آیا افزایش وزن بعد از عمل اسلیو معده امکان پذیره؟

آیا افزایش وزن بعد از عمل اسلیو معده امکان پذیره

فهرست مطالب

[vc_row][vc_column][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_column_text]

اکثر افراد دارای اضافه وزن و چاق، تحت عمل جراحی چاقی قرار می‌گیرند، زیرا بر اثر رژیم غذایی و ورزش، به نتیجه دلخواه خود نرسیده اند. اما خبر خوب این است که عمل اسلیو معده به بیماران کمک می کند که کمتر غذا خورده و همچنین سریعتر احساس سیری کنند تا به رویای اندام متناسب برسند! اما حالا سوال این است که آیا افزایش وزن بعد از جراحی اسلیو معده امکان پذیره؟

 • بله، بین 5 درصد تا حداکثر 20 درصد از بیماران (از 18 ماه تا 6 سال پس از جراحی) این بازگشت وزن اتفاق می­افتد. معمولاً دلیل افزایش وزن بعد از جراحی اسلیو بخاطر کشش معده به سمت بیرون در نتیجه انتخاب رژیم غذایی نامناسب و ضعیف است!

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_column_text]

چه چیزی باعث افزایش وزن بعد از جراحی اسلیو معده می شود؟

جراحی اسلیو معده، که به‌طور صحیح‌تر اسلیو گاسترکتومی نامیده می‌شود، یکی از محبوب‌ترین و مؤثرترین روش‌های جراحی چاقی موجود است. یک بیمار معمولی می تواند انتظار داشته باشد که 50 تا 60 درصد از وزن اضافی خود را در سال اول پس از جراحی کاهش دهد. این روش نشان داده است که در کاهش وزن پایدار بسیار موثر است.

متأسفانه پس از جراحی اسلیو معده امکان افزایش وزن برای بیماران وجود دارد. با این حال، بیشتر افزایش وزن موقتی است و معمولاً به صورت خیلی کم ظاهر می‌شود. به عنوان مثال، بیماری که تحت اسلیو معده قرار گرفته و به طور کامل از این روش بهبود یافته است، ممکن است متوجه شود که از هفته قبل 0.9 کیلوگرم اضافه وزن پیدا کرده است؛ اما این وضعیت جای نگرانی نیست.

اما برخی از بیماران نیز پس از انجام عمل جراحی، افزایش وزن و افزایش مصرف کالری را گزارش می کنند.

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_column_text]

چه عواملی باعث افزایش وزن بعد از اسلیو معده می شود؟

1. استرس و اضطراب

عادت های قدیمی به سختی از بین می روند و بسیاری از مردم به دلیل استفاده از غذا به عنوان راهی برای مقابله با استرس و مشکلات عاطفی، چاق می شوند. جراحی چاقی ممکن است بتواند تا جذب کالری را کاهش دهد اما عوامل استرس‌زا یا مکانیسم‌های مقابله‌ای را که فرد برای مقابله با آن‌ها به وجود می‌آورد، را تغییر نمی‌دهد.

مقابله با استرس و غذا خوردن باید بیشتر به عنوان یک موضوع سلامت روان تلقی شود، نه تغذیه. ما به شما توصیه می کنیم تا درمان یا مشاوره روانپزشکی را حتماً در پیش بگیرید. مانند هر چالشی در زندگی، مسیر رسیدن به هدف کاهش وزن شما آسان نخواهد بود، اما نکته کلیدی حفظ سبک زندگی و تغییرات رفتاری قابل توجه در طول مسیر کاهش وزن است.

چند توصیه برای درمان:

 • عوامل استرس زا را بشناسید: شرایط و احساساتی را که شما را به سمت استرس خوردن سوق می دهد، شناسایی کنید. اینها محرک های عاطفی غذا خوردن شما هستند و زمانی که آنها را شناختید، می توانید اقداماتی را برای اجتناب از آنها انجام دهید یا حداقل برای آنها آماده باشید.
 • مدیتیشن، یوگا و سایر تمرین ها و برنامه های مبتنی بر ذهن به آرامش روان و بدن شما کمک می کند. وقتی هوشیار، آرام و متمرکز هستید، انتخاب‌های شیوه زندگی هوشمندانه‌تر و سالم‌تری را خواهید داشت.
 • میان وعده های سالم را جایگزین مواد غذایی پرکالری کنید!

2. کشش معده (گشاد شدن معده)

اگرچه هم عمل بای پس معده و هم اسلیو معده حجم کلی معده را کاهش می‌دهند، اما کیسه معده (یا معده تغییر شکل یافته) همچنان می‌تواند برای جا دادن غذای بیشتری کشیده شود. این موضوع زمانی اتفاق می افتد که بدن با خوردن وعده های بزرگتر سازگار شود.

برای اینکه دچار گشادگی معده نشوید؛ حجم کلی وعده های غذاییتان را کاهش دهید و همراه غذا آب ننوشید. در عوض، همانطور که در رژیم بعد از عمل، پزشک تغذیه به شما دستور داده شده است، در طول روز به نوشیدن آب ادامه دهید.

3. رفتارهای غذایی مشکل ساز

 • غذا خوردن آشفته و بدون الگوی غذایی: از جمله زمان تقریبی غذا خوردن در طول روز معلوم نباشد!
 • نادیده گرفتن میان وعده ها و تحمل گشنگی در دوره های طولانی می تواند منجر به پرخوری شود.
 • انتخاب های غذایی نامناسب: از جمله غذاهای بسیار فرآوری شده، سرخ شده و فست فودها
 • سندروم شب خوری
 • مصرف الکل پس از جراحی چاقی
 • دریافت ناکافی پروتئین
 • خوردن نوشابه های گازدار و قندی
 • انتخاب بشقاب بزرگ برای غذا خوردن باعث می شود حجم زیادی از غذا را انتخاب کنید!
 • هنگام تماشای تلویزیون غذا خوردن
 • سریع غذا خوردن
 • مخلوط کردن مایعات و غذاها ممکن است ظرفیت معده را افزایش دهد و باعث تخلیه زودهنگام معده شود.

4. ورزش نکردن

یک برنامه ورزشی، یکی از بهترین کارهایی است که یک فرد چاق می تواند برای کاهش وزن خود انجام دهد. مشخص شده است که بیمارانی که از یک برنامه ورزشی در روتین شان استفاده می‌کنند، وزن بیشتری نسبت به افرادی که این کار را انجام نمی‌دهند، از دست می‌دهند و همچنین می‌توانند آن را حفظ کنند.

اگر به یک پلات کاهش وزن رسیده اید ( یعنی وزن شما ثابت مانده) و یا شروع به بازیابی وزن قبلی کرده اید، سعی کنید ورزش را به برنامه خود اضافه کنید. یا اگر در حال حاضر ورزش می‌کنید، تمرین‌های سخت‌تر و تمرینات مقاومتی را برای کمک به کاهش وزن اضافه کنید.

خوب است بدانید که بدن برای حرکت ساخته شده است و هر چه بیشتر حرکت کند، بهتر عمل می‌کند. بنابراین سعی کنید تا بیشتر روزهای هفته از نظر بدنی فعال باشید و تمرینات قلبی عروقی و مقاومتی را برای حفظ و ساختن توده عضلانی، که یک جزء ضروری برای متابولیسم سالم است، ترکیب کنید. پس از جراحی، ورزش خود را با پیاده روی آغاز کنید. پیشنهاد ما این است که فاصله یا زمان پیاده‌روی را هر 2 هفته یکبار افزایش دهید. در آخر وقتی احساس کردید به مسافت یا زمان خوبی رسیده اید، می توانید روی سرعت کار کنید.

5. داروها

به عنوان مثال گاهی اوقات داروهای ضد افسردگی می توانند متابولیسم شما را مختل کرده و مشکلاتی ایجاد کنند. استفاده طولانی مدت از داروهای کاهش دهنده اسید نیز با افزایش وزن مرتبط است.

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_column_text]

شش راهکار برای جلوگیری از افزایش وزن پس از جراحی اسلیو معده

 1. رژیم غذایی

همانطور که قبلا ذکر شد، رژیم غذایی شما باید عمدتاً از مواد غذایی کامل و گیاهی باشد. منظورمان این نیست که باید فقط گیاه خوار باشید، اما وعده های غذایی روزانه شما باید شامل میوه ها، سبزیجات، آجیل، حبوبات که منابع عالی پروتئین هستند، باشد.

 1. مصرف آب

بدن شما 63 درصد آب است. اگر خود را هیدراته نگه ندارید؛ متابولیسم شما نمی تواند به خوبی کار کند. بنابراین، با داشتن یک بطری آب (حدود یک لیتر)، میزان مصرف آب خود را کنترل کنید.

 1. خواب کافی

 اطمینان از داشتن شش تا هشت ساعت خواب خوب بسیار مهم است، به این معنی که حداقل شش تا هشت ساعت قبل از خواب از نوشیدنی های کافئین دار خودداری کنید؛ زیرا با هورمون ملاتونین که هورمون خواب شما است تداخل دارد.

 1. مدیریت استرس

همه ما در زندگی خود دارای سطوح مختلفی از استرس هستیم. مهم این نیست که استرس دارید یا نه. آنچه مهمتر است، این موضوعه که چگونه استرس را کنترل می کنید.

 1. ورزش

ورزش به معنای کمی باغبانی، کمی شستن لباس، کمی آشپزی نیست. نه زمان ورزش باید یک زمان اختصاصی باشد، شما باید لباس ورزشی خود را بپوشید و ضربان قلب شما افزایش یابد و باید عرق کنید. این چیزی است که به آن ورزش می گوییم.

 1. مراقبت از خود

حالا منظور از خودمراقبتی چیست؟ مراقبت از خود به معنای رفتن به مانیکور یا پدیکور نیست. نه خودمراقبتی یعنی خودت را بشناسی. محرک های شما چیست؟ چه چیزی باعث می شود که شما به روشی ناسالم و ارتجاعی به دنبال غذا بروید؟ چه چیزی رابطه شما را با غذا خراب می کند؟ ببینید اینها سؤالات بزرگ تری هستند که باید به جای گفتن چیزی مانند: “من فقط می خواهم به خرید بروم زیرا این باعث خوشحالی من می شود” پاسخ دهید.

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_column_text]

در پایان

زمانی که بیماران 50 درصد یا بیشتر از وزن اضافی بدن خود را پس از عمل اسلیو معده از دست می دهند و حداقل برای پنج سال آن سطح را حفظ می کنند، یک “موفقیت” در نظر گرفته می شود. اما موفقیت بلندمدت شامل تغییرات توصیه شده در سبک زندگی از جمله تغییرات شدید در رژیم غذایی، روتین روزانه بیمار و فعالیت های ورزشی است است.

به یاد داشته باشید که لغزش ها اجتناب ناپذیر هستند، اما لازم نیست که به شکست های بزرگ تبدیل شوند. اگر احساس می کنید که به سمت عادات غذایی قدیمی می روید، از کمک گرفتن نترسید. با ایجاد یک سیستم حمایتی قوی، بهبود رابطه شما با غذا و ایجاد عادات جدید و سالم، جراحی چاقی می‌تواند ابزار ارزشمندی در ارتقاء موفقیت طولانی مدت کاهش وزن شما باشد.

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row]

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین پست ها
راه های ارتباطی
اشتراک گذاری
تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر سعید شمس
تماس با ما