای شما در نظر خواهد گرفت. هیچ‌کدام از عمل‌ها بر دیگری ارجحیت ندارند و مهم‌ترین مسئله اعتماد شما به پزشک‌تان خواهد بود.

هزینه هر یک از عمل‌های اسلیو و بای پس معده

تا اینجا با هر دو عمل به‌صورت کامل آشنا شده و دو عمل را کاملاً از یکدیگر تشخیص می‌دهید. هر چند پاسخ سوال اسلیو معده بهتره یا بای پس را نمی‌توان به‌صورت خاص پاسخ داد و باید پزشک با توجه به شرایط بدنی هر فرد تصمیم بگیرد اما اگر بخواهید هر کدام از این عمل‌ها را انجام دهید، با یک سوال مهم‌ دیگر نیز روبه‌رو خواهید بود هزینه عمل اسلیو معده و هزینه عمل بای پس معده چقدر است؟

برای اطلاع از هزینه عمل اسلیو با بیمه تکمیلی بروی متن لینک داده شده کلیک کنید.

در عمل اسلیو معده، همانند سایر هزینه‌های درمانی، عوامل مختلفی دخیل است. نوع بیمه، نوع بیمارستان، تکنولوژی مورد استفاده، نوع بیهوشی، نواحی مورد عمل و حتی شرایط سلامتی فرد نیز در میزان هزینه تاثیر دارد. به‌صورت کلی هزینه این عمل بین 22 الی 25 میلیون تومان است و نکته مهم این است که بیمه تنها برای افرادی که شاخص توده بدنی آنها بالای 40 است، هزینه جراحی را تقبل می‌کند. پس پیش از اقدام به هر کاری، از شرایط بیمه خود اطلاع کامل کسب کنید.

اگر دکتر سعید شمس را به عنوان پزشک خود برای عمل اسلیو یا بای پس معده انتخاب کرده اید و می خواهید در بیمارستان نیکان جراحی شوید پیشنهاد می کنم برای اطلاع از هزینه عمل اسلیو در بیمارستان نیکان بر روی متن لینک داده شده کلیک کنید.

هزینه عمل بای پس معده نیز همانند عمل اسلیو معده به شرایط مختلفی بستگی دارد که نوع بیمه، نوع بیمارستان و تجهیزات مورد استفاده در آن دخیل است. هزینه پایه عمل متغیر است و با توجه به آخرین فهرست وزارت بهداشت، هزینه آن را محاسبه می‌کنند. اگر فرد در طی زمان بستری به تجهیزات آی‌سی‌یو نیاز پیدا کند، هزینه‌ها بیشتر خواهد شد.

جمع بندی نهایی

چاقی مفرط یکی از بیماری‌های پر دردسر است که گاهی هیچ روشی جز جراحی برای درمان آن وجود ندارد. در این صورت یکی از مهم‌ترین سوالات برای شروع درمان این است: اسلیو معده بهتر است یا بای پس

بنابراین برای کوتاه کردن این داستان طولانی، هر دو چه اسلیو معده و چه بای پس معده گزینه های بسیار خوبی برای جراحی هستند و هر دو برای کمک به بیمار برای رسیدن به وزن مورد نظر خود مناسب هستند. انتخاب یکی از این دو عمل تنها با مشورت پزشک متخصص امکان‌پذیر است و یکی از بهترین متخصصین این حوزه، دکتر سعید شمس است.

ایشان با تکنیک‌های به‌روز، تجربه بالا و مسئولیت‌پذیری و پیگیری دقیق بعد از عمل، می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌های شما برای انجام یکی از عمل‌های حوزه چاقی باشد. اگر تا پیش از این روش‌های مختلفی برای لاغری امتحان کرده‌اید و نه تنها نتیجه نگرفته بلکه وزن‌تان اضافه شده؛ پیشنهاد ما به شما این است که از مشاوره‌های تخصصی در این زمینه بهره ببرید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
عباس
عباس
1 سال قبل

با سلام. آیا بای پس قابل برگشت است. من 50 سال سن و 130 کیلو وزت با قد حدود 179 سانتی متر. چربی بالا و یبو سطهای شدید دا رم‌. پیشنهاد کذام ع؟ ممنون

سمیه
سمیه
4 ماه قبل

با عرض سلام
من 41 سالمه و 110 کیلو وزن دارم و 158 قد
تیروئیدم کم کاره و کم خونی و کبد چرب هم دارم
کدوم عمل واسه من مناسب تره اسلیو یا بای پس؟

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر سعید شمس
تماس با ما