ورزش بعد از عمل اسلیو معده

اسلیو معده

فهرست مطالب

تصور بسیاری از افراد و البته عموم جامعه این است که پس از انجام عمل لاغری به هیچ وجه فرد به شرایط پیش از عمل باز نگشته و یک سبک زندگی جدید را به صورت خودکار و اتومات ادامه می ‌دهد. اما شرایط در دنیای واقعی کاملاً برخلاف این تصور است و لزوم انجام حرکات تمریناتی مناسب و مداوم با نظر و مشورت پزشک و متخصص جراح وجود دارد تا بتوان مرحله ‌به ‌مرحله شرایط بدن را برای عادت کردن به وضعیت جدید پس از عمل آماده کرد.

بنابراین لزوم انجام حرکات ورزشی مداوم و منظم زیر نظر پزشک وجود دارد تا بتوان بیشترین تاثیر ممکن را از انجام عمل جراحی فوق پذیرفت. بنابراین رشته سوالات بسیار مهمی هم اکنون مطرح می‌ شود که تماما به رابطه میان ورزش و دوران نقاهت پس از عمل جراحی فوق باز می ‌گردد. تا پایان همراه ما باشید تا از صفر تا صد از نقطه نظر مهم ترین دیدگاه ها به بررسی و تحلیل فنی و دقیق این پرسش ها بپردازیم تا پس از مطالعه این راهنمای جامع نیاز به هیچ راهنمای دیگری نداشته باشید.

فواید ورزش بعد از  جراحی لاغری

ورزش نقش مهمی در کمک به بیماران چاقی برای دستیابی به موفقیت بلند مدت در اهداف خود برای کاهش وزن، داشتن یک سبک زندگی سالم و حفظ وزن مورد نظر خود پس از دستیابی دارد. توصیه می شود که با جراح چاقی خود و یک متخصص تناسب اندام برای ایجاد برنامه ای که نیازهای منحصر به فرد شما از جمله ترجیحات شخصی، توانایی و اهداف شما برای کاهش وزن و یک سبک زندگی فعال سالم را برطرف می کند، مشورت کنید و با وی به صورت مداوم در ارتباط باشید.

البته نمی توان از فواید قابل توجه ورزش پس از لاغری نیز چشم پوشی کرد. اولویت فایده تمرینات مداوم ورزشی بعد از عمل لاغری مربوط است به کاهش وزن قابل توجه تر. بیماران جراحی چاقی که ورزش می کنند، ۴.۲ درصد بیشتر از افرادی که ورزش نمی کردند، از دست دادن شاخص توده بدنی (BMI) را تجربه می کنند. ورزش بعد از جراحی کاهش وزن بسیار مهم است. هنگامی که وزن به سرعت کاهش می یابد، شامل از دست دادن عضله و کاهش چربی می شود. بدون عضله اضافه، متابولیسم شما ممکن است کند شود و کاهش وزن اضافی را دشوارتر کند.

ورزش به شما کمک می کند تا عضله را حفظ کرده و حتی بسازید، که چربی بیشتری می سوزاند، حتی در هنگام خواب. قطعا این سالم ترین راه برای کاهش وزن است. دومین فایده ورزش نه تنها جسمی بوده بلکه روحی نیز است. زیرا انجام فعالیت بدنی منظم باعث می شود تا بعد از جراحی کاهش وزن احساس بهتری داشته باشید. ورزش به شما انرژی می دهد و به شما کمک می کند احساس سرزندگی بیشتری داشته باشید. اگر ورزش همیشه احساس خستگی را در شما ایجاد می کند، ممکن است غیرقابل تصور به نظر برسد. با این حال، وارد شدن به یک برنامه ورزشی منظم حرکت بدن آسان تر خواهد شد.

ورزش منظم می تواند استخوان ها و قلب شما را تقویت کند، سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کند و سطح قند خون شما را تنظیم کند. حتی تمرینات سبکی مانند پیاده روی، می تواند انرژی بیشتری به شما بدهد و به شما کمک کند احساس نشاط کنید. بسیاری از بیماران چاقی می گویند که می خواهند بعد از کاهش وزن بیشتری را تجربه کنند.

ورزش کردن بعد از جراحی می تواند به شما در رسیدن به این اهداف با انرژی سوزاندن کمک کند. سومین فایده تمرینات ورزشی که به صورت ترکیبی عمل می کند و هم بر ذهن و هم بر روح اثر می گذارد این است که ورزش در مغز شما اندورفین تولید می کند که می تواند به شما در مبارزه با اضطراب و افسردگی کمک کند.

پس از جراحی چاقی، ممکن است متوجه شوید که با احساسات جدیدی که برایتان نا آشنا هستند باید کنار بیایید. ممکن است توجه بیشتری از سوی دیگران به شما جلب شود که می تواند طاقت فرسا باشد. برخی ممکن است شما را به خاطر انتخاب “راه آسان” تحقیر کنند، حتی اگر جراحی چاقی چیزی غیر از این باشد.

اما ورزش همچنین می تواند سلامت روانی شما را تقویت کند. ورزش بعد از جراحی کاهش وزن می تواند به تهدید سه گانه بیماری روانی کمک کند: اضطراب، استرس و افسردگی. ورزش مفید است زیرا جریان خون را به مغز افزایش می دهد. هر چه بیشتر بدن خود را حرکت دهید، حرکت رو به پایین ذهن خود را بیشتر به اضطراب و افسردگی می شکنید.

ورزش همچنین می تواند خلق و خوی شما را بهبود بخشد و ضریب هوشی شما را افزایش دهد و همچنین از کاهش سلامتی ناشی از افزایش سن جلوگیری کند. از جمله دیگر مزایای یک برنامه ورزشی بعد از انجام عمل جراحی لاغری می توان به مواردی همچون: افزایش متابولیسم، کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی و برخی از انواع سرطان، افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس، کمک به حفظ قدرت، استقامت و توان عضلانی، ارتقای ثبات مفصل، استحکام و یکپارچگی استخوان، کمک به توانایی برای انجام فعالیت های روزمره زندگی، بهبود خاصیت ارتجاعی پوست ، بالا بردن خلق و خوی ، کاهش استرس و اضطراب، بهبود سلامت کلی، رفاه و دیدگاه ذهنی دست یافت.

ورزش بعد از اسلیو معده

طبیعتاً افراد مشتاق ورزش یکی از مهم ترین سوالاتی که همواره پس از انجام عمل لاغری معده مطرح می کنند این است که چه وقت و چه زمانی می توان بعد از انجام عمل اسلیو روال تمرینات ورزشی مداوم را آغاز کرد؟ در پاسخ باید گفت که درست بعد از جراحی: ولی مهم است که آن را آهسته انجام دهید. شروع پیاده روی های آرام و آهسته از روز بعد از عمل بسیار مهم است.

به یاد داشته باشید: بدن شما هنوز در حال بهبود است، بنابراین مهم است که به توصیه های پزشک جراح خود گوش جان بسپارید. هر بار بیش از ۱۵ دقیقه پیاده روی نکنید. معمولاً پس از قرار ملاقات اولیه خود با فیزیولوژیست های ورزشی، موانع شما را برای فعالیت ارزیابی می کنند و یک برنامه فردی و ایمن برای بازیابی فعالیت بدون آسیب بیشتر به کمر، مفاصل و بقیه بدن خود به شما تحویل می دهند. پس از جراحی، حدود 20 دقیقه در روز پیاده روی را شروع خواهید کرد و به تدریج طی ۶ تا ۸ هفته آینده به سمت اهداف تناسب اندام خود که شامل کاردیو و مقاومت است، پیشرفت خواهید کرد. با این حال، به طور کلی باید تا ۶ هفته پس از جراحی از هر چیزی سخت تر از راه رفتن اجتناب کنید.

پس برای موفقیت در دستیابی به کاهش وزن و حفظ آن ورزش توصیه می شود.

پس همان گونه که اشاره شد برای تقویت قلب و استخوان‌ها، سوزاندن کالری، رشد ماهیچه‌ها، افزایش سرعت متابولیسم، بهبود خلق‌وخو و کاهش استرس، یک برنامه ورزشی ثابت ایجاد و حفظ کنید. ورزش همچنین می تواند کنترل قند خون شما را بهبود بخشد. پیاده روی یک ورزش عالی است که می توانید بلافاصله پس از جراحی شروع کنید.

هر چند روز یکبار پیاده روی خود را یک دقیقه افزایش دهید. با عبور از مراحل اولیه می توان حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته (۳۰ دقیقه در روز، پنج روز در هفته) به پیاده روی خود ادامه دهید. به یاد داشته باشید، ورزش باید ضربان قلب شما را افزایش دهد، بنابراین نباید آن را سرسری گرفت. همچنین توصیه می شود برای ساختن و حفظ توده عضلانی و در عین حال تقویت بدن، تمرینات قدرتی را اضافه کنید، اما لطفاً حداقل تا شش هفته پس از جراحی، تمرینات قدرتی را شروع نکنید.

مهم است که ابتدا اجازه دهید برش های جراحی شما بهبود یابد. حتما به خاطر داشته باشید که اگر ورزش نکنید ممکن است به هیچ عنوان وزن کم نکنید. خاطر نشان می شود که رعایت نکاتی برای تهیه برنامه تمرینی می تواند بازدهی را تا حد امکان افزایش دهد. از جمله این موارد می توان به یافتن یک شریک ورزشی اشاره کرد.

اگر شخص دیگری به عنوان شریک ورزشی او روی شما حساب کند، احتمالاً به برنامه خود پایبند خواهید بود. به یک باشگاه ورزشی یا کلاس بپیوندید. می توانید تمام کلاس هایی که ارائه می دهند را امتحان کنید و کلاس هایی را که بیشتر از همه از آنها لذت می برید پیدا کنید.

در آپارتمان ها و پاساژ ها به جای آسانسور از پله ها استفاده کنید. ماشین یا دیگر وسیله نقلیه خود را تا جایی که ممکن است دور از مقصد خود پارک کنید و پیاده روی کنید. تا جایی که می توانید راه بروید. حتی در منزل از استفاده از کنترل از راه دور خودداری کنید – پس مرحمت فرموده و بلند شوید و کانال را عوض کنید.

هنگام ورزش به موسیقی انگیزشی مورد علاقه خود گوش دهید تا لذت لحظات دو چندان شود. مبلغی خلاق باشید. پیاده روی در مرکز خرید، ایروبیک، رقصیدن یا شنا را امتحان کنید. برای اینکه هنگام ورزش خوب به نظر برسید و احساس راحتی کنید – لباس و کفش ورزشی راحت بپوشید. یک کیف ورزشی همراه خود داشته باشید تا بتوانید بعد از کار مستقیماً به باشگاه بروید. در نهایت نیز توصیه می شود که یک برنامه هفتگی اتخاذ کنید.

آیا ورزش می ‌تواند مانع افتادگی و شل شدن پوست شود؟

 یکی دیگر از مهم ترین سوالاتی که در واقع انجام ورزش پس از انجام عمل جراحی لاغری مطرح می شود پرسش در خصوص تاثیر گذاری یا عدم تاثیر گذاری ورزش بر روی افتادگی و شلی پوست است اینکه آیا می‌توان با استفاده از ورزش مانعی در برابر شل شدن پوست ایجاد کرد؟ پاسخ روشن است. از آن جایی که اضافه وزن می تواند باعث کشیدگی پوست و تضعیف فیبر های الاستین پوست شما شود.

ورزش منظم به شما کمک می کند تا وزن سالم و پوستی درخشان و جوان تر داشته باشید. اما این مهم است که به تدریج وزن کم کنید. معمولاً اکثر متخصصان توصیه می کنند بسته به نقطه شروع خود، ۴۵۰ گرم تا ۲.۵ کیلوگرم در هفته را هدف بگیرید. طبیعتاً کاهش وزن سریع، با رژیم های غذایی و دیگر روش های مد روز، سلامت شما را به خطر می اندازد، و بر موفقیت کلی شما در حفظ وزن تأثیر می گذارد.

اما مهم است که عضله سازی کنید. دکتر لوری شمک، نویسنده کتاب چگونه با التهاب چربی مبارزه کنیم، می‌گوید با تمرکز برنامه تناسب اندام خود بر روی تمرینات قدرتی، چربی‌هایی را که زمانی پوست شما را پر کرده بود با توده بدون چربی جایگزین کنید. او می‌گوید: «شما می‌خواهید ماهیچه‌ ها را اساساً جایگزین چربی ‌های از دست رفته برای جلوگیری از شل شدن یا افتادگی پوست کنید.» زمانی که عضله زیرین شما سفت است، واقعاً به پوست شما کمک می کند که پایه ای قوی برای استراحت داشته باشید.

افزایش قدرت نه تنها پوست شما را سفت نگه می دارد، بلکه کالری سوزی شما را تا مدت ها پس از خروج از باشگاه افزایش می دهد و به تلاش های شما برای کاهش وزن کمک می کند. همچنین باید به مرور برنامه تمرینات قدرتی خود را تقویت کنید. با از دست دادن چربی بدن، پوست شما شل به نظر می رسد زیرا حجم کمتری فضای زیر آن را پر می کند. اگر عضله بسازید، پوست شما بسیار پررنگ تر به نظر می رسد. اما مهم است که از تمرینات قلبی طاقت فرسا بدون تغذیه مناسب پرهیز کنید.

تمرین بیش از حد با کاردیو نه تنها باعث از دست دادن چربی، بلکه عضله نیز می شود. از دست دادن عضله، همراه با کاهش چربی، می تواند پوست را شل کند. اگر تمرینات قلبی گسترده انجام می دهید، باید تغذیه مناسب بدن خود را تامین کنید. این به بدن شما کمک می کند تا ریکاوری کند و احتمال از دست دادن توده عضلانی ارزشمند را کاهش دهد.

باید به نوشیدن آب نیز توجه فراوانی به خرج دهید. پس مهم است که هیدراته بمانید. این اولین چیزی است که وقتی مایعات کافی نمی نوشید رنج می برید، زیرا بدن مایعات را از سطح پوست دور می کند و آن را به اندام های ضروری تر هدایت می کند. کم آبی پوست باعث می شود پوست چروکیده تر به نظر برسد و این امر می تواند پوست شل را بدتر از آنچه هست نشان دهد. هنگامی که به خوبی هیدراته می شوید، پوست فواید زیادی دارد و سلول ها چاق تر به نظر می رسند.

اگر به طور منظم ورزش می کنید یا در آب و هوای گرم زندگی می کنید، مراقبت بیشتر از نیازهای آب بدنتان ضروری است. پس در نهایت برای جایگزینی پوست چرب با توده بدون چربی، باید روی عضله سازی تمرکز کنید و همان گونه اشاره شد ورزش هایی مانند کاردیو، وزنه برداری و تمرینات قدرتی برای عضله سازی عالی هستند.

وقتی عضله زیر پوستتان سفت و سخت باشد، پوست شما شل به نظر نمی رسد. ماهیچه های تقویت شده پایه ای قوی به پوست می دهد تا روی آن استراحت کند.

عضله سازی نه تنها برای سفت نگه داشتن پوست مهم است، بلکه به شما کمک می کند کالری بیشتری بسوزانید و تلاش خود را برای کاهش وزن تسریع کنید. البته بسیار مهم است که در کنار ورزش کردن ناامید نشوید زیر شل شدن پوست بهای ناچیزی برای سالم بودن و خوش فرم بودن است. هنگامی که به بدن خود زمان کافی برای سازگاری و تمرکز بر داشتن یک سبک زندگی سالم و فعال می دهید، مشکل شلی پوست در طول زمان می تواند از درجه اهمیت کمتری به نظر برسد. زمانی که در مورد پوست خود ناراحت هستید، سعی کنید روی راه های مثبتی تمرکز کنید که از طریق آن سبک زندگی سالم و ورزش منظم بر زندگی شما تأثیر می گذارد.

ورزش های مفید بعد از جراحی لاغری

هر کسی که جراحی چاقی انجام داده است می ‌داند که این تنها آغاز راه کاهش وزن آن هاست. پس از بهبودی، پزشکان رژیم گرفتن و ایجاد یک برنامه تمرینی پس از جراحی چاقی را توصیه می‌ کنند. ورزش به شما کنترل بیشتری بر سلامتی خود می‌دهد و شما را فعال، متحرک ‌تر و انعطاف‌ پذیرتر می‌کند.

اگر در دنیای ورزش تازه کار هستید، پیدا کردن آنچه برای شما مناسب است ممکن است گیج کننده و خسته کننده باشد. بنابراین یکی از مهم ترین سوالات این است که ۳ ماه اول پس از جراحی چاقی چه برنامه ورزشی برای کاهش وزن می توانید انجام دهید؟

در ابتدا باید گفت که  برنامه های متعددی برای ورزش بعد از جراحی چاقی وجود دارد که پزشکان اغلب آن ها را توصیه می کنند. این امر شامل ورزش سبک است که فعالیت های کم تاثیری مانند پیاده روی یا دیگر تمرینات هستند که برای تحرک بدن و فعال نگه داشتن شما طراحی شده اند. می توانید این کار را چند هفته پس از جراحی انجام دهید.

سپس نوبت به وزنه زدن می رسد. وزنه برداری بعد از اسلیو معده می تواند شدید باشد، و شما باید این را فقط پس از بهبودی خود در نظر بگیرید. اگر پزشکتان تایید کرد، چند ماه پس از جراحی، وزنه ‌ها را در تمرین خود بگنجانید. در نهایت نیز نوبت به تمرینات اینتروال می رسد. این یک برنامه تمرینی شدید تر برای کاهش وزن است که شامل کراس فیت، گرفتن مربیان شخصی است. البته اکثر پزشکان این برنامه را شش ماه پس از عمل توصیه می کنند تا بتوانید در عین کاهش وزن مداوم، عضله سازی کنید.

حال با عبور از مراحل کلی پروسه نوبت به بررسی پرسش مطرح شده در این بخش می ‌رسد که دقیقاً در طی سه ماه اول بعد از عمل جراحی لاغری، متقاضی مجاز به انجام چه نوع ورزش هایی است؟ در پاسخ به تفکیک باید گفت که:

  • ماه اول

 بدن همچنان در میانه پروسه تطبیق خود با شرایط جدید و بعد از عمل است بنابراین برای جلوگیری از بروز مشکلاتی همچون خونریزی های داخلی و یا عفونت ‌های خطرناک در محل بخیه ها و برش های جراحی به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی انجام ورزش های سنگین به متقاضیان در دوران نقاهت عمل فوق توصیه نمی شود.

در واقع به صورت دقیق تر باید به این نکته اشاره کرد که ماهیچه های شکمی و بافت چربی این اندام به علت دستکاری های انجام شده در وضعیت بسیار حساسی  به سر می برند. بنابراین تحت هیچ شرایطی نباید دست به انجام  تمریناتی زد که ماهیچه های شکم را درگیر می‌ کند و تنها ورزشی که در طی ماه اول توصیه می شود انجام پیاده روی در فواصل زمانی کوتاه و به مدت های کوتاه و حتی چند روز یک بار اما مداوم و منظم است.

  • ماه دوم

اهمیت احتیاط در ماه دوم کمتر از ماه اول نیست چراکه بدن آرام ‌آرام می‌ رود تا تغییرات جدید را با آغوش باز پذیرفته و خود را برای یک سبک زندگی جدید آماده سازد. بنابراین نباید هیچ گونه اختلالی در این پروسه آرام و زمان بر رخ دهد.

پس وجه اشتراکی که میان ماه دوم و ماه اول از نظر انجام ورزش های متنوع وجود دارد این است که به هیچ عنوان نباید ماهیچه های شکمی درگیر فعالیت‌های سنگین شده و در عوض انجام پیاده روی به صورت مداوم در دستور کار قرار بگیرد. در ماه دوم اما این امکان برای بیماران در دوران نقاهت فراهم است که آرام آرام و به مرور ساعات پیاده روی، مسافت های پیاده روی و حتی دفعات مربوط به آن را افزایش دهند و خود را در شرایطی پر تحرک تر نسبت به ماه اول اما با احتیاط فراوان قرار دهند تا به  تدریجی ترین حالت ممکن فرد بتواند خود را شرایطی عادی همچون پیش از عمل قرار دهد.

  • ماه سوم

 ماه سوم پس از انجام عمل جراحی لاغری به معنی واقعی کلمه به عنوان دوران گذر از نقاهت به زندگی عادی محسوب می‌شود بنابراین انتظار می‌رود در صورت احتیاط لازم و انجام دستورات پزشکی و البته انجام تحرک به اندازه‌ای که پزشک توصیه داشته و پیاده روی های نرم و راحت بیمار را در ماه سوم در شرایط نرمال و عادی زندگی قرار دهد.اما باید به این نکته توجه کرد که همچنان امکان انجام حرکات ورزشی سنگین در باشگاه های ورزشی و یا دیگر تمرینات سخت و طاقت فرسایی که ماهیچه های متعدد بدن مخصوصاً شکم را درگیر می‌کند در ماه سوم همچنان قدغن است.

بنابراین فرد جواز حضور در باشگاه های ورزشی را سه ماه پس از انجام عمل لاغری دارد. اما نکته مهم این است که به جای انجام حرکات ورزشی سنگین باید به صورت گروهی یا خصوصی به انجام تمرینات ایروبیک بپردازد و پیشنهاد اکثر متخصصین امر در این زمینه و در حدود سه ماه پس از انجام عمل جراحی لاغری این که متقاضیان  می‌توانند با حضور در باشگاه های ورزشی و یا به صورت خصوصی نسبت به انجام تمرینات سبک همچون ایروبیک اقدام کنند همچنین دویدن نیز در این ماه توصیه می‌شود چرا که بدن قوام و دوام خود را مجدداً به دست آورده و نباید فرد نگاهی توأمان با کم تحرکی را به دوران نقاهت پس از عمل جراحی لاغری داشته باشد. بنابراین عمده ورزش های مفیدی که ۳ ماه پس از  عمل فوق به متقاضیان توصیه می‌شود دویدن و انجام ایروبیک است.

جمع بندی نهایی

در پایان باید به چند نکته اساسی در خصوص انجام تمرینات ورزشی بعد از انجام عمل جراحی لاغری و در دوران نقاهت پس از عمل فوق توجه کرد. اولین مورد به مداوم بودن تمرینات و انجام حرکات ورزشی باز می گردد. چرا که انجام دوره‌ ای و موقتی تمرینات ورزشی به هیچ عنوان نمی تواند تأثیر واقعی بر این سبک جدید از زندگی و حتی بر روی چربی های شکم داشته باشد. بنابراین باید برنامه ای برای تمرینات ورزشی پس از انجام عمل لاغری وجود داشته باشد. همچنین باید دیگر جنبه های زندگی را با این روش تطبیق داد.

پس باید به موازات انجام حرکات ورزشی برنامه غذایی سالمی را نیز در دستور کار قرار داد. در نهایت امرنیز باید صبور بود چرا که با یک یا دو جلسه تمرینی نمی توان انتظار داشت که فرم ایده آل بدن به دست آید. بنابراین باید استقامت کافی را به خرج داد تا در نهایت امر تمامی اثرات انجام عمل جراحی لاغری به بهترین شکل ممکن خود را نشان دهد، و همچنین فرد متقاضی نیز به سبک زندگی جدید بر اساس انجام حرکات ورزشی مداوم و منظم عادت کند.

در پایان نیز از دوستان عزیز درخواست می شود که سوالات خود را در خصوص جوانب مختلف انجام تمرینات ورزشی پس از انجام عمل جراحی لاغری با ما مطرح کنند تا دکتر سعید شمس بهترین جراح اسلیو معده در تهران به همراه تیم حاذق خود پاسخگوی شما عزیزان باشند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر سعید شمس
تماس با ما