روند کاهش وزن بعد از عمل اسلیو معده

روند کاهش وزن بعد از عمل اسلیو معده

فهرست مطالب

روش اسلیو معده به یکی از محبوب ترین روش های چاقی در دنیا تبدیل شده است. افراد بیشتری به دلیل اثربخشی، خطر نسبتاً کم و فراگیر بودن آن در بین جراحان، روش اسلیو معده را نسبت به سایر روش های چاقی انتخاب می کنند. در حقیقت بسیاری از بیماران اسلیو معده را انتخاب می کنند تا در مدت زمان کوتاهی مقدار زیادی از وزن خود را کاهش دهند. اما یک بیمار در هر ماه چقدر از اضاقه وزن خود را می تواند از دست بدهد و این روند کاهش وزن بعد از عمل اسلیو معده برای بیمار چگونه است؟ قبل از پرداختن به پاسخ این سوال، بیایید کمی در مورد نحوه عمل اسلیو معده صحبت کنیم.

اسلیو معده چیست ؟

 جراحی اسلیو معده یک روش لاغری لاپاراسکوپی است که معده را به کوچکی یک لوله تبدیل می کند. در این عمل، معده به نظر می رسد یک موز کوچک است و حدود 56 گرم غذا در خود جای می دهد. در  این روش بخشی از معده که مسئول تولید گرلین است، از بین می رود. گرلین “هورمون گرسنگی” است و  گرسنگی را به مغز خبر می دهدو باعث می شود افراد در طول روز نیاز به خوردن غذا را بیشتر حس کنند. حجم شکم جدید بسیار کمتر خواهد بود و به دلیل اثرات ترکیبی گرلین کمتر و معده کوچکتر، بیماران با انجام عمل اسلیو معده می توانند در مدت زمان کوتاهی وزن اضافی زیادی از دست بدهند.

متوسط ​​کاهش ماهانه وزن بعد از اسلیو معده چقدر است؟

بیشتر بیماران هر هفته حدود 2-4 پوند (0.9-1.8 کیلوگرم) وزن از دست می دهند. این موضوع منجر به کاهش وزن ماهیانه حدود 3 تا 7 کیلوگرم می شود. در ماه اول وزن بیش از ماه دیگر کاهش می یابد و بیشتر به دلیل ساختار غذا خوردن در ماه اول است. در کل، یک بیمار می تواند انتظار داشته باشد که حدود 50-60٪ از وزن اضافی خود را پس از یک سال پس از عمل از دست بدهد. اما وزن اضافی چگونه محاسبه می شود؟

وزن اضافی = وزن فعلی – وزن هدف بیماری

به عنوان مثال فردی که 158 کیلوگرم است و آرزو دارد 68 کیلوگرم باشد ، 90 کیلوگرم اضافه وزن دارد. این بیمار می تواند انتظار داشته باشد که بعد از یک سال بعد از جراحی 45 تا 54 کیلوگرم وزن کم کند. اطمینان از رضایت بخش بودن نتایج به عهده بیمار است. برای اینکه یک بیمار بهترین نتیجه را بگیرد ، باید به یک رژیم غذایی کم کالری و متشکل از غذاهای کامل متعهد شود و در عین حال سبک زندگی فعالی را نیز با ورزش انجام دهد.

توقف کاهش وزن (فلت flat) بعد از عمل اسلیو معده

آیا بعد از جراحی اسلیو معده، فلت کاهش وزن را تجربه می کنید؟ متأسفانه، این یک مشکل مشترک است که بسیاری از بیماران در آن قرار می گیرند: شما بعد از جراحی به طور چشمگیری وزن خود را کاهش می دادید و اکنون (بعد از مدتی) ترازوها جوانه نمی زنند. چی شد؟ فلت کاهش وزن، موضوع نسبتاً معمولی در جراحی چاقی است. در بسیاری از موارد ، ممکن است در نتیجه عدم اجرای سبک زندگی توسط بیمار ، فلت کاهش وزن رخ دهد. در موارد دیگر ، یک فلت چاقی می تواند پس از هفته های بعدی کاهش وزن چشمگیر رخ دهد.

حتی اگر همه کارها را به درستی انجام دهید: خوب غذا خوردن، ورزش منظم و مایعات کافی، ممکن است توقف در کاهش وزن(فلت) اجتناب ناپذیر باشد.. نکته مهمی که باید به یاد داشته باشید این است که این قسمت از سفر طبیعی است و در صورت لزو ، می توانید به توصیه های پزشک خود در مورد نحوه شکستن فلت کاهش وزن پس از جراحی اسلیو معده عمل کنید.

شکستن فلت لاغری بعد از جراحی اسلیو معده

  • نگه داشتن یک ژورنال

 هنگامی که تحت عمل جراحی چاقی قرار می گیرید، به شما دستور داده می شود که برای تجزیه و تحلیل پس از جراحی، یک ژورنال غذا ، وزن و ورزش تهیه کنید. در واقع داشتن یک ژورنال به بیماران کمک می کند رژیم غذایی و ورزش را حفظ کرده و بتوانند عادات خوبی که باید به آنها عمل شود را تقویت کنند. یک ژورنال واقعاً می تواند به شما کمک کند تا از طریق الگوهای خود درک کنید که چگونه می توان فلت لاغری را پس از جراحی اسلیو معده شکست.

 اگر فلت لاغری را تجربه می کنید، به یک دفتری که در مورد رژیم غذایی، کالری ، وزن و عادت های ورزشی خود در آن نوشته اید، نیاز دارید.شما باید رژیم خود را دوباره تحت نظارت متخصص تغذیه ارزیابی کنید. حتی اگر رژیم غذایی سالم و متعادل تری نسبت به گذشته داشته اید، تنظیم میزان دریافت غذاهای مختلف می تواند به شکستن فلت کاهش وزن پس از جراحی اسلیو معده کمک کند. ممکن است بتوانید میزان درشت مغذی های مختلف خود را تغییر دهید، یا ممکن است منابع پروتئینی شما نیاز به تنظیم داشته باشند. با متخصص تغذیه خود صحبت کنید و اطمینان حاصل کنید که همچنان کالری کافی مصرف می کنید زیرا که عدم غذا خوردن کافی فقط خطر پرخوری را افزایش می دهد.

  • فعالیت بدنی

 آیا به اندازه کافی ورزش کرده اید؟ مطمئناً ، حفظ روال فعالیت بدنی منظم پس از جراحی می تواند دشوار باشد، اما عدم ورزش می تواند برای سفر در کاهش وزن مضر باشد. اگر ورزش نمی کنید یا قادر به ادامه کار نیستید و کاهش وزن شما در توقف است، هر روز زمان بیشتری را برای یک تمرین اختصاص دهید. در طول تمرینات، ضربان قلب شما باید بالا برود و شما باید هر هفته یک ورزش شدید انجام دهید.

  • مراقب سلامت روان خود باشید.

 فلت لاغری بعد از جراحی اسلیو معده می تواند استرس زا، ناامیدکننده بوده و واقعاً به سلامت روان شما آسیب وارد کند. لازم به یادآوری است که پس از جراحی اسلیو معده ، شما باید به اندازه سلامت جسم ، سلامت روان خود را نیز پرورش دهید. خود را با یک شبکه پشتیبانی قوی محاصره کنید و هر روز وقتی را برای مراقبت از خود اختصاص دهید. اگر به یک فلت کاهش وزن رسیده اید، اجازه ندهید که مشکل بزرگتری ایجاد کند. اگر تلاش شما برای شکستن فلت لاغری بعد از اسلیو معده جواب نداد ، به دنبال پشتیبانی از کلینیک کاهش وزن، جراح  رژیم درمانی و روانشناس باشید. به یاد داشته باشید که به گذشته نگاه کنید و فاصله ای که از قبل خود دارید را بررسی کنید.

اگر بعد از عمل جراحی اسلیو معده مقدار زیادی از وزن از دست رفته خود را بدست آورده اید و دوباره دچاره اضافه وزن و چاقی شده اید، ما در یک مقاله جداگانه درمورد نحوه برگردانندن وزن بعد از عمل اسلیو معده یا چگونه کاهش وزن را بعد از اسلیو معده از سر بگیریم بطور مفصل توضیح داده ایم برای مطالعه بیشتر بر روی متن لینک داده شده کلیک کنید.

نکته ای که باید درباره روند کاهش وزن بعد از عمل اسلیو معده بدانید!

به هیچ وجه نمی توان پیش بینی کرد که بعد از جراحی اسلیو معده به چه سرعت و چقدر وزن کم می کنید. در حالی که اکثر بیماران نسبتاً سریع روند کاهش وزن بعد از عمل اسلیو معده را تجربه می کنند، بعضی از آنها بعد از جراحی اسلیو معده کاهش وزن آهسته ای را خواهند داشت. با این حال، کاهش وزن آهسته پس از جراحی اسلیو معده به این معنی نیست که جراحی نتیجه نداده است یا مشکلی پیش آمده است. فقط این که بدن همه متفاوت است و با تنظیماتی که در طول عمل انجام می شود متفاوت خواهد بود. کاهش وزن آهسته پس از جراحی اسلیو معده لزوما چیز بدی نیست – به این معنی که در حالی که دیگران ممکن است دچار توقف شوند، خطر فلت شدن شما کاهش می یابد. کاهش تدریجی وزن همچنین به این معنی است که شما در طی این فرآیند انرژی بیشتری خواهید داشت، مقدار زیادی چربی از دست می دهید، خطر پوست اضافی کاهش می یابد و زمان بیشتری برای عادت به سبک زندگی جدید و سالم خود خواهید داشت.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پریناز
پریناز
10 ماه قبل

توصیه هایتان عالی بودند.ممنون

پریسا
پریسا
5 ماه قبل

عالی بود من ۲۵ روز عمل کردم ده کیلو کم کردم سه روز استپ وزن دارم خیلی این مقاله به استرسم کمک کرد سپاسگزارم از نقاله علمی مفیدتان

ندا
ندا
3 ماه قبل

سلام من وزنم زیاده اما نمیتونم انتخاب کنم اسلیو یا بای پس رو، چجوری بیمارانتون رو مجاب می کنید که کدومش بهتره؟

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر سعید شمس
تماس با ما