5 نکته برای بهبودی سریع بعد از بای پس معده

5 نکته برای بهبودی سریع بعد از بای پس معده

فهرست مطالب

بای پس معده یک جراحی بزرگ است که احتمالاً بهبودی راحتی به همراه نداشته باشد؛ همانند هر نوع جراحی تهاجمی دیگر. معمولاً، در چند هفته اول بعد از بای پس معده، خسته، ناراحت و گرسنه هستید و البته احتمال افسردگی هم وجود دارد. شاید هم هر روز با خودتان بگویید “آیا من انتخاب درستی کردم؟” “آیا این واقعا ارزشش را دارد؟”

اما، الان واقعیت این است که شما جراحی را پشت سر گذاشته اید؛ آن تصمیم سخت را برای این عمل گرفته اید و آن را انجام داده اید. مطمئناً خطرات و مزایا را از قبل سنجیده اید و این راهی بوده که با اطمینان انتخاب کرده اید. مسلماً در این سال ها رنج و ناراحتی زیادی به خاطر اضافه وزن تان کشیده اید. با تمام این تفاسیر، تصمیم شما درست بوده و اکنون باید مسیر را ادامه دهید و سخت ترین زمان را پس از جراحی بای پس معده پشت سر بگذارید. با این حال، یک سری نکات وجود دارند که در این مسیر باید در نظر بگیرد و هر روز مصمم تر از روز قبل برای سلامتی و کاهش وزن خود تلاش کنید.

ماه اول یک مبارزه روحی و جسمی است!

بعد از جراحی، مهم است که زندگی جدیدی را به معنای واقعی شروع کنید؛ خلاصه بگوییم، این یک زندگی جدید است و شما هم یک انسان جدید هستید. قرار نیست شکست بخورید و احساسا ناتوانی کنید؛ بله، شاید در ماه اول وضعیت آنگونه که باید پیش نرود و کمی سخت بگذرد. اما، صبور باشد.

در اینجا ما دستورالعمل هایی را قرار داده ایم که می توانید میزان بهبودی خود را بعد از جراحی بای پس معده بهبود ببخشید. حواستان باشد که این جراحی بایستی به شکل دائمی باشد، پس به خودتان حق تقلب ندهید. اغلب مردم می گویند هر چیزی در حد اعتدال خوب است! اماف این جمله برای کسانی که جراحی چاقی و بای پس انجام داده اند، صادق نیست. میانه روی منجر به تقلب و تقلب منجر به شکست می شود. به خودتان این اختیار را ندهید.

5 نکته برای بازیابی موفق بعد از بای پس معده

در زیر 5 نکته آورده شده است که شما را در مسیر یک بازیابی موفق بای پس معده همراهی می کند.

نکته 1: پیاده روی کنید.

جراح شما به احتمال خیلی زیاد توصیه می کند که بعد از جراحی تا جایی که می توانید راه رفتن را شروع کنید.

بعد از جراحی و در چند روز اول، سعی کنید روی تخت ننشینید و با کمک چند قدم راه بروید؛ مطمئن باشید این روند بهبودی شما را سریعتر خواهد کرد. متوجه هستین که درد دارید، ولی بهتر است از همین ابتدا به درد عادت کنید و طرز فکر خود را تغییر دهید. تمرین، عرق کردن و عضلات خسته چیزهای خوبی در روند بهبودی هستند. زمانی که از بیمارستان هم مرخص شدید؛ در خانه قدم بزنید. مطمئنا این شروع کم کم تبدیل به عادت می شود.

پس از هفته اول، روز خود را با پیاده روی شروع کنید یا روز خود را با پیاده روی به پایان برسانید، اما آن را نادیده نگیرید. با اعضای خانواده تان صحبت کنید و بگویید که این دیگر بخش مهمی از زندگی جدید شماست و هر روز باید آن را انجام دهید. کفش ‌ها و لباس ‌های تمرینی ‌تان را کنار تختتان بگذارید. با خودتان نگویید کمی دیگر چرت بزنم، بعدا می روم؛ هر بار که می خواهید چرت بزنید، زندگی خود را قبل از عمل جراحی به یاد بیاورید. احساس خجالت و نداشتن اعتماد به نفسی که از چاقی بیش از داشتید را هیچ وقت فراموش نکنید. از آن به عنوان ابرقدرت و محرک خود استفاده کنید؛ بلند شوید و پیاده روی هر روزتان را شروع کنید!

نکته 2: رژیم غذایی پس از عمل را دنبال کنید.

بعد از جراحی بای پس فقط رژیم غذایی خود را مطالعه نکنید، بلکه آن را انجام دهید؛ چراکه دیگر یک انسان جدید هستید و قرار نیست همانند گذشته غذا بخورید. شاید در زندگی خیلی چیزها تحت کنترل شما نباشند، مثلا زندگی عاشقانه‌تان شما در حال شکست باشد یا شغل مورد نظرتان را ندارید. اما شما می توانید رژیم غذایی خود را کنترل کنید؛ می توانید یک شیوه زندگی سالم را در پیش گیرید و همه این ها در دستان خودتان است.

می توانید در پایان بدترین روز کاری خود هنوز هم به خودتان افتخار کنید؛ چون تقلب نکرده اید و به رژیم خود پایبند بوده اید. خلاصه بگوییم؛ هر شرایطی که در طول روز ممکن است برایتان بوجود آید و حس و حالتان را تغییر دهد؛ به هیچ وجه اجازه ندهید باعث تغییر رژیم غذایی تان گردد. حداقل باعث می شود تا فردا احساس بدی نداشته باشید چراکه فردا یه روز دیگس و اگر با پیاده روی و یک صبحانه سالم از خواب بیدار شوید، روز متفاوت می شود، مطمئنا بهتر می شود.

زمانی که بتوانید بر رژیم غذایی خودتان بعد از جراحی کنترل داشته باشید؛ قطعا احساس موفقیت و خوشبختی خواهید داشت. البته، تغییر برنامه غذایی آنقدر هم که فکر می کنید؛ سخت یا عجیب نیست. برای مثال، استفاده از آجیل، میوه، سبزیجات و پروتئین های با کیفیت بیشتر می تواند یک سبک زندگی سالم و راحت را برای شما بوجود آورد.

درست است و ما نیز با این مخالف نیستیم که غذا خوردن نوعی لذت بردن است. اما، باور کنید بعد از گذشت چند ماه پس از عمل بای پس معده، تغییر رژیم غذایی شما اتفاق می افتد. طبیعتا، وقتی قندهای تصفیه شده و شربت ذرت با فروکتوز بالا را حذف می کنید، ذائقه شما تغییر می کند. بله، طول می کشد؛ ولی در طی زمان متوجه تغییر ذائقه خودتان خواهید شد؛ اینکه دیگر همانند گذشته به مواد خوراکی شیرین علاقه ای نشان نمی دهید و… .

وقتی به رژیم غذایی خود تسلط داشته باشید، متوجه خواهید شد که حتی بدترین روزهای کاری آنقدرها هم بد نیستند. بله، احتملا روزهای بدی را خواهید داشت؛ اما زمانی که به یاد آورید در مواجهه با نا امیدی به سمت غذا خوردن بیشتر روی نیاورده اید؛ آن وقت است که شما برنده شده اید و مسیر درست را در پیش دارید.

جراح شما احتمالاً هفته اول پس از جراحی رژیم غذایی به شکل مایع شفاف را توصیه می کند. این فوق العاده سخت است. کالری آن کم و خیلی خوشمزه نیست. اما از آن برای شروع زندگی جدید، بایستی خودتان را وفق دهید. احساس ناراحتی از این وضعیت طبیعی است؛ چون شما در دوره نقاهت پس از جراحی، دردهای گرسنگی و ترک کربوهیدرات هستید. بنابراین، اگر رعایت نکنید، به قبل از جراحی برمی گردید و مسلما هیچ کس این را نمی خواهد. پس، چشم پوشی نکنید و به اطرافیانتان نشان دهید که چه کاری می توانید انجام دهید.

نکته 3: مثبت بمانید.

شاید باور نکنید ولی جراحی بای پس معده نسبت به افسردگی که احتمال دارد بعد از جراحی احساس کنید، آسان تر است. در این دوره،  تمام تلاش خود را برای جلوگیری از این اتفاق و حفظ انگیزه انجام دهید. راه هایی برای ایجاد انگیزه در خود پیدا کنید. لازم نیست برای جلوگیری از افسردگی به دو مارتن یا کراس فیت یا حتی ورزش های حرفه ای رو بیاورید. بلکه، فقط باید در ماه اول پس از بای پس معده مثبت و با انگیزه بمانید.

پس خودتان را آماده کنید: کتاب بخوانید، موسیقی و پادکست مورد علاقه تان را گوش دهید و کلا کارهایی که انرژی و انگیزه را به شما برمی گرداند در اولویت بگذارید. برای مثال، کاری را انجام دهید که هرگز تصور انجام آن را نداشته اید. اصلا، درباره تجربه خودتان بنویسید و با دیگران درمیان بگذارید؛ با اینکار هم به دیگران کمک می کنید و خودتان را نیز از افسردگی دور خواهید کرد.

مهمتر از هر چیز، این است که سعی کنید بیکار ننشینید؛ حتما یک فعالیت هر چند کوچک داشته باشید؛ حتی کارهای کوچک خانه. فعالیت، مثبت اندیشی را ایجاد می کند. چرا؟ وقتی نشسته اید، ذهن شما پرت می شود و بیش از حد فکر می کند و شرایط را برای افسردگی مهیا خواهد کرد. در حالی که فعال بودن راهی شگفت انگیز برای خاموش کردن ذهن شماست. یوگا و مدیتیشن به همین دلیل محبوب هستند.

نکته 4: گروه های پشتیبانی و حمایتی را از دست ندهید.

صحبت کردن با افرادی که شرایط مشابه شما را داشتند یا دارند، می تواند انگیزه و انرژی شما را دو چندان کند. هر چند که تجربیات هر فرد متفاوت است ولی این گروه ها می توانند بسیار مفید و در عین حال برای شرایط شما تاثیرگذار باشند. در اینجا، به موضوعات و سوالاتی می رسید که شاید هیچ وقت به ذهن تا نرسیده یا جوابی برای آنها پیدا نکرده اید.

شاید چیزی یاد بگیرید و شاید هم نخواهید. کلید گروه‌ های پشتیبانی، یافتن دوستی در شرایط مشابه شماست. با یکدیگر در تماس باشید و سعی کنید شریک مسئولیت پذیری یکدیگر باشد.

شریک مسئولیت پذیری برای موفقیت شما بسیار ارزشمند است. خانواده شما یک شبکه پشتیبانی عالی است؛ اینکه مدام همراه شما هستند و در مشکلات احتمالی که موجه خواهید شد؛ کنارتان خواهند بود؛ بسیار با ارزش و مهم است. اما آنها نمی توانند به طور کامل درک کنند که شرایط شما به چه شکل است؛ پس گروه های حمایتی و در تماس بودن با افرادی مشابه با شرایط خودتان مهم است. در این گروه ها است که شروع به یادگیری می کنید؛ پیشرفت دیگران را می بینید؛ انگیزه می گیرد و همیشه در تلاش خواهید بود تا به قبل از جراحی برنگردید.

نکته 5: کمک بخواهید.

اگر واقعاً در مورد سلامتی خود جدی هستید و باور دارید که اعتدال کلید اصلی موفقیت شما در جراحی بای پس معده نیست؛ در این صورت موفق خواهید بود. چراکه، اعتدال درب را برای تقلب باز می کند. سپس، تقلب پیشرفت و اعتماد به نفس شما را کاهش می دهد.

با این حال، همه ما لحظات ضعیفی و خسته کننده ای در زندگی مان تجربه می کنیم که نیاز به کمک داریم. شریک پاسخگویی پیدا نکردید؟ پس حتما یک نفر را پیدا کنید؛ جدی! گاهی اوقات بهتر است سراغ خانواده نروید. به احتمال زیاد خانواده شما از شما حمایت می کنند اما ممکن است ناخواسته باعث تغییر عادات غذایی و روال زندگی تان شوند و احتمالاً معتقدند که همه چیز در حد اعتدال خوب است که ما این را نمی خواهیم.

همکار یا دوست قدیمی می توانند قدرت را به شما برگردانند. به آنها بگویید در رژیم غذایی خود تقلب و کوتاهی کرده اید؛ احساس نارضایتی دارید، افسرده و بی انگیزه هستید و هرگز نباید جراحی می کردید!

موضوع اینجاست هنگامی که با دوستان یا حتی همکاران در مورد مبارزه خود صحبت می کنید، این خودش یک امتیار مثبت برای شما است. علت این است که وقتی شما روزانه در آینه به خود نگاه می کنید؛ از پیشرفت خودتان آنگونه که باید آگاه نمی شوید. اما، چون دوست یا همکار قدیمی، هر روز شما را نمی بیند، به شدت از پیشرفت شما آگاه است. هر چند که بد نیست هر روز از خودتان عکس بگیرید و با چند ماه قبل مقایسه کنید حتما انگیزه و انرژی تان دو چندان خواهد شد.

از طرفی وقتی با کسی درباره شرایط خود صحبت می کنید؛ به نوعی احساس مسئولیت پذیری را در خودتان بالا می برید. از چه لحاظ؟ شاید شما تا ماه دیگر دوست و همکار خود را نبینید و این احساس را خواهید داشت که آنها از شما انتظار دارند و می خواهند تغییر را در شما ببینند. همین کافی است تا انگیزه از دست داده برگردد و دوباره با انرژی شروع کرده و به دیگران ثابت کنید که می توانید!

جمع بندی

ما در این مقاله، سعی کردیم تا کمی صمیمانه تر با شما صحبت کنیم و واقعیت را هر آنگونه که هست به شما نشان دهیم. می دانید که چاقی یک بیماری و وضعیت ناراحت کننده برای اغلب افراد است؛ پس زمانی که تصمیم به تغییر و گذاشتن ترس به کنار را می گیرید؛ باید در این راه ثابت قدم باشید. بعد از بای پس معده همواره با چالش های مختلفی روبرو هستید و این یک واقعیت است. چندین ماه اول، بسیار حیاتی و مهم است و فراز و نشیب های بسیاری دارد. اما اگر تصمیم به تغییر اساسی در زندگی خودتان دارید و مصمم هستید؛ پس با انگیزه پیش بروید. نکات گفته شده در این مقاله هم در این راه به شما کمک خواهد کرد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر سعید شمس
تماس با ما