ممنوعات بعد از عمل اسلیو معده

ممنوعات بعد از عمل اسلیو معده

فهرست مطالب

ممنوعات بعد از عمل اسلیو معده مربوط به فعالیت ای بدنی شما مثل ورزش ها،  تغذیه و رژیم غذایی ، نوشیدنی ها، میوها در 6 ماه تا یکسال اول بعد از  عمل است. اجتناب از این ممنوعات می تواند به روند کاهش وزن پایدار و منظم شما کمک کند. ممنوعات شامل خوردن تنقلات و رژیم های پرکالری  مثل شیرینی و شکلات، فعالیت های بدنی مثل ورزش های سنگین و ورزش های مربوط به شکم، مصرف نوشیدنی ها مثل نوشیدنی های کافئین دار، نوشیدنی های گازدار،  مواد غذایی مثل غذاهای پرچرب و پرکالری است؛ که مصرف آنها باید بعد عمل به حداقل برسد یا به کل مصرف نشود، چون باعث  می شود روند خوب کاهش وزن شما کند شود و دچار استپ وزنی بعد عمل اسلیو بشوید.  پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا مهمترین نکات و توصیه های ممنوعات بعد از عمل اسلیو  را برای شما بطور کامل توضیح دهیم.

ممنوعات بعد از عمل اسلیو

ممنوعات بعد از عمل اسلیو
ممنوعات بعد از عمل اسلیو

برای اینکه موفقیت طولانی مدت در جراحی چاقی داشته باشید رعایت مراقبت های بعد از عمل بسیار مهم و حیاتی است. موفقیت در کاهش وزن بعد از عمل در گرو تعهد به تغییر سبک زندگی بعد از عمل است؛ این تعهد شامل رعایت دستورات و مراقبت های بعد از عمل اسلیو است. شناخت ممنوعات بعد از عمل اسلیو و رعایت آنها می تواند کمک بسیار زیادی به ما در مسیر کاهش وزن بکند. در ادامه ما هر یک از این ممنوعات را مورد برسی قرار می دهیم:

1. ممنوعات ورزشی و فعالیت های بدنی بعد از عمل اسلیو

یکی از گام های کلیدی  موفقیت در سفر  کاهش وزن ورزش است. اینکه چه زمانی می توانند بعد از عمل اسلیو ورزش کنند و چه نوع ورزش هایی بی خطر هستند از جمله دغدغه های بیماران جراحی چاقی بعد از عمل است . انجام ورزش بعد از جراحی بسیار مهم است اما باید بصورت منظم در طی سه ماه از ورزش های سبک به سمت ورزش های پیشرفته تر حرکت کنید.

ممنوعات ورزشی 2 ماه اول بعد از عمل لاغری شامل حرکات شکم، بلند کردن وزنه های سنگین است. حرکات ورزشی شکم و بلند کردن وزنه های سنگین  چون به محل عمل شما آسیب می رساند و باعت ایجاد باز شدن بخیه و ایجاد نشتی معده  می شود انجام آنها در ماه اول و دوم ممنوع است. درواقع شما ورزش های شکمی را باید از ماه سوم بعد از عمل شروع بکنید.

پیاده روی و ورزش های هوازی سبک از  هفته دوم بعد از عمل اسلیو یا بای پس معده از طرف جراح به شما توصیه می شود. حرکات ورزشی باشگاهی برای سفت شدن عضلات بازو و ران از 1 ماه بعد از عمل می توان انجام داد.

تیم مراقبت  شما با همراهی دکتر سعید شمس به شما  توصیه های ورزشی در زمان مناسب  بعد از عمل را به شما خواهند گفت. انجام فعالیت های  ورزشی مختصر می تواند به تسهیل بهبودی شما و ایجاد یک زندگی سالم بعد از عمل، کمک کند.

بهترین تمرینات بعد از  عمل جراحی چاقی:

یوگا. یوگا فواید زیادی برای سلامتی دارد، هم روحی و هم جسمی، و شروع آن بدون توجه به سطح تناسب اندام بسیار آسان است.

 • پیلاتس
 • دوچرخه سواري
 • پیاده روی و دویدن
 • شنا كردن
 • تمرین با وزنه کامل بدن

2. نوشیدنی های ممنوعه بعد از عمل اسلیو

بعد از عمل اسلیو
بعد از عمل اسلیو

نوشیدنی هایی که بعد از جراحی چاقی باید از آن اجتناب کنید؛ نوشیدنی های کافئین دار حداقل 3 ماه پس از جراحی، نوشیدنی های گازدار حداقل 3 ماه بعد از  عمل لاغری، نوشیدنی های الکلی حداقل تا 6 ماه پس از  عمل جراحی چاقی. حتی پس از بهبودی کامل، ممکن است متوجه شوید که نوشیدنی‌های خاصی وجود دارد که نمی‌توانید آنها را تحمل کنید و ممکن است لازم باشد آنها را به طور نامحدود از رژیم غذایی خود حذف کنید.

1. نوشیدنی های الکلی

در شش ماه اول پس از جراحی چاقی از مصرف الکل خودداری کنید. هنگامی که اجازه شروع دوباره نوشیدن الکل را دریافت کردید، از نوشیدنی های گازدار و مخلوط کن نوشیدنی های شیرین خودداری کنید. به یاد داشته باشید که پس از جراحی، حتی مقادیر کم الکل می تواند باعث مسمومیت و کاهش قند خون شود.

هرگز مشروب نخورید و رانندگی نکنید، حتی پس از مصرف حداقل الکل. فقط همراه غذا یا در حین غذا خوردن بنوشید تا به کاهش جذب الکل کمک کنید.

از محتوای کالری الکل آگاه باشید. اگر متوجه شدید که برای مقابله با احساسات یا استرس به طور منظم مشروبات الکلی می نوشید، با مشورت با پزشک خود به دنبال کمک باشید.

2. نوشیدنی های کافئین دار

ما به بیمارانی که تحت عمل جراحی چاقی قرار گرفته اند توصیه می کنیم که از نوشیدن قهوه و همچنین سایر نوشیدنی های کافئین دار مانند نوشیدنی های انرژی زا خودداری کنند. با این حال، ما به صرف «نه» گفتن به بیماران خود اعتقادی نداریم، زیرا می‌دانیم که نوشیدن قهوه و چای برای همه طبیعی است و همه علاقه به نوشیدن قهوه، نسکافه و نوشیدنی کافئین دار هسند.

اما ما می خواهیم به شما اینجا کمک کنیم تا بفهمید چرا باید از کافئین اجتناب کنید و بعد از جراحی چاقی قهوه ننوشید:

جراحی چاقی، نحوه برخورد دستگاه گوارش شما با غذا و نوشیدنی را تغییر می دهد. برخی از جراحی ها سوء جذب هستند، (مثل بای پس معده)  به این معنی که توانایی بدن در جذب ویتامین ها و مواد مغذی را محدود می کنند. از آنجایی که باید جذب مناسب مواد مغذی را در اولویت قرار دهیم، اجتناب از مصرف کافئین و قهوه بهترین ایده است. کافئین جذب مواد مغذی را برای بدن شما چالش برانگیزتر می کند و بیمار چاقی بودن به این معنی است که باید به این موضوع توجه ویژه ای داشته باشید!

مصرف کافئین همچنین مشکلات گوارشی مانند اسهال و رفلاکس اسید را افزایش می دهد. در حالی که این موارد برای جمعیت عمومی ناراحت کننده است، ریفلاکس اسید و سایر مشکلات گوارشی می توانند عوارض جدی پس از جراحی برای بیماران چاقی ایجاد کنند.

نوشیدنی های کافئین دار اسیدی هستند که می توانند معده شما را تحریک کنند. پس از جراحی چاقی، مهم است که از غذاهای تحریک کننده برای جلوگیری از گاز و استفراغ خودداری کنید.

کافئین یک ادرارآور طبیعی است. نوشیدن بیش از حد کافئین باعث افزایش ادرار می شود که می تواند منجر به کم آبی بدن شود. پس از هر جراحی، شما می خواهید هیدراته بمانید تا بهبودی را بهبود بخشید و از کم آبی بدن جلوگیری کنید!

کافئین موجود در انواع دیگر نوشیدنی ها را نادیده نگیرید. به غیر از نوشیدن قهوه، به برچسب روی نوشیدنی هایی مانند چای، آب های طعم دار، نوشابه ها، نوشیدنی های انرژی زا و شیک های پروتئینی توجه کنید.

به جای نوشیدن نوشیدنی های کافئین دار ؛ آب و آب میوه طبیعی بنوشید. بیماران ما عاشق دم کردن آب با میوه هایی مانند توت ها و هلو هستند تا به آنها کمک کند مصرف آب خود را افزایش دهند!

اگر می‌خواهید صبح‌ها یک نوشیدنی گرم بخورید، از جراح خود بخواهید جایگزین‌های دیگری مانند توصیه‌ای برای دم‌نوش‌های گیاهی بدون کافئین به‌طور طبیعی داشته باشد. همیشه قبل از وارد کردن قهوه به رژیم غذایی خود با جراح خود صحبت کنید.

3. نوشیدنی های گازدار و قندی

نوشیدنی های گازدار مثل  نوشابه ممکن است حاوی کافئین نیز باشند که در صورت مصرف بیش از حد می توانند  مثل یک ادرار آور عمل کنند و منجر به از دست دادن آب بدن و افزایش ادرار شوند. نوشیدن نوشابه کافئین دار در طول روز می تواند خطر کم آبی بدن را افزایش دهد. دیورتیک ها و کافئین همچنین می توانند بر جذب ویتامین ها و مواد معدنی چاقی تأثیر بگذارند که می تواند بهبودی شما را پس از جراحی اسلیو معده مختل کند. بنابراین، توصیه می شود از نوشیدنی های گازدار، از جمله نوشابه، برای حمایت از یک سفر آرام و موفق پس از عمل چاقی اجتناب کنید.

نوشیدن نوشابه بعد از جراحی اسلیو معده  به دلایل زیر توصیه نمی شود:

اولین دلیلی که نباید بعد از جراحی اسلیو معده نوشابه مصرف کنید این است که بیشتر نوشابه ها حاوی مقادیر زیادی قند هستند. بسیاری از افراد به دلیل عادات نوشیدن نوشابه اضافه وزن یا چاق می شوند. به عنوان مثال، اگر قرار باشد روزانه 8 فنجان کوکاکولا (یا حدود 2 لیتر در روز) بنوشید، 800 کالری و 200 گرم شکر مصرف می کنید!

دلیل دوم اینکه نباید بعد از جراحی اسلیو معده نوشابه مصرف کنید این است که کربناته شدن معده باعث گشاد شدن معده بعد از اسليو می شود. کربناته شدن دی اکسید کربن را آزاد می کند که حجم معده شما را اشغال می کند. این امر مصرف غذاها، به ویژه مایعات را کمی دشوارتر می کند. این امر در مورد نوشیدنی هایی مانند آبجو، شامپاین، سلتزر و آب گازدار نیز صدق می کند.

پس در ماه اول پس از جراحی اسلیو معده مجاز به مصرف نوشیدنی های گازدار نیستید. این به این دلیل است که کربناته زمانی که خیلی زود پس از جراحی مصرف شود، می تواند معده شما را به شدت ناراحت کند. نه تنها این، بلکه نفخ روی برش  و محل دوخت و دوز معده شما فشار می آورد. فقط نوشابه های بدون کالری بنوشید. نوشابه های حاوی قند ننوشید!

3. ممنوعات غذایی بعد از عمل اسلیو

اجتناب از مصرف برخی غذاها در رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده برای دریافت مقدار مناسب تغذیه و کاهش وزن اصولی بسیار مهم است. پس از اینکه از بیمارستان به خانه رفتید، به شما دستور   رژیم غذایی توسط پزشک تغذیه داده می شود که پس از انجام عمل جراحی رژیم غذایی خود را دنبال کنید. این می تواند کاملاً متفاوت از رژیم غذایی قبل از جراحی باشد. معمولاً این در 3-4 مرحله است که با مایعات شروع می شود، تا پوره ها سپس غذاهای جامد، و در نهایت چیزی که من «غذا برای زندگی» می نامم. در طول چند ماه اول بهبودی پس از جراحی، شما از مصرف مایعات به غذاهای جامد این روند را ادامه خواهید داد، درواقع مثل  از شیر گرفتن نوزاد از مادر، پیشرفت خواهید کرد. بطور کلی در اینجا 9 ماده غذایی که پس از جراحی چاقی باید از آنها اجتناب کنید آورده شده است:

 • گوشت قرمز که سفت یا خشک است
 • غذاهای چرب و پرچرب
 • غذاهای بسیار چاشنی یا تند
 • غذاهایی که دوباره در مایکروویو گرم می شوند.
 • غذایی با کالری خالی
 • غذاهای خشک
 • پاستا
 • نوشیدنی های قندی و کافئین دار بالا
 • میوه ها و سبزیجات فیبری

به یاد داشته باشید که این یک منحنی یادگیری در مورد جراحی چاقی خواهد بود و تجربیات غذایی شما مانند یک بیمار دیگر نخواهد بود – حتی اگر آنها جراحی مشابهی را همزمان با شما انجام داده باشند. آنچه را که می توانید تحمل کنید مانند فرد دیگری نخواهد بود. با این حال، هر دو فرد باید بتوانند یک رژیم لذت بخش پیدا کنند که منجر به کاهش وزن پایدار و رابطه خوب با غذا برای سال های آینده بعد از عمل شود.

4. ممنوعات میوه ای بعد از  عمل اسلیو معده

 ممنوعات میوه ای بعد از  عمل اسلیو معده
ممنوعات میوه ای بعد از  عمل اسلیو معده

میوه ها می توانند بخشی از یک رژیم غذایی سالم بعد از جراحی چاقی باشند. آنها مملو از چیزهایی هستند که برای شما مفید هستند مانند آنتی اکسیدان ها، فلاونوئیدها، فیبر و کربوهیدرات ها. میوه ها همچنین می توانند به عنوان مکمل های بعد از عمل اسلیو هم در نظر گرفت. اما برای اکثر بیمارانی که هنوز در مرحله کاهش وزن هستند، برای دستیابی به بهترین نتایج در کاهش وزن، بهتر است از مصرف برخی از میوه ها اجتناب کنند و میوه ها را فقط با دستور پزشک تغذیه خود و با رعایت کامل رژیم غذایی، مصرف کنند. در زیر برخی از ممنوعات میوه ای را برای شما معرفی خواهیم کرد:

 1. مرکبات:

مرکباتی مانند پرتقال، لیمو و گریپ فروت، می توانند برای معده شما پس از عمل بسیار اسیدی باشند. آنها می توانند باعث ناراحتی، تحریک و رفلکس اسید شوند.

 1. آناناس:

آناناس، حاوی آنزیمی به نام بروملین است که می تواند باعث التهاب و سوزش معده شما پس از جراحی شود. تا زمان بهبودی معده باید از مصرف آناناس پرهیز کنید.

 1. انواع توت ها با دانه ها:

انواع توت ها، مانند توت فرنگی، تمشک و شاه توت سرشار از مواد مغذی هستند. اما همچنین حاوی دانه های کوچکی هستند که می توانند پس از جراحی در کیسه معده شما گیر کنند. شما باید از مصرف این میوه ها اجتناب کنید یا دانه ها را قبل از خوردن جدا کنید.

 1. میوه‌های خشک:

میوه‌های خشک، مانند کشمش، خرما و آلو. حاوی قند زیادی هستند و می‌توانند بعد از جراحی باعث مشکلات گوارشی شوند. باید از میوه های خشک خودداری کنید و به جای آن، میوه های تازه را انتخاب کنید.

 1. خرمالو:

خرمالو به دو دلیل جزء میوه های ممنوعه بعد از عمل لاغری است و بیماران بعد از عمل باید در مصرف آن احتیاط بکنند:

اول: خرمالو جزء میوه های که فیبر موجود در آن ممکن است باعث انسداد روده ای در بیماران بعد از عمل بشود و بیمار مجبور به عمل مجدد و مشکلات بعد از آن شود. لذا بهتر است تا یکسال بعد از عمل از مصرف خرمالو اجتناب شود.

دوم: خرمالو شاخص گلاسیمی بالایی دارد و از نظر قندی در سطح بالایی قرار داد. پس بهتر است بعد از عمل از میوه هایی استفاده شود که از گلایسمی پایین تری برخوردار هستند.

جمع بندی

در این مقاله تلاش کردیم تا بطور کامل درمورد ممنوعات بعد از عمل اسلیو معده توضیحاتی برای رفع نگرانی ها و دغدغه شما عزیزان بدهیم. به یاد داشته باشید رعایت ممنوعات بعد از عمل چاقی فقط و فقط برای موفقیت شما در سفر کاهش وزن است. چرا که این یک  تغییر ذهنیت است و بالا رفتن  از پله اولین قدم آن است؛ داستان موفقیت شما درست پس از این عمل و به دستان خودتان اتفاق می افتد. اگر به جراحی چاقی علاقه دارید همین امروز با تیم ما تماس (09381443917) بگیرید تا به شما در شروع سفر کاهش وزن کمک کنیم.

3 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر سعید شمس
تماس با ما