اندازه معده بعد از عمل اسلیو معده

اندازه معده بعد از اسلیو معده

فهرست مطالب

جراحی های چاقی به یکی از پرطرفدارترین راه ها برای کاهش وزن تبدیل شده اند. تصور کنید که سال هاست از اضافه وزن خود خسته شده اید و از روش های مختلفی چون رژیم غذایی و ورزش نتیجه دلخواهتان را نگرفته اید. اینجاست که جراحی چاقی راه حل این مشکل خواهد بود.

در میان این عمل ها، جراجی اسلیو معده به سرعت تبدیل به برگزیده ترین و موفق ترین جراحی کاهش وزن شده است. تا حدی که اغلب افراد ترجیح می دهند از این روش برای رسیدن به وزن دلخواهشان استفاده کنند.

اسلیو گاسترکتومی یا اسلیو معده با محدود کردن حجم معده موجب سیری زودرس و در نهایت لاغری می شود. چراکه، در طی این جراحی مقدار زیادی از حجم معده شما برداشته و خارج خواهد شد و کیسه معده جدید کوچک می گردد. این اندازه از معده فقط مقدار کمی از غذا را گنجایش دارد و فرد پس از مدت کوتاهی سریعا احساس سیری خواهد کرد. رفته رفته با پیشرفت این روند، شما شاهد از دست دادن مقدار زیادی از وزن خود خواهید بود. همان که می خواستید!

با این حال، خیلی ‌ها درباره اندازه معده بعد از عمل لاغری اسلیو از ما می پرسند که در این مقاله، سعی کردیم به برخی از سوالات شما عزیزان پاسخ دهیم:

اندازه معده من بعد از اسلیو معده چقدر است؟

اندازه معده معمولی بزرگسالان در حالی که خالی است تقریباً 0.07 لیتر (2.5 اونس) است. توجه داشته باشید که ظرفیت معمولی معده می تواند افزایش پیدا کند و تقریباً 1 لیتر غذا (یا 32 اونس مایع) را در خود نگه دارد. با این تفاسیر، جراحی اسلیو معده اندازه معده را 80 تا 85 درصد کاهش می دهد و طبیعتا این میزان به کمترین حد خود خواهید رسید. در واقع، قبل از عمل اسلیو معده، معده شما می تواند به اندازه 6 فنجان آب کشیده و باز شود.در حالی که  پس از جراحی اسلیو معده، معده شما فقط می تواند 1 فنجان آب را در خود نگه دارد.

نکته: اندازه معده برای بیمارانی که بای پس معده انجام داده اند تقریباً 0.03 لیتر (1 اونس) است، در حالی که بیمارانی که اسلیو معده انجام داده اند، در حدود 0.06 تا 0.09 لیتر (2 تا 3 اونس) است. اما با وجود تمام این توضیحات، چه عواملی بر ظرفیت معده تأثیر می گذارد؟

آیا معده من بعد از اسلیو معده کشیده و بزرگ می شود؟

افزایش وزن، فلات و استال (کم شدن سرعت کاهش وزن) می تواند به مشکلی تبدیل شود که تقریباً همه بیماران اسلیو معده در یک نقطه از دوران بعد از جراحی با آن مواجه هستند. به همین دلیل است که انتخاب سبک زندگی سالم و حفظ آنها تا پایان عمر بسیار مهم است. بهتر است قبلو کنید که شما دیگر یک انسان جدید هستید و سبک زندگی تان به کلی تغییر کرده است.

معده بدون دلیل موجه کشیده نمی شود. اگر بیماران چندین بار در روز تا حدی غذا بخورند که کاملاً سیر شوند، معده کمی گشاد می شود و اندازه وعده ها به آرامی افزایش می یابد. این به معنی تقلب در رژیم غذایی و بازگشت به روند قبل از جراحی است؛ پس مواظب باشید!

اگر تمایل دارید درمورد راه های جلوگیری از گشاد شدن معده بعد از عمل بدانید پیشنهاد می کنم بر روی متن لینک داده شده کلیک کنید.

اگر متوجه شدید که اندازه وعده ‌ها بیش از آنچه باید افزایش می ‌یابد، باید با پزشک خود یا متخصص تغذیه صحبت کنید تا به مسیر خود بازگردید. در این راستا، می توانید مقاله تداوم کاهش وزن بعد از جراحی چاقی را نیز مطالعه نمایید.

اندازه معده طبیعی در مقابل اندازه معده چاق بیمارگونه

  • اندازه متوسط معده 31 اونس (0.88 لیتر) است.
  • بر اساس مطالعات انجام شده، اندازه معده بین معده های چاق و معمولی تفاوت معنی داری (بر اساس وزن و حجم معده) ندارد.

چه مقدار از معده در جراحی اسلیو برداشته می شود؟

تقریباً حدود 20 درصد از معده باقی مانده است، به این معنی که می تواند به طور متوسط تنها 0.06 تا 0.09 لیتر (2 تا 3 اونس) حجم را در خود نگه دارد. پس با این حجم بسیار کوچک، معده جدید شما با کمترین حجمی از غذا سریعا احساس سیری می کند و باعث می شود تا غذای کمتری بخورید. بهتر است بدانید که معده بعد از جراحی اسلیو معده کشیده می ‌شود، اما میزان آن، بستگی خواهد داشت به روال زندگی شما.

چه چیزی بر اندازه معده تأثیر می گذارد؟

ظرفیت معده برای تعیین مقدار غذایی که می توانید در هر زمان بخورید مهم است. چراکه وظیفه معده غنی کردن مواد غذایی و رساندن تک تک کالری ها به بدن شماست و آن میزان با توجه به ظرفیت معده مشخص خواهد شد.

اما این اندازه معده در زمان جراحی چگونه مشخص خواهد شد؟ باید بگوییم که بری هر فرد با توجه به شرایط جسمانی آن متفاوت است. جراح با استفاده از ابزاری جراحی با نام بوژی که برای هر فرد متفاوت است اندازه معده را مشخص خواهد کرد. اگر جراح یک خطای فنی برای کالیبراسیون نادرست معده با بوژی مرتکب شود، ممکن است بیمار پس از جراحی اسلیو به اندازه کافی وزن کم نکند.

3 عامل اصلی وجود دارد که اندازه معده را بلافاصله پس از جراحی اسلیو معده تعیین می کند.

  1. اندازه معده قبل از جراحی
  2. سایز بوگی (لوله کالیبراسیون)
  3. خط برش جراح (شل یا سفت)

سایز بوگی شما چقدر است؟

بوژی (تلفظ بو جی) راهنمای جراح برای تقسیم و مشخص کردن اندازه معده است. مسلما اندازه بوگی بر ظرفیت معده تأثیر می گذارد و در قطرهای مختلف وجود دارد. همچنین واحد اندازه گیری آن برابر با 1/3 میلی متر است. بد نیست بدانید که بوژی همیشه اندازه یکسانی را بوجود نمی آورد و بستگی به این دارد که منگنه چقدر به بوژی نزدیک می شود و آیا جراح خط اصلی را بخیه می زند (آستین معکوس).

هیچ استانداردی برای سایز بوگی ایده آل وجود ندارد و از جراح به جراح دیگر متفاوت است. همچنین، به میزان کاهش وزن نیز بستگی دارد. بوژی کوچکتر باعث آستین کوچکتر، محدودیت بیشتر، خطر بیشتر نشت و میزان تنگی می شود. در مقابل، سایز بوژی بزرگتر باعث آستین بزرگتر، عملیات ایمن تر و کاهش وزن کافی نمی شود. پس به این نتیجه می رسیم که اندازه بوژی و مهارت و تجربه پزشک در میزان اندازه معده شما بعد از اسلیو معده اهمیت زیادی دارد.

جمع بندی

جراحی اسلیو معده یکی از روش های نوین برای کاهش وزن است که با کوچک کردن میزان قابل توجهی از معده شما همراه خواهد بود. برای اغلب بیماران این سوالات پیش می آید که چه میزان از معده خود را ازدست می دهند و حجم ان در نهایت به شکل خواهد بود. ما در این مقاله سعی به شکل ساده و تخصصی به این موضوع بپردازیم. فقط توجه داشته باشید که میزان موفقیت این جراحی تا حد زیادی به تجربه و دانش پزشک شما بستگی دارد. مقاله نحوه انتخاب جراح چاقی در این راستا می توان بسیار به شما کمک کند تا انتخابی درست را داشته باشید.

3 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر سعید شمس
تماس با ما