آیا بعد از عمل اسلیو معده دوباره چاق می شویم؟

ایا بعد از عمل اسلیو معده دوباره چاق میشویم

فهرست مطالب

خیلی از افراد این روزها با معضل چاقی دست و پنجه نرم می کنند. تلاش هایی که با رژیم های متنوع و ورزش های مختلف به نتیجه نمی رسند، احساس ناکافی بودن و افسردگی را برای آنها به همراه دارد.

در این مواقع جراحی لاغری بهترین فرصت برای رسیدن به وزن ایده آل هستند. اما گذراندن این پروسه و جراحی همواره با سوالات و ابهاماتی برای بیماران و کاندیدای جراحی همراه است. در این میان برخی می ترسند که بعد از جراحی دوباره به وزن قبلی خود برگردند.

یکی از جراحی های پرطرفدار و موثر اسلیو معده است که با حذف بخش قابل توجهی از معده، موجب کاهش وزن فرد خواهد شد.

اما آیا بعد از این جراحی امکان اضافه وزن یا برگشتن به حالت قبلی خود وجود دارد؟ آیا بعد از عمل اسلیو معده دوباره چاق می شویم؟

آیا بعد از جراحی اسلیو معده وزن دوباره افزایش می یابد؟

ایا بعد از اسلیو معده وزن دوباره افزایش میابد
ایا بعد از اسلیو معده وزن دوباره افزایش میابد

در جواب این سوال باید بگوییم که بله، این امکان وجود دارد. در واقع افزایش وزن بعد از عمل اسلیو معده یکی از خطراتی است که افراد می توانند با آن مواجه شوند.

این اتفاق معمولاً زمانی رخ می دهد که فرد رژیم غذایی و سبک زندگی توصیه شده توسط پزشک را در طول زمان رعایت نکند.

اسلیو معده یکی از موثرترین روش ها برای کاهش وزن است. همان طور که گفته شد، در این روش چیزی در حدود 70 درصد از معده شما برداشته و کیسه جدید بسیار کوچک تر از قبل خواهد بود.

بدین ترتیب میزان غذای مصرفی تا حد زیادی کمتر شده و کالری دریافتی کاهش می یابد. نتیجه آن نیز احساس سیری سریع تر خواهد بود. با این تفاسیر، فرد بعد از اسلیو معده در طول یک سال وزن زیادی را کم و احتمالا بعد از هشت تا ده سال دوباره اضافه وزن پیدا می کند.

ممکن است برخی از افراد به علت عدم رعایت مراقبت های بعد از عمل،  وزن از دست رفته خود را بدست آورند و اگر جلوی این روند افزایش وزن بعد از عمل گرفته نشود، فرد کل مسیر رفته و هزینه های که بابت جراحی کرده است را خراب می کند.

حال ما در مقاله ای جداگانه به این موضوع مهم اینکه چگونه کاهش وزن را بعد از اسلیو معده از سر بگیریم پرداخته ایم پیشنهاد می کنم برای مطالعه بیشر بر روی متن لینک داده کلیک کنید.

دلایل اصلی افزایش وزن بعد از اسلیو معده چیست؟

دلیل افزایش وزن بعد-از سلیو-معده
دلیل افزایش وزن بعد از اسلیو معده

کسانی که جراحی اسلیو معده را انتخاب می کنند از ابتدای پروسه جراحی می دانند که این آغاز کار است و زندگی آنها برای همیشه دچار تغییرات خواهد شد.

این تغییر در عادات و سبک زندگی فرد نیز بایستی همیشگی و ثابت باشد. در غیر این صورت، با گذشت زمان به حالت قبلی برمی گردد.

بیایید نگاهی دقیق تر به علل افزایش وزن بعد از اسلیو معده داشته باشیم:

پرخوری و افزایش کالری دریافتی

در اغلب موارد چاقی بعد از اسلیو معده به دلیل افزایش کالری دریافتی و پرخوری اتفاق می افتد. خوردن میان وعده های زیاد در طول روز که مطابق با برنامه غذایی نیستند، یکی از دلایل اصلی اضافه وزن هستند. این میان وعده ها میزان کالری دریافتی را افزایش می دهند و به مرور زمان فرد به مسیر گذشته خود بر می گردد.

خوردن غذاهای ناسالم

افرادی که اسلیو معده انجام می دهند باید از خوردن غذاهای چرب، فست فودها و نوشیدنی های گازدار اجتناب کنند. در صورتی که فرد به این رژیم غذایی روی آورد، خیلی زود وزنی را که از دست داده بود، برمی گرداند.

نداشتن تحرک کافی

یکی دیگر از دلیل اضافه وزن بعد از عمل اسلیو معده، نداشتن تحرک و ورزش نکردن است. فعالیت بدنی منظم و سالم، فرد را همواره در یک وزن ثابت نگه می دارند و از اضافه کردن دوباره وزن نیز جلوگیری می کند.

بله، اسلیو معده و دیگر جراحی های کاهش وزن تنها شروع راه شما هستند و باید بتوانید برای همیشه سبک زندگی سالم داشته باشید تا دوباره به مسیر قبلی خود باز نگردید.

این راه مطمئنا آسان نیست و اراده قوی می طلبد. اینکه غذاهای ناسالم نخورید، مطابق با رژیم غذایی خودتان پیش بروید و فعالیت های روزانه را به صورت مداوم پیگیری کنید؛ می تواند وزن شما را ثابت نگه دارد و از چاق شدن دوباره بعد از جراحی جلوگیری کند.

البته در کنار همه این ها فرد باید نگرش متفاوت در جهت حفظ وزن خود داشته باشد و حمایت روانی لازم را از طرف اطرافیان خود دریافت کند

توصیه هایی برای عدم افزایش وزن بعد از اسلیو معده

اگر می خواهید بعد از عمل اسلیو معده، چاق نشوید توصیه های زیر را دنبال کنید:

1. رژیم غذایی و ورزش را همواره مطابق با برنامه انجام دهید

اولین چیزی که باید در نظر بگیرید این است که به رژیم غذایی و ورزش خود توجه کنید. در صورتی که این دو مورد را همواره مطابق با برنامه پیش ببرید، می توانید از چاقی بعد از عمل اسلیو معده جلوگیری کنید.

معمولا این عادات بد غذایی هستند که باعث ایجاد مشکلات چاقی بعد از جراحی می شوند. پس سعی کنید این عادت ها را از قبل از جراحی تغییر دهید تا این رویه به یک سبک زندگی سالم برای شما تبدیل شود. دستورات پزشک و پیروی از آنها بسیار مهم و ضروری هستند، پس نادیده نگیرید!

2. شناخت عواملی که باعث اضافه وزن شما می شوند

خیلی مهم است که بدانید چه چیزهایی باعث افزایش وزن شما می شوند. یک ارزیابی جامع انجام دهید و در این راه از پزشکتان نیز کمک بگیرید.

ممکن است به لحاظ روانشناختی و ذهنی با مشکل مواجه شده باشید یا به دلیل تغییر در معده و روده پس از جراحی با اضافه وزن روبرو شده باشید. در هر صورت شناخت این عوامل موجب جلوگیری از چاقی بعد از جراحی خواهد شد.

3. سبک زندگی خود را تغییر دهید

اغلب پزشکان به افرادی که جراحی اسلیو معده انجام می دهند یک برنامه غذایی ارائه می کنند تا فرد مطابق با آن پیش برود. در این میان فعالیت بدنی و ورزش نیز به این برنامه اضافه خواهد شد.

در حالت کلی، کسانی که جراحی اسلیو انجام می دهند باید سبک زندگی خود را به لحاظ عادات غذایی و ورزش تغییر دهند و آن را برای همیشه حفظ کنند. اما ما توصیه می کنیم این تغییر در سبک زندگی را از قبل از جراحی شروع کنید تا به یک عادت برایتان تبدیل شود.

4. در صورت اضافه کردن وزن، نگران نباشید

اگر مقداری وزن اضافه کردید، نباید نگران باشید. قبل از هر چیز و حتی قبل از جراحی یک سبک زندگی سالم را در پیش بگیرید تا تغییرات ایجاد شده بعد از جراحی برایتان سخت نباشد و به راحتی خودتان را با آنها وفق دهید.

با این تفاسیر اگر دچار اضافه وزن شدید، کمک گرفتن از متخصصان تغذیه و پزشک خودتان می تواند شما را به مسیر کاهش وزن برگرداند.

نکات مهم برای کاهش وزن

نکات مهم برای کاهش وزن
نکات مهم برای کاهش وزن

این راهکارها همواره باید در برنامه غذایی و سبک زندگی فردی که جراحی اسلیو معده را انجام می دهد، رعایت شود. دستورالعمل هایی که در ادامه به شما می گوییم کمک می کند تا وزن خود را بعد از جراحی کم و آن را حفظ کنید.

این نکات عبارتند از:

1. آهسته و با هدف غذا بخورید

آهسته غذا خوردن و جویدن غذا به تعداد دفعات توصیه شده با جلوگیری از پرخوری و در عین حال احساس سیری، به کاهش وزن شما کمک می کند. این به مغز زمان می‌دهد تا دریافت غذا را تأیید و فرمان سیری را زودتر صادر کند.

2. همیشه مایعات را از وعده های غذایی جدا کنید

پس از جراحی کاهش وزن، مهم است که 30 دقیقه قبل و بعد از غذا صبر کنید تا نوشیدنی یا آب مصرفی روزانه خود را بنوشید.

3. ابتدا غذاها را به ترتیب صحیح با پروتئین بخورید

غذاهای مملو از پروتئین برای حفظ عملکرد صحیح بدن بسیار مهم هستند. با کاهش ظرفیت معده، بسیار مهم است که مطمئن شوید که پروتئین همیشه در وعده غذایی گنجانده شده است و خوردن پروتئین در ابتدای وعده غذایی این کار را تضمین می کند.

جمع بندی

آیا بعد از عمل اسلیو معده دوباره چاق می شویم؟ سوالی که ممکن است هر کسی به دنبال عمل چاقی است، از خود بپرسد. باید گفت کسانی که عمل اسلیو معده را انجام می دهند، ممکن است دوباره با اضافه وزن و چاقی روبرو شوند.

این مورد زمانی اتفاق می افتد که دستورات لازم را رعایت نکرده و سبک زندگی سالم را در پیش نگرفته باشد. بنابراین ضروری است که برای کاهش وزن از قبل از جراحی این تغییرات را در پیش بگیرید و همواره تا آخر عمر آنها را رعایت کنید. چون با کوچکترین لغزش این احتمال وجود دارد که دوباره وزن قبلی خود را برگردانید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر سعید شمس
تماس با ما