بای پس معده

یکی از انواع روش های جراحی چاقی برای افرادی میباشد که بوسیله ورزش و یا رژیم غذایی مناسب نتوانستند موفق به کاهش وزن بشوند  جراحی های کاهش وزن به عنوان  درمان اولیه در افراد چاق توصیه نمی شود و اگر شخص بدون ضرورت این عمل های جراحی را انجام دهند دچار عوارض جبران ناپذیری شوند. جراحی بای پس معده شامل دومرحله  میباشد، که بخش  اول سبب محدودسازی و کاهش ورودی مواد غذایی میشود و بخش دوم سبب کاهش جذب مواد غذایی در افراد می شود که نتیجه آن، کاهش وزن طی یک دوره ۱۸ ماهه می باشد.

بیشتر هزینه عمل بای پس معده صرف چه مواردی می شود؟

تجربیات بعد از عمل بای پس معده

ایشان فوق تخصص رشته لاپاراسکوپیک و جراحی های چاقی و متابولیک، عضو فعال انجمن جراحان درون بین (لاپاراسکوپیک) کشور، عضو جامعه جراحان ایران و عضو جامعه بین المللی جراحی چاقی(IFSO) و یکی از بهترین جراحان اسلیو معده در تهران می باشد. علاوه بر این، بوتاکس معده برای لاغری یکی دیگر از خدمات ایشان می باشد که برای اولین بار توسط جراح چاقی انجام می شود.

عمل بای پس معده چگونه انجام می شود؟

در این نوع ازعمل جراح لاغری مسیر عبور مواد غذایی را از سمت مری به روده تغییر می دهد و کوتاه میکند  به همین دلیل به این روش میانبر یا همان بای پس میگویند . در واقع در این روش حجم معده کاهش یافته و غذای خورده شده بدون اینکه تمام حجم معده را اشغال کند وارد روده میشود و این روند باعث سیری زودرس میشود و  قسمت بیشتر مواد غذایی خورده شده  مستقیم وارد روده میشود و اماده فرایند دفع خواهند شد.

محدودیت در خوردن

عدم تغییر در مسیر گوارش

سیری سریع و ماندگار

عدم تغییر در عملکرد معده

بهبودی سریع

پتانسیل کاهش وزن تا 65%

دلایل انجام عمل بای پس معده:

در زیر مهم‌ترین مزایای بای پس معده را بیان کرده‌ایم

 کاهش وزن ، بهبود سلامت وو ضعیت  جسمانی

1-بازگشت چاقی بسیار پایین و کم 

 2-از بین رفتن مشکلات مفاصل

3-از بین رفتن اختلالات تنفسی

4-افزایش اعتماد به نفس

5-درمان بیماری هایی مثل دیابت

6-افزایش سوخت وساز بدن

 

سوالات متداول بای پس معده

این جراحی به روش لاپاراسکوپی انجام میشود . در جراحی بای پس معده، معده برش داده شده و به بخشی از روده‌ی کوچک متصل می‌شود

افرادی که شاخص توده بدنی انها 35 تا 40 باشد

مکمل های مرسوم در رژیم غذایی بعد از جراحی شامل ویتامین، کلسیم و ویتامین b12میباشد

احتمال بازگشت وزن بعد از عمل بای پس معده در صورتی که مراقبت های  بعد عمل انجام شود زیاد نیست.

چاقی مفرط! افرادی زیادی امروزه دارای اضافه وزن هستند که باعث شده تا از وضعیت ظاهری و جسمانی خود ناراضی باشند. به این دلیل اغلب این افراد اعتماد به نفس لازم را برای حضور در جامعه و روابط اجتماعی مناسب با دیگران را ندارند یا از طرفی گرفتار بیماری‌ هایی مانند مشکلات قلبی، دیابت، فشار خون بالا، سکته مغزی، آپنه خواب و آرتریت می شوند که ممکن است بسیار خطرناک باشند. اینجا است که علم به کمک می آید و با جراحی لاغری سلامتی و تناسب اندام را دوباره به این افراد بر می گرداند. یکی از این جراحی های مؤثر، عمل بای پس معده است.

لذا تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا صفر تا صد عمل بای پس معده را برای شما توضیح دهیم.

عمل بای پس معده چیست؟

یکی از موثرترین روش‌هایی که برای کاهش وزن مورد استفاده قرار می گیرد؛ عمل بای پس معده است.

در این روش، جراح با کاهش سایز معده و تغییر سیستم گوارشی بدن، مصرف غذا را کاهش می‌دهد و مانع از جذب مواد مغذی و پرکالری توسط بدن می‌شود. بدین ترتیب، فرد پس از خوردن مقدار کمی غذا، احساس سیری کرده و در طی مدت زمان کوتاهی با کاهش وزن قابل توجهی روبرو خواهد بود. عمل بای پس معده با دو روش:

1. محدودیت: بیمار غذای کمتری مصرف می کند.

2. سوء جذب: جذب کالری مواد غذایی در بدن کم می شود.

باعث لاغری بدن می شود.

عمل بای پس معده یک روش جراحی چاقی است که با تغییر در نحوه کنترل معده (کوچک کردن معده) و روده کوچک (سوء جذب) نسبت به غذایی که می خورید، به شما در کاهش وزنتان کمک می کند. بعد از عمل، معده شما کوچکتر می شود و شما غذای کمتر، احساس سیری خواهید کرد. چون غذایی که می خورید دیگر به بعضی از قسمت های معده و روده کوچک که مواد غذایی را جذب می کنند، نمی رود. به همین دلیل، بدن شما کل کالری غذایی را که می خورید دریافت نمی کند.

بای پس کاسیک معده برای چه افرادی مناسب است؟

کسانی که کاندیدای مناسبی برای جراحی بای پس به شمار می آیند:

 • شاخص توده بدنی آنها عدد 30 و به بالا است.
 • افرادی که بی ام آی بیش از 30 به همراه بیماری های زمینه ای مانند فشارخون، دیابت نوع دو، بیماری های قلبی و… دارند.
 • کسانی که با انجام ورزش و رژیم های غذایی متنوع، نتیجه ای نگرفته اند و دچار چاقی مفرط و اضافه وزن، یعنی 20 کیلو بیشتر نسبت به قد وزن خود دارند هستند.

عمل بای پس معده چگونه انجام می شود؟

نحوه عمل بای پس معده بدین صورت است که جراح با استفاده از داروهای بیهوشی و روش لاپاراسکوپی جراحی را آغاز می کند. در ابتدا چندین برش کوچک (5 برش نیم میلی متری) بر روی شکم ایجاد شده تا از طریق آنها بتوان ابزار لاپاراسکوپی را وارد کرد. عمل بای پس معده در دو مرحله انجام می شود.

در مرحله اول ابتدا جراح بخش فوقانی معده به‌ اندازه یک تخم‌مرغ از معده جدا می‌ کند تا یک کیسه کوچک به وجود بیاید. این کار میزان مصرف غذا را محدود می‌کند. سپس یک قسمت Y شکل از روده کوچک به کیسه جدید معده وصل می‌شود تا مسیر فرعی برای غذا ایجاد شود.

در نتیجه این تغییر، غذایی که وارد بدن می‌شود بخشی از دستگاه گوارشی را دور می‌زند تا کالری و مواد مغذی کمتری جذب بدن شود. در این دو اتفاق می افتد یعنی محدود کردن معده و سوء جذب مواد غذایی؛ بدین صورت باعث لاغری شما می شود.

در واقع، غذا ابتدا به معده کوچک وارد شده و از طریق روده هضم می شود. بدین ترتیب، غذا به ناحیه دیگر در سیستم گوارش شما وارد شده و معده را دور می زند. بنابراین، بدن شما کالری زیادی جذب نمی کند.

بعد از غذا خوردن خیلی سریعتر احساس سیری خواهید کرد. در عمل بای پس کلاسیک معده فرد با دو تکنیک 1. سوء جذب و 2. تکنیک محدود کننده، یعنی ایجاد یک معده قابل استفاده و کوچکت منجر به لاغری فرد می شود.

عمل بای پس معده چند ساعت طول می کشد؟

عمل بای پس معده معمولاً حدود 1 ساعت و نیم تا 2 ساعت در اتاق عمل زمان می برد به دلیل اینکه عمل سنگین تری نسبت به سایر جراحی ها است.

هزینه عمل بای پس معده

هزینه عمل بای پس معده براساس تعرفه‌ هایی که هر ساله توسط سازمان نظام پزشکی اعلام می شود؛ مشخص خواهد شد. با این حال، یک سری عوامل خاص وجود دارند که تعیین کننده نهایی قیمت جراحی بای پس معده هستند و با توجه به آنها می توانید هزینه کل را تخمین بزنید. این عوامل عبارت‌اند از:

 • دستمزد پزشک
 • بیمارستان دولتی یا خصوصی
 • هزینه دستیاران پزشک
 • مدت زمان بستری در بیمارستان
 • تجهیزات و لوازم مورد استفاده برای جراحی
 • نوع پوشش دهی بیمه

برای اطلاع دقیق از هزینه عمل بای پس معده با بیمه تکمیلی و سایر بیمه ها مثل تأمین اجتماعی و نحوه پوشش بیمه و همچنین هزینه آن در بیمارستان های دولتی بر روی متن لینک داده شده کلیک کنید.

عوارض عمل بای پس کلاسیک معده

همانند هر جراحی دیگر، بای پس معده نیز ممکن است با عوارض احتمالی همراه باشد. البته تاثیر میزان تجربه و تخصص پزشک و تجهیزات مدرن بیمارستانی که این جراحی انجام می گیرد؛ تاثیر زیادی در کاهش و به حداقل رساندن این عوارض به همراه خواهند داشت.

هر چند که اغلب این موارد بسیار نادر هستند، با این حال برخی از عوارض احتمالی عمل بای پس معده عبارت‌اند از:

 • خونریزی معده
 • مشکلات ریوی یا تنفسی
 • لخته شدن خون
 • ریزش مو
 • واکنش های نامطلوب به بیهوشی
 • نشتی معده

اگر تمایل دارید درمورد عوارض بای پس معده و جلوگیری از عواض آن بیشتر بدانید ما در یک مقاله جداگانه به این موضوع پرداخته ایم پیشنهاد می کنم بر روی متن لینک داده شده کلیک کنید.

یبوست بعد از عمل بای پس معده

معمولا یبوست بعد از عمل بای پس معده کمتر دیده می شود. این مشکل، ممکن است در اثر مصرف وعده های غذایی مایع با پروتئین بالا، غذاهای کم فیبر، ننوشیدن آب کافی و ورزش نکردن ایجاد شود. البته، می تواند از عوارض جانبی داروها و مکمل های غذایی (آهن) و کلسیم هم باشد. معمولا با گذشت زمان و تغییر در برنامه غذایی و تحرک این مشکل برطرف خواهد شد.

مزایای عمل بای پس معده

جراحی چاقی بای پس معده با محدود کردن میزان مصرف غذا به افراد کمک می کند تا در مدت زمان کوتاهی بخش گسترده ای از وزن خود را کاهش دهند. با این حال، این روش، مزیت های دیگری نیز به همراه دارد که برخی از مزایای عمل بای پس معده شامل:

 • بهبود سلامت قلب و عروق
 • بهبودی طولانی مدت برای دیابت نوع 2
 • تسکین افسردگی
 • از بین رفتن آپنه انسدادی خواب
 • تسکین درد مفاصل

عمل بای پس معده بهتر است یا اسلیو

پزشک براساس شرایط بدنی هر فرد تشخیص می دهد که کدام گزینه از جراحی های لاغری برای فرد مناسب است. معمولاً بیمارانی که تحت جراحی بای پس معده قرار می گیرند در حدود 50 تا 80 درصد از وزن خود را در عرض 12 تا 18 ماه از دست می دهند. اینکه کدام یک بهتر است، هیچ یک بر دیگری ارجح نیست و انتخاب نوع جرای توسط پزشک و آزمایشات و نوع خورد و خوراک و عوامل دیگر انتخاب می پس  اینکه بای پس بهتره یا اسلیو سوال اشتباهی است که افرادی که کاندید عمل جراحی چاقی هستند می پرسند.

آیا عمل بای پس معده خطرناک است؟

همانند هر جراحی دیگر، بای پس معده نیز با خطراتی همراه است که معمولاً در موارد بسیار کمی رخ می دهند. با این حال، برخی از خطرات عمل بای پس معده شامل:

 • نشتی معده: این نشتی ممکن است بخاطر ایجاد مشکل در ابزاری که در حین جراحی برای بستن آناستوموز استفاده می شود؛ بوجود آید. درد دل شدید، ضربان قلب بالا، مشکل در تنفس، تب زیاد، تهوع و استفراغ از نشانه های نشت معده هستند.
 • آمبولی: این عارضه بسیار نادر است. اما، تنگی نفس ناگهانی بعد از جراحی و افزایش ضربان قلب از علائم آن خواهد بود.
 • انسداد روده: با بسته شدن قسمتی از روده، انسداد بوجود می آید که مانع از عبور طبیعی غذا از داخل روده خواهد شد. این مشکل، معمولاً 4 تا 6 هفته پس از انجام جراحی بوجود می آید که با دل درد و مشکلات دفع تشخیص داده می شود.
 • خونریزی داخلی: این عارضه از خطرناک ترین عوارض بای پس معده است که در هفته اول بعد از جراحی رخ می دهد. مشکل در تنفس، افزایش ضربان قلب و تب زیاد از نشانه های خونریزی داخلی هستند.

آیا عمل بای پس معده باعث سرطان می شود؟

افزایش وزن زمینه ایجاد بیماری های مختلفی مانند بیماری های قلبی، سکته، دیابت، مشکلات تنفسی، نقرس فشارخون و حتی برخی از انواع سرطان ها خواهد شد. اما، اینکه عمل بای پس معده باعث سرطان می شود، شایعه ای بیش نیست.

کاملا برعکس، جراحی های لاغری از جمله بای پس خطر ایجاد سرطان را کاهش می دهند. این مورد در زنان بیشتر بوده و به آنها در پیشگیری از سرطان پستان و آندومتر کمک خواهد کرد. به صورت خلاصه، عمل بای پس معده می تواند از سرطان و مرگ و میر افراد جلوگیری کند؛ اما یک درمان موثر برای سرطان نخواهد بود. از طرفی دیگر، این نوع جراحی باعث ایجاد سرطان نمی شود.

اضافه وزن و چاقی خطرات ابتلا به بیماری هایی از قبیل فشار خون، سکته و بیماری های قلبی، دیابت، بیماری های کیسه صفرا، نقرس، مشکلات تنفسی و برخی از انواع سرطان را افزایش می‌دهد. از این رو کاهش وزن در پیشگیری از این بیماری ها بسیار موثر خواهد بود. جراحی بای پس معده از انواع جراحی های برگشت ناپذیر و ثابت است که به افراد کمک می‌کند تا وزن خود را ثابت نگه دارند. از همه مهمتر خطر ابتلا به بیماری های ذکر شده در این افراد تا میزان چشمگیری نیز کاهش خواهد یافت. به طور خلاصه، جراحی چاقی برای کنترل وزن و همچنین پیامدهای قلبی عروقی چاقی بسیار مفید است. سایر بیماری های نیز که به جراحی چاقی پاسخ می‌دهند، شامل سندرم متابولیک، چربی خون، فشار خون بالا هستند.

در حالی که در مورد بروز سرطان به دنبال جراحی چاقی بحث و جدال وجود دارد، اما بیشتر آزمایشات نشان داده که جراحی چاقی خطر کلی ایجاد سرطان را کاهش می‌دهد. این کاهش خطر بیشتر در زنان در مقایسه با مردان و بیشتر در سرطان های پستان و آندومتر است.

جراحی بای پس معده منجر به بیشترین کاهش خطر (84٪) برای سرطان مرتبط با هورمون می‌شود. به طور خلاصه، مطالعات محققان نشان می‌دهد که جراحی بای پس معده ممکن است منجر به کاهش سرطان و مرگ و میر شود. با این حال، جراحی چاقی یک درمان پذیرفته شده برای سرطان نخواهد بود.

عکس قبل و بعد عمل بای پس معده

اگر جزء افرادی هستید که از اضافه وزن خود رنج می برید و در عین حال، در انجام جراحی های لاغری مانند بای پس تردید دارید؛ آشنایی با کسانی که عمل بای پس معده انجام دادن می تواند به شما کمک کند تا راحت تر تصمیم بگیرید. دانستن تجربیات این افراد و رضایت آنها از انجام جراحی شما را ترغیب خواهد کرد تا ترس و تردید خود را کنار بگذارید. همچنین، اینکه کیا عمل بای پس انجام دادن و دیدن عکس قبل و بعد آنها، قطعا نگرانی و استرس شما را از بین خواهد برد.

مراقبت های بعد از عمل بای پس معده

معمولاً بعد از جراحی، به خصوص در روزهای اولیه ممکن است مشکلات مختلفی مانند تهوع استفراغ، درد پس از جراحی، احساس خستگی، مشکل در خواب، نداشتن اشتها، نفخ و دل درد، سبکی سر را تجربه کنید. البته هر کدام از این مشکلات با توجه به شرایط بدنی هر فرد متفاوت خواهد بود. بهتر است اگر نگرانی خاصی در این موارد دارید؛ با پزشک خود در میان بگذارید. با این حال، بعد از هر جراحی نیاز است تا یک سری مراقبت ها را انجام دهید تا از مشکلات احتمالی جلوگیری کرده و همچنین به نتیجه دلخواه خود نیز برسید.

برخی از مراقبت های بعد از عمل بای پی معده در زمان بستری عبارت‌اند از:

 • کنترل درد

این احتمال وجود دارد که در محل برش یا با توجه به نحوه قرارگیری بدن، احساس درد داشته باشید. برخی، درد در نواحی شانه و گردن را نیز تجربه می کنند. معمولا پزشک برای کاهش این نوع دردها داروهای خوراکی را تجویز می کند که اگر به شکل منظم استفاده شوند، بهترین اثر را خواهند داشت. چراکه، حفظ سطح ثابت دارو در جریان خون، درد را قابل کنترل نگه می دارد.

 • تمریناتی برای سرعت بخشیدن به ریکاوری

یکی از موثرترین روش ها برای بهبودی سریع تر، این است که فعال شوید. به سادگی راه رفتن در فواصل کوتاه و حتی تغییر وضعیت در رختخواب باعث افزایش گردش خون می شود. جریان خون خوب باعث بهبودی شده و از تشکیل لخته های خون جلوگیری می کند.

مراقبت های بعد از عمل بای پس در منزل

جراح شما بر اساس پیشرفت شما تصمیم می گیرد که چه زمانی برای رفتن به خانه آماده باشید. قبل از ترخیص، دستورالعمل‌های رژیم غذایی و فعالیت‌های خاصی را به همراه اقدامات احتیاطی و اطلاعاتی در مورد مسائلی که نیاز به تماس با جراح خود دارد، دریافت خواهید کرد. تعدادی از این مراقبت‌ ها که باید حتما رعایت شوند، عبارت‌اند از:

 • از انجام فعالیت های شدید و برداشتن اجسام سنگین در طی سه تا شش هفته بعد از جراحی خودداری کنید.
 • در چند هفته اول بعد از جراحی، داشتن احساس ضعف و خستگی نرمال است. سعی کنید با انجام پیاده روی کوتاه به بهبودی خود کمک کنید. این پیاده‌روی ها را به صورت دوره ای افزایش دهید. پیروی از این توصیه ها به شما کمک می کند سریعتر انرژی اولیه خودتان را برگردانید.
 • داشتن حالت تهوع و استفراغ در هفته های اول طبیعی است، برای کنترل کردن آن می توانید مصرف مایعات را افزایش دهید. نوشیدن 1.5 تا لیتر آب به صورت جرعه های کوچک و مکرر می تواند کمک کننده باشد.
 • از رانندگی کردن حداقل تا یک هفته بعد از جراحی خودداری کنید. در مورد سفر رفتن حتماً بهتر است تا بهبودی کامل و حدود چهار هفته پس از عمل، صبر کنید.
 • برای حمایت فیزیکی و مراقبت بایستی در خانه یک همراه داشته باشید؛ به خصوص در روزهای اولیه ترخیص. فراموش نکنید وقتی به خانه برگشتید؛ دوش بگیرید.
 • معمولاً خیس شدن بخیه ها و زخم در حین دوش گرفتن اشکال ندارد، اما نباید به صورت غوطه ور در آب باشید. از وازلین برای محل برش ها استفاده کنید تا محل برش مرطوب بماند؛ این کار به بهبودی سریع و مانع از ایجاد دلمه کمک خواهد کرد.
 • با توجه به برش های عمیق و بخیه، نسبت به بهداشت و مراقبت از زخم تا دو هفته بعد از جراحی دقت لازم را داشته باشید.

داروهای بعد از عمل بای پس معده

پزشک در هفته های اول بعد از جراحی از شما می خواهد تا داروهای خود را به اشکال مختلف مانند جویدنی، خرد شده، زیر زبانی یا تزریقی مصرف کنید. به این دلیل که معده شما فعلا آمادگی هضم کپسول ها و قرص های بزرگ را ندارد. از طرفی، این امکان وجود دارد که بعد از عمل بای پس معده، نحوه جذب دارو توسط بدن شما تغییر پیدا کند. برای مثال، برخی بیماران برای اثرگذاری بهتر، بایستی دوز بالاتری را مصرف کنند. علاوه بر این، برخی از داروهای غیر استروئیدی و ضد التهابی (آسپرین و NSAIDs) می توانند باعث ایجاد زخم یا تحریک معده در بیمارانی شوند که تحت جراحی بای پس معده قرار گرفته اند.

پزشک با توجه به شرایط بدنی هر فرد، تشخیص می دهد تا چه دارو و چه میزان مصرف شود. با این حال برخی موارد هستند که بهتر است بدانید:

 • داروهایی که با یک ماده پلیمری یا پوشش روده ای پوشانده شده اند؛ ممکن است جذب آنها برای بیمارانی که بای پس معده انجام داده اند، سخت و دشوار باشد.
 • دوز داروهایی که مصرف می کردید ممکن است بعد از جراحی تغییر کند. برای مثال، میزان داروی فشار خون بعد از این جراحی تغییر پیدا خواهد کرد.
 • جراحی اسلیو معده به طور کلی بر نحوه جذب دارو توسط بدن تاثیر نمی گذارد.

علت اسهال بعد از عمل بای پس معده

اسهال یکی از مشکلات بعد از عمل بای پس معده است و از علائم سندرم دامپینگ زودرس است.

این سندروم زمانی رخ می دهد که غذا با سرعت زیادی از معده به روده کوچک حرکت می کند. بنابراین با آهسته خوردن غذا می توان تا حدی به بهبودی آن کمک کرد. پیشنهاد می کنیم حتی برای وعده های غذایی کم نیز در حدود 30 دقیقه فرصت دهید.

برخی دیگر از مواردی که در صورت بروز این مشکل باید بدانید شامل:

 • مصرف غذاهای مایع در هفته اول باعث اسهال می شود. در صورتی که شروع به خوردن غذاهای جامد کنید؛ این مشکل رفع خواهد شد.
 • کافئین محرکی است که شما را از نظر ذهنی هوشیار می کند، اما سیستم گوارشی را نیز تحریک خواهد کرد. نوشیدن 2 تا 3 فنجان قهوه یا چای در روز اغلب می تواند باعث اسهال شود.
 • هیستامین نوعی از آمین ها هستند کخ توسط باکتری ها در طول ذخیره سازی و تخمیر مواد غذایی تولید شده و در بسیاری از غذاها یافت می شوند. هیستامین یک ماده شیمیایی در بدن است که در سیستم ایمنی، گوارش و سیستم عصبی نقش دارد. پس می توان یکی از عوامل ایجاد اسهال را نیز هیستامین ها دانست.

باید بدانید که اسهال پس از جراحی بای پس معده، می تواند در اثر خوردن غذاهای تند یا مصرف غذاهای دیگر باشد. نکته مهم این است که اگر اسهال چند روز ادامه پیدا کند و علائم پسرفت نداشته باشد؛ باید با پزشک خود مشورت نمایید.

بعد از عمل بای پس معده چه بخوریم؟

 بعد از عمل بای پس معده باید برنامه غذایی خود را تغییر داده و به دقت دنبال کنید. باید مطمئن شوید که در این رژیم غذای پروتئین، ویتامین ها و مواد معدنی لازم را دریافت می کنید.

البته مصرف میوه ها، سبزیجات و غلات کامل به شما کمک می کند تا مواد مغذی مورد نیاز بدن را تا حدی جبران نمایید. توجه داشته باشید که مصرف پروتئین، مهمترین ماده غذایی بعد از جراحی به شمار می آید.

چراکه بدن شما برای ساخت ماهیچه ها و سایر بافت های بدن و بهبودی خوب پس از جراحی به پروتئین نیاز دارد. برخی از پروتئین ها کم چرب شامل:

 • گوشت گاو بدون چربی
 • مرغ بدون پوست
 • ماهی
 • تخم مرغ کامل یا سفیده آن
 • لوبیا
 • محصولات لبنی کم چرب

نکته مهم دیگر ویتامین ها و مواد معدنی هستند که اغلب باید به شکل قرص مصرف شوند.

مانند کلسیم، ویتامین B12 و ویتامین D پزشک به صورت مرتب شما را ویزیت خواهد کرد و برنامه غذایی را با توجه به روند بهبود شما تغییر خواهد داد. با این حال برای رسیدن به نتیجه دلخواهتان از خوردن برخی غذاها خودداری کنید:

 • از مصرف غذاهایی که قند، کربوهیدرات و چربی بالایی دارند، بپرهیزید.
 • نوشیدنی های گازدار نخورید.
 • از مصرف الکل خودداری کنید.
 • مایعاتی که کالری زیادی دارند ننوشید.

رژیم غذایی قبل از عمل بای پس معده

 سه ماه قبل از جراحی بای پس معده به کمک یک متخصص تغذیه، رژیم غذایی خود را تغییر دهید. طبق مشاهدات صورت گرفته، هر چقدر در این مرحله بهتر عمل کنید، موفقیت شما بعد از جراحی بیشتر خواهد بود. در این دوران بهتر است از خوردن برخی از غذاها اجتناب کنید:

 • گوشت های پرچرب
 • سبزیجات نشاسته ای مانند سیب زمینی و ذرت و…
 • نوشیدنی های قندی
 • غذاهای سرخ شده و فست فود

همچنین یک تا دو هفته قبل از جراحی رژیم غذایی کم قند، کم چرب و مایع کامل را دنبال کنید. به این دلیل که دارای پروتئین بالا و کربوهیدرات کم می باشد. پروتئین برای بهبودی و ترمیم بافت پس از جراحی مهم است.

از طرفی دیگر، چربی و شکر اندازه کبد را بیشتر کرده و کار را برای لاپاراسکوپی و جراحان سخت تر می کند. پس با رعایت یک رژیم مناسب و کاهش وزن قبل از جراحی، می توانید به آنچه که هدفتان است، برسید.

مصرف پودر پروتئین و ویتامین ها

بهبودی و نتایج بعد از جراحی بای پس معده برای هر فرد متفاوت است؛ اما مورد مهم، مصرف پروتئین و ویتامین های لازم پس از بای پس می باشد. همانطور که می دانید پروتئین جزء حیاتی هر رژیم غذایی است که برای حمایت از ماهیچه‌ ها، سیستم ایمنی و عملکرد کلی اندام‌ های داخلی لازم است. بنابراین، بعد از جراحی نیاز به پروتئین و ویتامین ها کاملا حیاتی خواهد بود.

زمانی که بعد از جراحی در حال کاهش وزن سریع هستید، لازم است تا پروتئین برای حفظ توده عضلانی و متابولیسم سالم را مصرف نمایید. اگر این پروتئین ها، مواد معدنی و ویتامین ها در بدن شما به مقدار کافی موجود نباشد، بدن آنها را از ماهیچه های می گیرد و نتیجه آن ضعف عضلانی و از دست دادن آنها خواهد بود.

ریزش مو، از دست دادن عضلات و افتادگی پوست ناشی از کاهش پروتئین ها در بدن است. مصرف پودر پروتئین و ویتامین ها در اندازه های معین و تحت نظارت پزشک می تواند از مشکلات تا حدود زیادی جلوگیری نماید.

بارداری بعد از عمل بای پس معده

زنانی که شاخص توده بدنی بالایی دارند و به اصطلاح دچار چاقی مفرط هستند، بیشتر در معرض دیابت بارداری، فشارخون بالا و یا مشکلات خاص برای نوزادان خواهند بود. 

کاهش وزن می تواند با کاهش این خطرات بارداری ایمن تری را بوجود آورد. با این حال، باید توجه داشته باشید که بعد از جراحی بای پس معده باید 12 تا 18 ماه از بارداری جلوگیری کنید تا وزن شما تثبیت شود.

عمل بای پس معده و درمان دیابت

عمل بای پس معده تاثیر زیادی در درمان دیابت نوع 2 دارد. در واقع با کنترل میزان قند خون، دیابت را درمان خواهد شد. 

اضافه وزن و چاقی مفرط، عامل اصلی در ابتلا به بیماری دیابت است؛ معمولا این افراد حدود 10 برابر بیشتر در معرض ابتلا به بیماری دیابت خواهند بود. غذاهای سرشار از چربی و کربوهیدرات باعث افزایش اسیدهای چرب در خون و تجمع چربی در کبد و ماهیچه ها می شوند. این حالت باعث افزایش مقاومت به انسولین و التهاب شده و با گذشت زمان، پانکراس تولید انسولین کافی را متوقف می کند.

کاهش وزن و جراحی های چاقی نقش موثری در درمان دیابت خواهند داشت.

آیا عمل بای پس معده برگشت پذیر است؟

عمل بای پس معده یک روش برگشت پذیر است؛ اما، معکوس کردن این جراحی مستلزم عملیاتی بزرگ و خطری بیشتر از جراحی اصلی است و با نظر جراح چاقی اگر تشخیص لازم را بدهد انجام می شود.

برگرداندن عمل بای پس معده

بازگشت به عمل مجدد بر روی بافتی که قبلا تحت عمل جراحی قرار گرفته است، خطر خونریزی و آسیب به ساختارهای در حال ترمیم را بالا می برد.

در جراحی برگرداندن عمل بای پس معده، دیدن بافت اسکار حاصل از کارهای قبلی و دسترسی به بافت طبیعی را برای جراحان دشوارتر است. همچنین، ایجاد خطوط بخیه یا خطوط منگنه برای بهبودی مناسب پس از یک عمل تکراری نیز یک چالش به حساب می آید.

با وجود اینکه، معکوس کردن این جراحی کاری شدنی است، اما خطرات و سختی هایی به همراه دارد که باید در مورد آنها قبل از جراحی بیشتر بدانید.

نظر بیماران بعد از عمل بای پس معده

مسلماً شما به عنوان یکی از کاندیدای عمل بای پس معده قبل از انجام این جراحی، یک سری سوالات و ابهامات در ذهن خود دارید. اطلاع از نظر بیماران بعد از عمل بای پس معده می تواند به شما در تصمیم گیری بهتر کمک کند.

دانستن تجربیات این افراد، برنامه های غذایی و تمریناتی که بعد از جراحی به کار گرفته اند؛ می تواند همانند یک نسخه برای شما باشد. برای دریافت نظر بیماران دکتر سعید شمس می توانید به اینستاگرام ما مراجعه کنید و با نظرات آنها آشنا شوید.

 جراحی بای پس معده نقش مهمی در کاهش وزن داشته و تاثیرات مثبت آن باعث شده تا در بین جراحی های لاغری از محبوبیت خاصی برخوردار باشد.

جمع بندی

اگر شما هم جزء آن دسته افرادی هستید که از گرفتن رژیم های گوناگون و ورزش های مختلف خسته شده اید و هرگز به وزن دلخواهتان نرسیده اید؛ جراحی های لاغری گزینه مناسبی برای شما خواهد بود.

عمل بای پس معده به عنوان یکی از پرطرفدارترین این جراحی ها، نقشی اساسی در کاهش وزن افراد دارد.

توصیه می کنیم، چنانچه قصد انجام این عمل را دارید، تمامی اطلاعات لازم را از قبل کسب کرده و از پزشکی باتجربه و متخصص کمک بگیرید.

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر سعید شمس
تماس با ما